Jak dowiedział się portal wPolityce.pl, dziś rano Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbyła się ekshumacja ciała Dariusza Jankowskiego, pracownika Kancelarii Prezydenta, tragicznie zmarłego 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.
Dariusz Jankowski urodził się 8 lipca 1955 roku w Warszawie. W KPRP pracował od listopada 1989 r. Od listopada 1993 r. na stanowisku aspiranta w Zespole Obsługi Organizacyjnej Prezydenta.
Specjalizował się w organizacji prezydenckich wizyt do krajów Europy wschodniej i południowej oraz na terenie polskich misji wojskowych.
Odznaczony w 2005 r. Złotym Krzyżem Zasługi, a pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W czasie mszy żałobnej 21 kwietnia 2010 r. Dariusza Jankowskiego wspominał w homilii kapelan pomocniczy przy Urzędzie Prezydenta RP ks. kpt. Mateusz Hebda:
Wiele w ostatnich dniach było słów i pogrzebów, ale ten na pewno jest wyjątkowy, bo Darek był wyjątkowym człowiekiem.(…) Dla niego nie było rzeczy niemożliwych. Jak niewielu, znał się na wszystkim i wszystkim mógł pomóc na tyle, na ile potrafił. Był dla wszystkich teraz i od zaraz - mówił duchowny.
Dzisiaj dziękujemy ci, Darku, za to wszystko, co zrobiłeś dla naszej ojczyzny. Za te wszystkie podróże, które ty przygotowałeś, aby urząd prezydenta miał szanse być dobrze reprezentowany, to właśnie w dużej mierze twoja zasługa. To dzięki twojej ciężkiej i wytężonej pracy urząd prezydenta był tak dobrze wyeksponowany.
Darku, dziękuję ci, wierząc, że miejsce, do którego się udałeś teraz - i jestem o tym przekonany - będzie dla ciebie nagrodą za dobre życie, bo wierność ziemskiej matce - ojczyźnie, nagradzane jest życiem w królestwie niebieskim – powiedział.
Pozostawił żonę i dwoje dzieci.
Ekshumacja na Powązkach była już 63. przeprowadzoną na zlecenie Prokuratury Krajowej.
Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Jako pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia 2016 r. ekshumowano w sumie 11 osób. Po dwóch miesiącach przerwy, w marcu 2017 r., ruszył kolejny etap ekshumacji. Od marca do końca czerwca ekshumowano kolejne 22 osoby. Po kolejnych dwóch miesiącach przerwy, we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu zeszłego roku ekshumowano 24 ciała.
Pierwszą ekshumację w 2018 r. PK przeprowadziła 16 stycznia. Prokuratura nie ujawnia informacji dotyczących wyników ekshumacji. Pod koniec lipca zeszłego roku informowała, że dotąd stwierdzono nieprawidłowości w 13 trumnach - znaleziono w nich części ciał innych osób, ujawniono też zamianę dwóch ciał.
Nieprawidłowości stwierdzono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To nie jedyne tego typu przypadki - już podczas ekshumacji przeprowadzonych w latach 2011-2012 ujawniono zamianę sześciu ciał. Nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej dotyczy jedno ze śledztw prowadzonych przez zespół prokuratorów wyjaśniających okoliczności katastrofy.
PK przesłała też w październiku 2017 r. do Instytutu Nauk Sądowych Irlandii Północnej (FSNI) partię próbek pobranych podczas ekshumacji i sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Kilkumiesięczne badania mają być prowadzone „pod kątem ujawnienia w nich ewentualnych pozostałości materiałów wybuchowych”. To - jak wyjaśniła prokuratura - konsekwencja konieczności procesowego zweryfikowania jednej z wersji zdarzenia przyjętych w śledztwie.
Przy badaniu próbek na okoliczność występowania śladów materiałów wybuchowych śledczy współpracują również z laboratoriami w Anglii i we Włoszech.
Decyzje o ekshumacjach wszystkich ofiar mają jednak więcej przyczyn. Chodzi również o „uporządkowanie” ciał ofiar, zapewnienie im godnego pochówku (w co najmniej kilku przypadkach stwierdzono bezczeszczenie zwłok, pozostawienie w nich wielu przedmiotów) i złożenie ich we właściwych grobach, a także sporządzenie na potrzeby głównego śledztwa dokumentacji medycznej opisującej dokładne obrażenia i przyczyny śmierci pasażerów rządowego tupolewa (rosyjskie materiały okazały się niepełne, nierzetelne albo wręcz sfałszowane).
Wojskowa prokuratura, która do 2015 r. prowadziła postępowanie nie zleciła przeprowadzenia sekcji zwłok, a nawet – wbrew przepisom – nie wydała koniecznej w takich przypadkach zgody na pochówki.
W pracach sekcyjnych zleconych przez Prokuraturę Krajową uczestniczą biegli z najbardziej renomowanych europejskich instytucji zajmujących się medycyną sądową.
znp
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/379443-tylko-u-nas-ekshumacja-sp-dariusza-jankowskiego-urzednika-kprp-ktory-zginal-w-smolensku
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.