Polska delegacja oddała w Smoleńsku hołd ofiarom katastrofy Tu-154M, w której sześć lat temu zginęło 96 osób. Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz polskich i rosyjskich złożyli wieńce, odmówiono także modlitwę ekumeniczną.
Przewodnicząca polskiej delegacji, pełnomocniczka premier Beaty Szydło ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders powiedziała dziennikarzom jeszcze przed ceremonią, że wizyta w Smoleńsku jest dla niej ogromnym przeżyciem.
Ja w Smoleńsku nigdy nie byłam. Znałam osobiście prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę. Prezydent Ryszard Kaczorowski był bardzo, bardzo drogim przyjacielem mojej rodziny. Cieszę się, że mam możliwość złożenia im hołdu
— podkreśliła.
Już trakcie uroczystości przytoczyła słowa z przemówienia Lecha Kaczyńskiego przygotowanego na 10 kwietnie 2010 r., że „nie da się budować trwałych relacji na kłamstwie, kłamstwo dzieli ludzi i narody”.
Przekonanie o wadze jaką ma dla Polaków pamięć o Katyniu jednoczyło również tych, którzy ponieśli śmierć razem z prezydentem Kaczyńskim, niezależnie od ich tak różnych czasem, poglądów politycznych
— dodała.
Dziś pamiętając o każdej kropli polskiej krwi, oddajemy naszym bohaterom należna im cześć i obiecujemy, że uczynimy wszystko co w naszej mocy, aby pamięć o każdym z nich nigdy nie zginęła
— powiedziała Anders.
Bliscy osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej podkreślali, że to dla nich symboliczne miejsce.
Tutaj zginęła najbliższa nasza osoba. To też powód, dla którego tutaj przyjechaliśmy
- powiedział dziennikarzom mąż Joanny Agackiej-Indeckiej prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, która zginęła w Smoleńsku. Jej córka podkreślała, że tą wizytą chce zamknąć pewien rozdział w swoim życiu.
W tym roku piszę maturę, doszłam do wniosku, że to będzie pewne zamknięcie jednego rozdziału i otwarcie kolejnego
— zaznaczyła.
Nie jestem pierwszy raz tutaj, po raz pierwszy przyjechałam w październiku 2010 r. To potrzeba serca, potrzeba spotkania osób, bliskich tych, którzy tu zginęli
— mówiła z kolei Bożena Mikke żona Stanisława Mikkego, wiceprzewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Jak dodała jest bardzo zaskoczona i zdziwiona tym co widzi w miejscu katastrofy - jest jedynie pamiątkowa brzoza, pod którą składane są wieńce i zapalane znicze, oraz pamiątkowy kamień.
Ta brzoza to taka fikcja dla mnie i myślę, że jestem tutaj po raz ostatni. Wydaje mi się, że tu powinien być jakiś symbol tego, co tu się stało. W tych uroczystościach uczestniczą też Rosjanie, to jest budujące. Myślę, że na takim podstawowym poziomie jest ogromna wola porozumienia, pokoju i jedności
— oceniła Mikke.
W skład polskiej delegacji weszło ponad 180 osób. Są to m.in. przedstawiciele rodzin katyńskich i rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska, przedstawiciele ministerstwa kultury, a także organizacji społecznych i instytucji kulturalnych m.in. Muzeum Katyńskiego, duchowni, harcerze i uczniowie ze szkół imienia ofiar Katynia.
Na miejscu pamięci w Smoleńsku polscy żołnierze wystawili posterunek honorowy. Na zakończenie trębacz odegrał sygnał „Cisza”. Złożono wieńce i zapalono znicze przed pamiątkową brzozą.
Stronę rosyjską reprezentowali zastępca gubernatora obwodu smoleńskiego Lew Płatonow oraz przedstawiciel rosyjskiego MSZ w tym obwodzie Andriej Liniow. Zmówiona została też modlitwa ekumeniczna. Biskup Antoni Pacyfik Dydycz odmówił fragment Litanii do Matki Bożej.
Ta modlitwa była bliska wszystkim tym, którzy tu zginęli
— mówił.
W trakcie uroczystości Sariusz-Skąpska odczytała nazwiska osób, które zginęły.
Wcześniej polska delegacja wzięła udział w uroczystościach rocznicowych w Katyniu.
PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/288280-polska-delegacja-w-smolensku-zrobimy-wszystko-aby-pamiec-o-kazdym-z-nich-nigdy-nie-zginela-zdjecia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.