W całym kraju trwają uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej uległ katastrofie pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego żona i wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.
<p><figure class=”video”><iframe width=”650” height=”360” frameborder=”0” scrolling=”no” src=”http://new.livestream.com/accounts/2845993/events/2207692/player?width=640&height=360&autoPlay=true&mute=false”></iframe></figure></p>
22:00 Przed Pałacem Prezydenckim odmówiono modlitwy w intencji ofiar tragedii smoleńskiej.
21:45. Ewa Błasik przed Pałacem Prezydenckim:
Mam wrażenie, że ktoś z samej góry polskich władz daje przyzwolenie na szerzenie kłamstwa.
CZYTAJ CAŁE WYSTĄPIENIE EWY BŁASIK
21.20 Liczono, że Polska zapomni, Nie zapomniała. Kiedy patrzę na te tłumy, przekonuję się, że nie zapomniała - powiedział Jarosław Kaczyński. Prezes PiS gorąco podziękował też Antoniemu Macierewiczowi za jego wkład w wyjaśnianie tragedii smoleńskiej.
21.00 Spod Archikatedry Warszawskiej na Starym Mieście ruszył marsz w kierunku Pałacu Prezydenckiego.
20:40 Krakowskie Przedmieście 19:00 Rozpoczęła się uroczysta Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, którą ppod przewodnictwem biskupa Antoniego Dydycza sprawuje kilkudziesięciu kapłanów.
Archikatedra Warszawska jest wypełniona po brzegi. Wierni wypełniają sąsiednie uliczki.
Lecieli nasi bracia i siostry by oddać hołd tym wszystkim, którzy zostali pomordowani w Katyniu. Chcieli pochylić się nad grobami Polaków, którzy umiłowali ojczyznę i dla niej służyli. I oto kolejna ofiara naszych sióstr i braci. Smoleńska, która jest dla nas ciągle krwawiąca raną. Dzisiaj gromadzimy się 4 rocznicę w Archikatedrze Warszawskiej, by powiedzieć Bogu o nich. Przybywamy do tego miejsca bo głęboko w to wierzymy jak ważna jest nasza modlitwa i nasza pamięć, którą jesteśmy im dłużni
powiedział do zgromadzonych wiernych ksiądz prałat Bogdan Bartołd.
Ksiądz biskup Dydycz w homilii nawiązując do wielkopostnej symboliki mówił:
Od czasu do czasu w dziejach ludzkości dają o sobie znać kolejne ogrody oliwne. Miejsca zderzenia nienawiści z miłością. Takich miejsc mamy setki w obecnych i dawnych przestrzeniach. Taki miejscem jest las katyński, taki ogrodem okazała się też ziemia smoleńska zamiast oliwek porośnięta brzozami. Cztery lata upływają od jakże wstrząsającej tragedii. To bolesna rocznica. To do niej odnoszą się słowa jednego z bohaterów Conrada: gdziekolwiek pojawia się człowiek tam słychać ból, pojawia się ból, tam blisko jest śmierć…
17:30 ** Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego
Łączy nas żałoba, żal, wspomnienia, ale sądzę, że łączy nas też jeszcze coś innego – otóż łączy nas wiara w znaczenie prawdy. Znaczenie prawdy jako fundamentu naszej cywilizacji, jako fundamentu, który przeciwstawiamy kłamstwu. Nasza cywilizacja ufundowana jest na tym przeciwstawieniu.
17:00 Jarosław Kaczyński pojawił się na Krakowskim Przedmieściu, złożył też kwiaty, oddając cześć ofiarom katastrofy. Następnie wyczytano imiona i nazwiska wszystkich ofiar tragedii.
Prowadzący modlitwę duchowny raz jeszcze podkreślił, że ludzie pojawili się na Krakowskim Przedmieściu, by „wydeptać miejsce pod pomnik” przed Pałacem Prezydenckim.
15:30. Ok. 300 osób wyruszyło w czwartek z Placu Trzech Krzyży w Warszawie w marszu z portretami 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Pochód ma dotrzeć przed Pałac Prezydencki. Marsz organizuje co roku stowarzyszenie Solidarni 2010.
10 kwietnia oddajmy hołd naszemu prezydentowi, śp. Lechowi Kaczyńskiemu i ludziom, którzy chcieli ocalić pokój w Europie i skutecznie wspierali dążenia do pokojowego współistnienia wolnych narodów Europy Wschodniej. Demonstrujmy naszą solidarność w walce o suwerenność i bezpieczeństwo Polski. Wyrażajmy sprzeciw wobec rosyjskiego imperializmu i milczącej zgody Zachodu
— tym wezwaniem stowarzyszenie apelowało o uczestnictwo w marszu.
Przemarsz otwiera transparent w języku angielskim, głoszący, że „polski prezydent został zamordowany w Rosji 10 kwietnia 2010 roku”. Na drugim transparencie napisano: „Natychmiast rozpocząć natowskie śledztwo w sprawie zbrodni smoleńskiej”.
14.30.
Smoleńsk to gorzej niż zbrodnia
— powiedział szef zespołu Antoni Macierewicz (PiS) na początku specjalnego posiedzenia Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154 M z 10 kwietnia 2010 roku.
Nie zdarzyło się dotąd w historii świata, by jakikolwiek rząd i prokuratura włożyły tyle wysiłku, żeby nie dojść do prawdy
— dodał. Zaznaczył, że wiele wysiłku włożyły też media, by atakować rodziny ofiar, a także tych, którzy chcą dojść do prawdy.
Moje dzieci nie mają już ojca, ale mają matkę. To dzięki wam moi rodacy, którzy nie obrażaliście poległych pilotów i mojego męża. Jest mi trudno wszystkich wymienić, ale państwo pamiętają, kto obrażał nieżyjących lotników, kto powtarzał oszczerstwa i kłamstwa
— powiedział Ewa Błasik, wdowa po śp. generale Andrzeju Błasiku na posiedzeniu zespołu.
13.00.
Ci, którzy stracili najbliższych w katastrofie smoleńskiej, mają prawo stawiać trudne pytania nawet cztery lata po tym wydarzeniu. Gorzej, gdy stawiają je ci, którzy nie powinni tego robić w tej konkretnej sytuacji
— powiedział kard. Kazimierz Nycz w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, gdzie przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.
W Mszy św. uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną oraz prezydenccy ministrowie i inni pracownicy Kancelarii Prezydenta RP. Obecne były rodziny pracowników Kancelarii, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Przybyli bliscy m.in. Jolanty Szymanek-Deresz, Władysława Stasiaka oraz prezydenckiego kapelana ks. Romana Indrzejczyka. W Mszy św. uczestniczyła ponadto Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, który również zginął 10 kwietnia 2010 roku.
12:00. Premier Donald Tusk wmurował w Gdańsku kamień węgielny pod budowę Wspólnoty Domowej - ośrodka, który ma służyć pomocą osobom z autyzmem. Instytucja będzie nosiła imię Arama Rybickiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Szef rządu apelował, by rocznica 10/04 budowała siłę wspólnoty:
Byśmy myśleli o tym, co zrobić dobrego dla innych ludzi. (…) Gdy pamiętamy o bliskich i ofiarach, by nikt komu nie złorzeczył, by każdy każdemu potrafił ustąpić i byśmy potrafili myśleć szczególnie 10 kwietnia o tym, co możemy razem zrobić dla tych, którzy potrzebują pomocy
— mówił Tusk.
10.30 Przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) oraz ambasady RP w Federacji Rosyjskiej w czwartek, w czwartą rocznicę katastrofy polskiego Tu-154M, uczcili w Smoleńsku pamięć jej ofiar. Po uroczystości żałobnej na lotnisku, w której uczestniczyli też reprezentanci smoleńskich władz z gubernatorem obwodu Aleksiejem Ostrowskim i przedstawiciele smoleńskiej Polonii, polska delegacja udała się do pobliskiego Lasu Katyńskiego, aby w 74. rocznicę Zbrodni Katyńskiej złożyć hołd jej ofiarom.
10:30 Jarosław Kaczyński i politycy PiS złożyli kwiaty przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na cmentarzu powązkowskim.
9.17 Marta Kaczyńska złożyła w czwartek rano kwiaty na grobie swoich rodziców w krypcie katedry na Wawelu. Hołd tragicznie zmarłej parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim oddali także parlamentarzyści PiS z Małopolski.
Córka pary prezydenckiej weszła do krypty z córkami, w towarzystwie m.in. posła, byłego ministra w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzeja Dudy. Po złożeniu kwiatów przez chwilę pozostała sama przy grobie rodziców. Po wyjściu nie chciała rozmawiać z dziennikarzami.
Wcześniej proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki odprawił w Krypcie Św. Leonarda mszę św.
Po mszy hołd parze prezydenckiej oddali politycy PiS, m.in. parlamentarzyści Andrzej Adamczyk, Wiesław Jańczyk, Jacek Osuch, Michał Wojtkiewicz, Ryszard Terlecki, Anna Paluch, Krzysztof Szczerski, Barbara Bubula, Edward Czesak. Politycy PiS udali się także na groby Zbigniewa Wassermanna i Janusza Kurtyki i innych ofiar katastrofy.
Wieńce przy sarkofagu pary prezydenckiej w czwartek rano złożyli także m.in. przedstawiciele MON, małopolskiej Solidarności, Polski Razem Jarosława Gowina.
8.47 Prezes Jarosław Kaczyński wraz z delegacją PiS złożyli kwiaty pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbył się apel pamięci.
Przypomniano listę ofiar, które zginęły 10 kwietna 2010 roku pod Smoleńskiem. Odmówiono krótką modlitwę.
O. Zdzisław Tokarczuk powiedział:
Przed odmówieniem krótkiej modlitwy pozwólcie na krótką refleksję, która wynika z potrzeby wypowiedzenia tego, co dzieje się przez te cztery lata. Co miesiąc gromadzimy się w tym miejscu, by modlić się za tych, którzy w tak tragicznych okolicznościach, do tego czasu niewyjaśnionych, odeszli do Pana, odeszli spośród nas. Apel pamięci przypomniał nam nazwiska i osoby, które znamy, którym wiele zawdzięczamy.
Tak jak powiedziałem rok temu, że przychodzimy na to miejsce, żeby wskazać, wydeptać miejsce na pomnik, miejsca, które są potrzebą milionów Polaków. Dzisiaj wydaję mi się, że łatwiej by było postawić pomnik wrogowi niż własnemu prezydentowi, który całe swoje życie poświęcił Ojczyźnie i zginął w takich okolicznościach.
Często śpiewamy te słowa Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Trzeba by powiedzieć, że pomimo że nasza Ojczyzna, Polska jest szlachetna, piękna, dumna, to jednak też dziwna jest tan nasza Ojczyzna, która oddaje władze w ręce ludzi, którzy czasami nie są odpowiedzialni za tych, którymi rządzą, nie wiedzą za kogo odpowiadają, jaka jest wielka ich odpowiedzialność przed Bogiem.
Dzisiaj w Ewangelii, gdy Jezus dyskutował z Izraelitami, na koniec wzięli oni kamienie i chcieli w niego rzucić. Myślę, że ten dzień jest też taką okazją, by powiedzieć o tym, że ci, którzy dążą do prawdy, ciągle są obrzucani w tak zwanym mainstreamie kamieniami, współczesnymi kamieniami oszczerstwa, opluwania, w różny sposób. Ale Pan Jezus mówi Izraelitom: „poznacie Prawdę a Prawda was wyzwoli”. Dlatego to nigdy nie powinno nas zniechęcać, ale ciągle musimy tutaj być, póki żyjemy, aby przypominać ten czas 10 kwietnia 2010 roku, o tych, którzy lecieli do Katynia, aby oddać cześć tym, którzy zostali zabici na nieludzkiej ziemi w Katyniu.
8.30 Na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach rozpoczęły się oficjalne uroczystości upamiętniające 96 ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. W uroczystościach uczestniczy premier Donald Tusk.
Na tej nekropolii znajduje się kwatera, w której pochowanych jest 28 ofiar katastrofy. Są to: gen. Andrzej Błasik, gen. Franciszek Gągor, Grażyna Gęsicka, gen. Kazimierz Gilarski, Przemysław Gosiewski, ppłk Robert Grzywna, Mariusz Handzlik, ks. Roman Indrzejczyk, kpt. Paweł Janeczek, Dariusz Jankowski, Natalia Januszko, Mariusz Kazana, Janusz Krupski, Wojciech Lubiński, Barbara Maciejczyk, Barbara Mamińska, Stefan Melak, ppor. Andrzej Michalak, mjr Dariusz Michałowski, Stanisław Mikke, por. Piotr Nosek, Andrzej Przewoźnik, Sławomir Skrzypek, Władysław Stasiak, ppor. Jacek Surówka, Aleksander Szczygło, Jolanta Szymanek-Deresz, Izabela Tomaszewska.
W ceremonii przed pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej uczestniczą rodziny, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych. Wśród nich premier, wicepremier Elżbieta Bieńkowska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz ministrowie jego rządu.
Uroczystość rozpoczęła się od odegrania sygnału „Słuchajcie wszyscy”. Następnie odczytane zostały nazwiska wszystkich ofiar. Odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna, którą poprowadzi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Przedstawiciele rządu, władz lokalnych i rodzin złożyli wieńce. W godzinę katastrofy - o 8.41 - trębacz odegrał utwór „Cisza”.
Pomnik na wojskowych Powązkach, przy którym wystawiono posterunek honorowy, ma formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części; biały granit jest umieszczony na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu. Część główna białej bryły wznosi się nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach, które powstały w wyniku przełamania bryły, umieszczono napis: „Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010” oraz listę ofiar.
8.10 Marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz oraz wicemarszałkowie obu izb uczcili w czwartek pamięć parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.
Złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą posłów i senatorów - ofiary katastrofy oraz pod tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu, który również zginął w tej katastrofie.
Wcześniej w kaplicy w Nowym Domu Poselskim odprawiona została msza święta w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Uczestniczyli w niej parlamentarzyści.
W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Zginęło też osiemnastu parlamentarzystów: wicemarszałkowie Sejmu Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, posłowie na Sejm VI kadencji: Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabela Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda i Edward Wojtas oraz senatorowie: Janina Fetlińska i Stanisław Zając.
Tablice upamiętniające parlamentarzystów odsłonięte zostały w gmachu Sejmu 20 października 2010 r.
8.00 Od mszy św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu rozpoczęły się obchody czwartej rocznicy katastrofy smoleńskiej. We mszy św. uczestniczył prezes PiS Jarosław Kaczyński.
ansa/ PAP
-
-
Polecamy wSklepiku.pl.
„Miłość i Przeznaczenie Trzy Pokolenia Rodziny Kaczyńskich”
Trzy pokolenia: Rajmund i Jadwiga w Powstaniu Warszawskim, Lech i Maria w Pałacu Prezydenckim, Marta odprowadzająca rodziców na Wawel… „Miłość i przeznaczenie” to rodzinna saga napisana przez polską historię. Wzruszająca reporterska opowieść o ludziach, dla których najważniejsza była służba ojczyźnie i uczucie do najbliższych.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/smolensk/190815-liczono-ze-polska-zapomni-nie-zapomniala-uczczono-pamiec-ofiar-tragedii-smolenskiej-relacja-i-transmisja-z-4-rocznicy-katastrofy-100410