Katastrofa smoleńska jest ważnym wydarzeniem w historii Polski. Wyjaśnienie prawdy jest najważniejsze - mówiła w Radiu Kraków Barbara Bubula, posłanka PiS. Bubula odniosła się do protestów niektórych rodzin ofiar, które sprzeciwiają się ekshumacjom ciał ich bliskich.
4 kwietnia tego roku po sześciu latach śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej przejęła od zlikwidowanej prokuratury wojskowej Prokuratura Krajowa; sprawa trafiła do zespołu ośmiu prokuratorów. Na jego czele stanął zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek. W czerwcu Prokuratura Krajowa poinformowała, że istnieje konieczność zbadania wszystkich ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, które nie zostały spopielone. Wskazała wówczas, że badania sekcyjne będą miały znaczenie dla określenia przyczyny śmierci ofiar, a także przyczyn katastrofy.
Ze względu na wyjaśnienie wszystkich aspektów tego co stało się w Smoleńsku, taka jest decyzja prokuratury. Różne pytania, które są związane z przyczyną śmierci i traktowaniem ciał zostaną wyjaśnione. To decyzje suwerenne prokuratorów. Jeśli to wyjaśni tajemnice związane z katastrofą, to jest to potrzebne
—mówiła Barbara Bubula w Radiu Kraków.
Zginęli ludzie pełniący ważne funkcje. Wyjaśnienie prawdy jest w pierwszej kolejności. Nie jest powiedziane niestety, że nie dochodziło do zamiany zwłok. Nie jest możliwe stwierdzenie czy we wszystkich grobach spoczywają odpowiednie osoby. To smutne, ale wszystkie rzeczy, które to wyjaśnią, są konieczne do zrobienia
—dodała.
Czytaj też:
Jarosław Kaczyński: Ekshumacja mojego brata będzie jedną z pierwszych. Zgadzam się z tą decyzją
ann/radiokrakow.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/312176-barbara-bubula-z-pis-o-ekshumacjach-cial-ofiar-katastrofy-smolenskiej-wyjasnienie-prawdy-jest-najwazniejsze
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.