Odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010, odsłonięcia kamienia w miejscu, gdzie stanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim, wieczorny marsz pamięci - złożyły się na oficjalne obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Odsłonięcie pomnika, apel pamięci i marsz. ZOBACZ program obchodów VIII rocznicy katastrofy smoleńskiej!
RELACJA NA ŻYWO:
22:00. ZAKOŃCZYŁY SIĘ UROCZYSTOŚCI 8. ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ.
21:55. Na zakończenie odśpiewano pieśń „Boże, coś Polskę”.
PRZECZYTAJ CAŁOŚĆ PRZEMÓWIENIA NA ZAKOŃCZENIE MARSZU PAMIĘCI W 8. ROCZNICĘ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ
21:52. Jarosław Kaczyński ponownie zabrał głos i złożył podziękowania - Radiu Maryja, TV Trwam i wszystkim mediom, które transmitowały miesięcznice; również odważnym dziennikarzom, którzy walczyli o prawdę.
Prawda zwyciężyła! Także dzięki temu, że zwyciężyła wolność. (…) Wolność jest zadaniem i będziemy musieli je wykonywać, by Polska była wolna i była krajem wolnych Polaków
21:50. Prezes PiS Jarosław Kaczyński na pl. Piłsudskiego składa wieniec pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej.
21:42. Prezydent Andrzej Duda wspomina wydarzenia sprzed 8 lat.
Pamiętam tamten wieczór pod Pałacem 10.04.2010 i następne. Morze zniczy, morze kwiatów, morze Ludzi i łez. Dziękuję że byliście wtedy dla Nich, że pamiętaliście i pamiętacie. Niech pozostaną w naszej pamięci na zawsze
— napisał na Twitterze.
21:40. Marsz Pamięci, po wystąpieniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i odczytaniu apelu pamięci, ruszył sprzed Pałacu Prezydenckiego w kierunku pl. Piłsudskiego, gdzie we wtorek odsłonięto pomnik ofiar katastrofy Smoleńskiej.
21:36. Symboliczny akt przekazania krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego.
Jak poinformował, podczas przemówienia przed Pałacem Prezydenckim, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, na pl. Piłsudskiego przeniesiony zostanie tzw. krzyż smoleński, który od początku towarzyszył obchodom miesięcznic smoleńskich przed Pałacem Prezydenckim.
Dziś jeszcze ten krzyż znajdzie się w klasztorze o. kapucynów, ale już niebawem stanie się elementem - jakże ważnym - odsłonionego dziś Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej
— poinformował Kasprzyk.
21:30. O. Zdzisław Tokarczuk poprowadził modlitwę w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.
21:24. Tłum przed Pałacem Prezydenckim skanduje: „Jarosław!”.
PRZECZYTAJ CAŁOŚĆ PRZEMÓWIENIA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO
21:23. Prezes Kaczyński dziękuje wszystkim uczestnikom miesięcznic smoleńskich.
Każdy z was przyczynił się do tego, że możemy powiedzieć: zwyciężyliśmy! Za chwilę pójdziemy pod pomniki, to będzie uwieńczenie naszego zwycięstwa. Warto było! Przysłużyliśmy się prawdzie, Ojczyźnie, godności Polski, godności Polaków!
— mówił
21:14. Jarosław Kaczyński wymienia osoby, które przysłużyły się sprawie miesięcznic i Marszów Pamięci.
Prezes PiS podziękował również Antoniemu Macierewiczowi.
Ta stalowa wola doprowadziła do tego, że mimo twardego przeciwdziałania, jesteśmy bliżej prawdy niż 8 lat temu
— powiedział.
Lider obozu Zjednoczonej Prawicy podziękowania skierował również wobec braci kapucynów, ks. Bogdana Bartołda, o. Zdzisława Tokarczyka i ks. Stanisława Małkowskiego.
Chcę podziękować obrońcom krzyża
— dodał.
21:08. Przemawia prezes PiS Jarosław Kaczyński.
To 96 marsz. Tyle marszy, ile ofiar katastrofy smoleńskiej. Jeśli chodzi o te marsze, który były organizowane co miesiąc, to jest marsz ostatni. Kończymy. Kończymy, ale przede wszystkim dlatego, że doszliśmy do celu. Tam odsłonięto pomnik. Stoi postument w miejscu przyszłego pomnika Lecha Kaczyńskiego
— mówił.
Zaznaczył, że choć gotowe są raporty wstępne ws. wyjaśnienia przyczyn katastrofy, to jednak trwają jeszcze inne badania.
Można powiedzieć, że część spraw została wyjaśniona, a droga do wyjaśnienia innych jest otwarta
— dodał.
Myśmy osiągnęli tak wysoki procent tych celów, że mogę spokojnie powiedzieć, że zwyciężyliśmy
— powiedział Jarosław Kaczyński.
Oczywiście chcę bardzo mocno podkreślić: miesięcznice trwają: poranna msza, wieczorna msza; będziemy oczywiście składali wieńce pod pomnikami, a sądzę, chociaż decyzji jeszcze nie ma, to jest mój sąd indywidualny, że co rok będziemy maszerować, że w kolejne rocznice te marsze będą, ale już tylko raz do roku
— dodał prezes PiS.
21:02. Ma miejsce premiera kompozycji Michała Lorenca napisanej dla TVP specjalnie na 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
21:00. Marsz Pamięci dotarł przed Pałac Prezydencki. Odśpiewano hymn narodowy.
20:50 Ruszył Marsz Pamięci.
Wcześniej szpalerem na na Krakowskim Przedmieściu przeszli politycy PiS. W tym momencie ludzie klaskali, skandowali: „Jarosław” .
20:40. Niestety po raz kolejny pojawili się tzw. Obywatele RP w formie kontrmanifestacji.
20:22. Zakończyła się Msza św. w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie.
Za chwilę w kierunku Pałacu Prezydenckiego wyruszy po raz 96 Marsz Pamięci.
20:15. Symboliczna iluminacja fasady Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Budynek podświetlono w biało-czerwonych barwach.
20:05. Mszę świętą w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej odprawiono w Wilnie. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej i przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis.
20:00. Musimy się narodzić na nowo w duchu Ewangelii, by zło przezwyciężyć dobrem, miłością, szukaniem sprawiedliwości – mówił we wtorek wieczorem w homilii podczas mszy św. w Katedrze na Wawelu proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.
Msza odprawiona została w intencji pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W Katedrze zgromadzili się wierni, przedstawiciele środowisk patriotycznych i niepodległościowych, którzy po mszy zeszli w pochodzie ze Wzgórza Wawelskiego pod Krzyż Katyński, by uczcić pamięć ofiar.
19:50. Ludzie zgromadzeni na Placu Zamkowym oglądają transmisję wieczornej mszy świętej z warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela.
19:40. Wicepremier Szydło skomentowała odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010.
Po ośmiu latach starań odsłoniliśmy pomnik upamiętniający 96 ofiar tragedii pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2018 r. powinien nas uczyć, że wiara, wytrwałość i niezłomność zawsze zwycięży
— napisała na Twitterze.
19:30 W homilii bp Michał Janocha dziękował m.in. prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz pozostałym przybyłym na mszę, za to, że oddają hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.
Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim tutaj obecnym i nieobecnym politykom, ludziom kultury, wszystkim odpowiedzialnym za kształt naszego kraju, którzy niezależnie od swoich przekonań i sympatii odważnie bronią fundamentów z których wyrastamy, bronią tożsamości polskiego narodu, a tym samym tożsamości Europy narodów
— podkreślił biskup pomocniczym archidiecezji warszawskiej.
Jak przypomniał, w Smoleńsku zginęli m.in. przedstawiciele największych politycznych ugrupowań, cywile oraz duchowni.
Reprezentacja nas, narodu. Tego dnia Polska utraciła prezydenta i znaczną część politycznych elit. Zginęli, bo chcieli oddać hołd polskim oficerom zamordowanym w Katyniu
— dodał duchowny.
Biskup odwołała się też do instalacji umieszczonej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, która przedstawia orła wzbijającego się do lotu, który zrywa pętające go kajdany.
Tego dnia i przez całą Wielką Sobotę na dole, poniżej orła wyobrażane było martwe ciało Chrystusa w grobie, a w górze ciało Chrystusa uwielbione i zmartwychwstałe, eucharystyczne. Ten paschalny kontekst nadaje tej instalacji wymiar teologiczny - to jest pański grób. Ten paschalny kontekst nadaje najgłębszy sens idei, która tu została przywołana - 100-leciu naszej niepodległości. Ten paschalny kontekst nadaje wreszcie najgłębszy sens temu, co wydarzyło się przed ośmiu laty w smoleńskim lesie, bo wolność krzyżami się mierzy. Polskie skrzydła wbiły się w czarną ziemię, polskie skrzydła wzbijają się w białe niebo
— zaznaczył bp Janocha.
Biskup pytał też, jaka jest dzisiaj nasza ojczyzna.
Dziś między katedrą, a Pałacem Prezydenckim stoją bariery, chroniące Polaków przed Polakami. Czarne marsze domagają się prawa do zabijania nienarodzonych” - stwierdził. „Czy ten orzeł, który wzlatuje do lotu nie jest tylko projekcją naszych narodowych tęsknot, kolejnym zbiorowym złudzeniem, czy nie jest jakąś tragiczną farsą?
— pytał biskup, podkreślając znaczenie uwolnienia się od „wewnętrznych kajdan”.
19:00. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie rozpoczęła się Msza św. w intencji osób, które 8 lat temu zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem.
W Nszy św., celebrowanej m.in. przez biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Michała Janochę, uczestniczą m.in.: prezydent Andrzej Duda, jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele - wicepremier Beata Szydło, szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef MON Mariusz Błaszczak, minister rodziny Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska oraz przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.
Msza rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i modlitwą za zmarłych oraz słowem wstępnym proboszcza parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela ks. prałata Bogdana Bartołda. Duchowny podkreślił, że wydarzenia z 10 kwietnia 2010 r. „pozostawiają w naszych sercach niezabliźnioną ranę”, wówczas bowiem zginęło 96 osób, które oddały „swoje życie w służbie ojczyźnie”.
Po zakończeniu mszy zaplanowano marsz, który przejdzie przed Pałac Prezydencki. Tam przewidziane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
18:15. Trwają ostatnie przygotowania do uroczystej mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, która rozpocznie się o 19:00 w bazylice archikatedralnej w Warszawie.
16:50.
W ramach obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej, ulicami Warszawy przemaszerował siódmy Marsz z Portretami. Ok. stu uczestników niosło portrety ofiar katastrofy na czele z portretem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii.
16:20.
Niech pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej skłania do zadumy, poucza czym jest ojczyzna w życiu człowieka, przywołuje nieprzemijające wartości
— powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas odsłonięcia Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.
Kardynał Nycz o pomniku na pl. Piłsudskiego: „Niech ten monument odnawia poczucie naszej jedności”
16:15.
Polska nie może o nich nie pamiętać. Ludzie muszą wiedzieć, że kto ginie w służbie publicznej, jest upamiętniony. Po to, że będą kolejni, który do tej służby przyjdą, żeby mieli przekonanie, że warto. To ryzyko jest w pewnym sensie wkalkulowane w koszt tej służby
— podkreślił prezydent.
Wierzę w to, że ten monument wkrótce stanie się wielkim miejscem naszej wspólnoty
— dodał.
16:07. Głos zabrał prezydent Andrzej Duda.
Zginęli, bo byli razem zjednoczeni w przekonaniu o absolutnym obowiązku uczczenia pamięci, oddania hołdu polskim oficerom pomordowanym w Katyniu. Zginęli razem, jako reprezentacja naszej polskiej wspólnoty, bez podziału na barwy polityczne i inne przekonania. Byli połączeni tym, że są patriotami, że muszą utrwalić pamięć. To im poświęcony jest ten pomnik
— powiedział prezydent Andrzej Duda.
16:06.
Ten pomnik nie jest przeciwko nikomu. Chcemy jedności Polaków wokół dobra
— dodał Kaczyński.
16:05.
Porozumienie Centrum nie powstałoby bez Lecha Kaczyńskiego. Bez tego, co uczynił jako prezydent Warszawy, Prokurator Generalny, nie byłoby zwycięstwa w 2005 roku. Nawet wtedy, kiedy zginął, był bardzo ważnym elementem tego wszystkiego, co czyniliśmy, którego pamięć budowała naszą jedność, siłę PiS, budowała wielką koalicję prawicy i doprowadziła do zwycięstwa. Nikt nie odegrał tak wielkiej roli w ostatnich latach, jak on. Ten pomnik tutaj stanie i to będzie nasze kolejne zwycięstwo
— podkreślił Jarosław Kaczyński.
15:55. Podczas uroczystości głos zabrał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Ten pomnik powinien tutaj stanąć, bo jest wyrazem pamieć o ludziach, którzy chcieli uczynić coś ważnego, także w wymiarze narodowym. (…) Nawet, gdyby były to osoby zupełnie nieznane, to sam fakt, że chcieli, jest wystarczający
— podkreślił Jarosław Kaczyński.
Naród, który ma poczucie godności, nie może się bać. (…) Ten pomnik to wyraz odrzucenia lęku i przywrócenia godności państwa i narodu. Dlatego jest potrzebny
— mówił prezes PiS.
15:50. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, prezydent RP Andrzej Duda oraz poseł Anita Czerwińska uroczyście odsłonili kamień węgielny pod budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego.
15:45. Uczestnicy uroczystości - rodziny smoleńskie, prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Morawiecki wraz z wicepremierami - złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej.
15:40. Minister Jacek Sasin, w rozmowie z telewizją wPolsce.pl podkreślił, że osiem lat oczekiwania na pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej to zdecydowanie za długi czas.
Ten pomnik powinien stanąć na pierwszą rocznicę. Najpóźniej na pierwszą rocznicę tej tragicznej katastrofy
— powiedział minister.
15:35. Rodziny ofiar smoleńskich odsłoniły pomnik na pl. Piłsudskiego.
15:30. Od odegrania Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
15:12. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na Twitterze, że ”życie 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, w tym Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki, było najlepszym świadectwem i przykładem niezrównanego patriotyzmu oraz służby drugiemu człowiekowi”.
15:10. Z relacji naszego reportera wynika, że jest tak wielu chętnych na wejście na Plac Piłsudskiego, że niektóre osoby, chociaż posiadają przepustki, rozważają rezygnację z wejścia.
15:05. Obywatele RP przygotowali prowokację. Przy wejściu na pl. Piłsudskiego od strony Parku Saskiego ustawili słupy graniczne z naklejkami, na których widnieją hasła: „Nie ma nic wiecznego na Placu Piłsudskiego” i „Wygraliśmy”. Mają ze sobą również transparenty z napisem: „Plac Piłsudskiego nie dla Kaczyńskiego”. Całość ochrania policja.
15:00. Tłumy cały czas oczekują w kolejkach na możliwość wejścia na pl. Piłsudskiego.
14:30. Na Placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej, gromadzą się osoby, które chcą wziąć udział w uroczystości.
14:15. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin przekazał we wtorek kondolencje w związku z ósmą rocznicą katastrofy smoleńskiej.
13:40. W 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej, pod tablicą upamiętniającą szefów Biura Bezpieczeństwa Narodowego - ministrów Władysława Stasiaka oraz Aleksandra Szczygło – którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, złożono wieńce od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.
13:30. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli na wojskowe Powązki, gdzie upamiętnili ofiary katastrofy smoleńskiej.
12:45. Prezydent Andrzej Duda podkreślił w rozmowie na antenie radia RDC, że po katastrofie smoleńskiej ludzie zobaczyli, że potrafią być razem. Jak dodał, polską delegację do Katynia łączyła niezwykle patriotyczna, wspólna postawa, niezależnie od poglądów politycznych.
12:40. Prezydent Duda złożył kwiaty na Cmentarzu Bródnowskim, na grobach kolejnych ofiar katastrofy smoleńskiej - Katarzyny Doraczyńskiej i ministra z Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Pawła Wypycha.
12:25. Lucyna Gągor, żona gen. Franciszka Gągora, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej w rozmowie z portalem wPolityce.pl, powiedziała:
Mogę powiedzieć, że wiem, ile mam męża w trumnie i że jest to tylko i wyłącznie on, że nie ma już tam szczątków innych osób. W tym sensie ta sprawa jest dla mnie zamknięta.
CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ WYWIAD. Lucyna Gągor o pomniku Ofiar 10/04: „Powinien powstać dużo wcześniej. Może wreszcie ucichną spory polityczne”
12:21. Ministrowie inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz złożyli we wtorek, w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej, wieńce pod tablicą upamiętniającą Grażynę Gęsicką, szefową resortu rozwoju regionalnego w latach 2005-2007.
Tablica znajduje się na gmachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przy Placu Trzech Krzyży.
12:20. Prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył kwiaty na symbolicznym grobie Śp. Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.
12:15. Prezydent Duda złożył kwiaty również w warszawskiej świątyni Opatrzności Bożej na grobie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.
Prezydent złożył też wieńce przed grobami: prezesa Stowarzyszenia Parafiada ks. Józefa Jońca, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla oraz kapelana Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzeja Kwaśnika, którzy także zginęli w katastrofie smoleńskiej.
11:50. Paweł Kurtyka, syn śp. Janusza Kurtyki, powiedział w rozmowie na antenie telewizji wPolsce.pl, że nie rozumie konfliktu wokół sprawy pomnika smoleńskiego.
Wybrzmiał uniwersalizm śmierci, zrównanie, bo w codziennej debacie bardzo podkreślany jest prezydent i kilka osób, ale dla pozostałych pozostaje mało miejsca w przestrzeni pamięci. To ważne pokazuje, że ci ludzie lecąc w tym samym celu oddaniu hołdu ofiarom Katynia są po prostu równi i to powinno być tym, co jednoczy
— podkreślił Paweł Kurtyka.
CZYTAJ WIĘCEJ: Syn śp. Janusza Kurtyki dla wPolsce.pl: Ciężar pozostanie z nami do końca życia. Towarzyszyła nam nienawiść części społeczeństwa
11:47. Prezydent odwiedził Cmentarz Rakowicki oraz cmentarze parafialne na Salwatorze i na Bielanach w Krakowie, by złożyć kwiaty na grobach pochowanych tam ofiar katastrofy smoleńskiej.
11:45. Premier Mateusz Morawiecki zapalił znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej oraz przed Pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
11:30. Delegacja Prawa i Sprawiedliwości złożyła kwiaty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
11:10. Beata Mazurek apeluje: „Nie odmawiajmy pamięci tym, którzy zginęli”.
Myślę, że wszyscy powinniśmy sobie uświadomić jedno - wobec śmierci nie ma zwycięzców. Wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi, a pamięć (o) tych, którzy zginęli na służbie, reprezentując Polskę, naprawdę się należy
—przekonywała Beata Mazurek, rzecznik PiS.
Nie odmawiajmy pamięci tym, którzy zginęli, którzy pracowali na rzecz dobra naszego kraju i Polaków
—apelowała Mazurek. Podkreśliła, że „jesteśmy zobowiązani pamiętać o tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem”.
10:55. Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w Świątyni Opatrzności Bożej.
Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli we wtorek przed południem w Świątyni Opatrzności Bożej wieniec na grobie ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010 r.
Premier i prezes złożyli też wieńce na grobach prezesa Stowarzyszenia Parafiada ks. Józefa Jońca, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla oraz kapelana Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzeja Kwaśnika, którzy także zginęli w katastrofie smoleńskiej.
10:45. Na pl. Piłsudskiego trwa blok filmowy.
10:30. Ministrowie inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz złożyli we wtorek, w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej, wieńce pod tablicą upamiętniającą Grażynę Gęsicką - szefową resortu rozwoju regionalnego w latach 2005-2007.
Tablica znajduje się na gmachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przy Placu Trzech Krzyży.
Kwiaty zostaną też złożone w siedzibie MIiR przy ul. Wspólnej pod tablicą upamiętniającą minister rozwoju regionalnego, która znajduje się w sali Jej imienia.
10:25. Sejm Litwy minutą ciszy uczcił we wtorek pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej.
Przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis przypomniał, że ta tragedia pochłonęła życie 96 osób, w tym wielkiego przyjaciela Litwy – prezydenta RP, profesora Lecha Kaczyńskiego.
10:20. Szef KPRP Halina Szymańska i Dyrektor Generalna Grażyna Ignaczak-Bandych, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, złożyły wieńce w miejscach upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej: przed Pałacem Prezydenckim oraz w pałacowej kaplicy.
10:00. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Premier Mateusz Morawiecki wraz z delegacją złożyli kwiaty na grobach na grobach współpracowników Lecha Kaczyńskiego Śp. Katarzyny Doraczyńskiej i Śp. Pawła Wypycha.
09:50. Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek rano na Wawel, by w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej oddać hołd spoczywającej w krypcie Katedry Wawelskiej parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim. Hołd tragicznie zmarłym rodzicom przyjechała też oddać Marta Kaczyńska wraz z córkami.
Wierzę, że prędzej czy później to nastąpi i wtedy – także dzięki pracy prokuratorów, czy może przede wszystkim dzięki pracy prokuratorów – to wyjaśnienie tragedii smoleńskiej będzie możliwe
— podkreślił prezydent Andrzej Duda, w rozmowie z dziennikarzami w Krakowie.
Tamtego dnia odeszło bardzo wielu ludzi, którzy byli skarbem i wielką nadzieją dla Polski. (…) Mówię o osobach ze wszystkich stron sceny politycznej, którzy tam razem polecieli, żeby złożyć hołd polskim oficerom
—powiedział prezydent.
09:20. Wspomnienie o Śp. Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim.
08:50. Rozpoczął się Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.
Uczestniczą w nim: prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, szefowie MON Mariusz Błaszczak i MSWiA Joachim Brudziński. Przed Pałacem ułożono krzyż z białych i czerwonych zniczy, umieszczono zdjęcie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, po dwóch stronach znajdują się flagi narodowe, jest też asysta wojskowych.
08:45. Uroczystości państwowe na miejscu katastrofy smoleńskiej.
O godzinie 9.41 czasu lokalnego (godz. 8.41 w Polsce) ambasador RP Włodzimierz Marciniak, kierujący polską delegacją, złożył kwiaty na miejscu katastrofy przy lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku.
ZOBACZ FOTORELACJĘ Z MIEJSCA KATASTROFY:
08:30. Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach rozpoczęły się rocznicowe uroczystości przygotowane przez stołeczny ratusz.
Obchody rozpoczęły się o godz. 8.20. przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu na Wojskowych Powązkach, gdzie znajduje się pomnik wszystkich ofiar oraz 28 mogił osób, które zginęły w katastrofie.
Pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem znajduje się u wylotu Alei Profesorskiej. Ma formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.
Wśród pochowanych tu osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 r. są m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszek Gągor, dowódca Sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik, szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak oraz szef BBN Aleksander Szczygło.
Spoczywają tu także m.in. posłanka PiS Grażyna Gęsicka, posłanka SLD Jolanta Szymanek-Deresz, prezes NBP Sławomir Skrzypek, przewodniczący Komitetu Katyńskiego Stefan Melak, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, członkowie załogi: Robert Grzywna i Andrzej Michalak; funkcjonariusze BOR: Paweł Janeczek, Dariusz Michałowski, Piotr Nosek i Jacek Surówka; stewardessy - Barbara Maciejczyk i Natalia Januszko, kapelan prezydenta ks. Roman Indrzejczyk i prezydencki lekarz Wojciech Lubiński.
08:28. Ambasada USA w Polsce włączyła się w pamięć o tragedii smoleńskiej.
Dziś, w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej, wspominamy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Pierwszą Damę Marię Kaczyńską i wszystkie 96 osób, które nie wróciły do domów. Pamiętamy
— napisano na Twitterze.
08:25. Wicepremier Beata Szydło na Twitterze:
10 kwietnia 2010 roku, pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Mieli różne życiorysy, zawody i poglądy. Wszyscy towarzyszyli Prezydentowi RP prof. Lechowi Kaczyńskiemu w drodze do Katynia. Pomyślmy o nich w zadumie. Cześć ich pamięci!
08:15. Szef Komitetu Stałego RM Jacek Sasin złożył w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezesa NBP śp. Sławomira Skrzypka.
08:10. Szef MSWiA Joachim Brudziński złożył wieńce na grobach funkcjonariuszy BOR oraz byłego szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Władysława Stasiaka, którzy zginęli na służbie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.
Szef MSWiA oddał hołd kpt. Pawłowi Janeczkowi, mjr. Dariuszowi Michałowskiemu, por. Piotrowi Noskowi i ppor. Jackowi Surówce, którzy spoczęli na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
To już 8 lat. O ileż Polska byłaby dziś bezpieczniejsza, gdyby byli z nami dzisiaj Ci wielcy politycy, parlamentarzyści, żołnierze, duchowni, działacze społeczni, którzy 10 Kwietnia 2010 wraz prezydentem Lechem Kaczyńskim zginęli pod Smoleńskiem
— napisał we wtorek na Twitterze Brudziński.
08:05. Prezydent Andrzej Duda przybył do Krakowa, by wziąć udział we mszy świętej odprawionej w Krypcie na Wawelu i złożyć kwiaty przed grobem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. Wraz z głową państwa obecna była również Marta Kaczyńska.
08:00. Mszą św. w intencji ofiar katastrofy w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu rozpoczynają się uroczystości państwowe. Przybyli na nią m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu: Beata Mazurek i Ryszard Terlecki. Obecny jest również były szef MON Antoni Macierewicz.
07:40. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał na Twitterze:
8 lat temu tragiczne wydarzenia zmieniły los naszej Ojczyzny i rodzin 96 ofiar, których ta niewyobrażalna tragedia rozłączyła na zawsze. Dziś wracamy myślami do każdej z nich. Nigdy nie zapomnimy o ich oddaniu i służbie na rzecz naszego kraju.
7:30. Marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski złożyli wiązanki przed tablicą ku czci posłów i senatorów zmarłych tragicznie w tej katastrofie.
Kwiaty złożono także przed odsłoniętą w poniedziałek tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego, który także zginął w katastrofie smoleńskiej.
W uroczystości wzięli udział także m.in. wicemarszałkowie Sejmu Beata Mazurek i Ryszard Terlecki.
Kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary tragedii smoleńskiej w siedzibie resortu przy ul. Klonowej złożył również szef MON Mariusz Błaszczak.
Uroczystości związane z obchodami 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą się odbywały cały dzień; na pl. Piłsudskiego zaplanowano m.in. blok filmowy, modlitwę maryjną Regina Coeli, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz koncert.
W związku z rocznicowymi obchodami w Warszawie wiele ulic, placów i parkingów została wygrodzona i całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego, a także pieszego.
Wygrodzono barierkami m.in. pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej i pl. marszałka Piłsudskiego. Całkowicie zamknięte będzie Krakowskie Przedmieście od ul. Królewskiej do ul. Świętokrzyskiej. Autobusy linii 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E-2 kursują objazdami.
10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
CZYTAJ WIĘCEJ:
WKT/ak/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/389547-pamiec-o-tragicznie-zmarlym-prezydencie-i-polskiej-elicie-przezywamy-8-rocznice-katastrofy-pod-smolenskiem