To nie musi być koniecznie krzyż z kościoła św. Anny. Może to być jego replika lub zupełnie inny krzyż, bo bardzo ważna jest jego autentyczność, ale w zaistniałej sytuacji, kiedy jest on integralną częścią wystroju kościoła, nie jest to konieczność. Na pewno nie dojdzie do konfliktu – powiedział w rozmowie z KAI Jerzy Kalina, autor pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej, który odsłonięto 10 kwietnia w Warszawie.
Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej będzie uzupełniony o kilka elementów.
Brakuje przede wszystkim zielonej ściany, która będzie biegła równolegle do pomnika. Posadzony zostanie żywopłot, w którym będzie znacząca przerwa. Tam, w formie przypominającej przezroczystą gablotę pojawi się wspomniany krzyż oraz teksty w kilku językach dotyczące pomnika. Pojawi się również ciemnoczerwony granitowy dywan o długości 50 m, który połączy przestrzeń pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego z przestrzenią pomnika smoleńskiego
— wyjaśnia Kalina.
Odnosząc się do doniesień mediów na temat przeniesienia z kościoła św. Anny krzyża, który miałby stać się elementem pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej Kalina wyjaśnia, że nie ma jeszcze decyzji, który krzyż znajdzie się na placu Piłsudskiego.
To nie musi być koniecznie krzyż z kościoła św. Anny. Może to być jego replika lub zupełnie inny krzyż, bo bardzo ważna jest jego autentyczność, ale w zaistniałej sytuacji, kiedy jest on integralną częścią kościoła, nie jest to konieczność. Na pewno nie dojdzie do konfliktu
—powiedział autor projektu pomnika.
Drewniany krzyż, który został postawiony przez harcerzy 15 kwietnia 2010 roku przed Pałacem Prezydenckim, znajduje się obecnie w kościele św. Anny. Jest on elementem pomnika odlanego z brązu, który przestawia symbolicznie sosny katyńskie i złamaną brzozę smoleńską. Pomnik autorstwa Łukasza Krupskiego, syna min. Janusza Krupskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, został w listopadzie 2012 roku poświęcony przez kard. Kazimierza Nycza.10 kwietnia w 8. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem na Placu Piłsudskiego w Warszawie odsłonięto pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą oraz członków rodzin ofiar m.in. Jarosławem Kaczyńskim. Monument poświęcił kard. Kazimierz Nycz. Bryła pomnika, który umiejscowiony jest na obrzeżach Placu Piłsudskiego, ma kształt trójkąta. Przypomina trap - schody do samolotu. Trap wynurza się z podziemia, który w swej formie nawiązuje do dołów śmierci i dołów ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje oraz innych zbiorowych mogił.
Bardzo istotne są symboliczne znaki pamięci w formie wydrążonych 96 nisz w ścianach podziemnej katakumby. Nisze te wypełnia nieustanne światło
— tłumaczy Kalina.
Jak dodaje, w części katakumbowej pojawia się data i miejsce katastrofy: „Pamięci Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem 10.IV.2010” oraz nazwiska ofiar w porządku alfabetycznym.Autorem monumentu jest Jerzy Kalina. Znany jest z działań artystycznych: akcji artystycznych, instalacji, scenografii, rzeźby, teatru i filmu. Do jego najważniejszych prac należy grobowiec bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, pomnik rotmistrza Pileckiego we Wrocławiu, a także projekty ołtarzy, przy których św. Jan Paweł II odprawiał Mszę św. w czasie wizyt w Warszawie: w 1987 r. na Placu Defilad i w 1991 r. na Agrykoli. Jest także autorem projektu narracji plastycznej Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Projektował równie kaplicę w Belwederze i Pałacu Prezydenckim. Do prac Kaliny należy także przedstawiająca 14 postaci rzeźba pt. „Przejście” (2005) usytuowana u zbiegu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej we Wrocławiu. Rzeźba została uznana za jeden z 25 najbardziej kreatywnych pomników świata.
pc/KAI
-
W nowym numerze „Sieci”: Prawda zawsze zwycięży. Marta Kaczyńska: „Wciąż wierzę, że kiedyś się dowiem. A jeśli nie ja, to moje córki”. Koniecznie przeczytaj cały wywiad!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/389932-krzyz-sprzed-palacu-prezydenckiego-elementem-pomnika-ofiar-tragedii-smolenskiej-jerzy-kalina-jeszcze-nie-zapadla-decyzja
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.