Sonik zrezygnował. Dlaczego? Mógł być czarnym koniem Tuska?
Sonik zrezygnował. Dlaczego? Mógł być czarnym koniem Tuska?

Rzecznik klubu Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda tłumaczyła na antenie Radia Zet, dlaczego Rafał Sonik odmówił kandydowania w Krakowie. Jeszcze 8 czerwca przedsiębiorca i rajdowiec informował, że rozważa start w przedterminowych wyborach. Jednak o fotel prezydenta tego miasta będzie ubiegała się senator KO Monika Piątkowska, którą zaprezentowano w KPRM w Warszawie, co niektórzy uważają za niesmaczne.
Rzecznik klubu Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda tłumaczyła na antenie Radia Zet, dlaczego Rafał Sonik odmówił kandydowania w Krakowie. Jeszcze 8 czerwca przedsiębiorca i rajdowiec informował, że rozważa start w przedterminowych wyborach. Jednak o fotel prezydenta tego miasta będzie ubiegała się senator KO Monika Piątkowska, którą zaprezentowano w KPRM w Warszawie, co niektórzy uważają za niesmaczne.
Pochodzący z Krakowa Rafał Sonik potwierdził 8 czerwca w rozmowie z PAP, że bierze pod uwagę kandydowanie na prezydenta miasta, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjął. Poinformował, że propozycję otrzymał od otoczenia Koalicji Obywatelskiej, natomiast pozostałby kandydatem niezależnym.
Rozważam start w wyborach, ale potrzebuję tygodnia do dwóch, żeby podjąć decyzję rozsądną, wyważoną, odpowiedzialną. Władza to służba, a do tego, jeśli chce się to robić, trzeba się przygotować
— powiedział PAP.
„Słabość systemu wyborczego”
Sonik zwrócił też uwagę, że referendum odwoławcze ujawniło „ogromną słabość dotychczasowego systemu wyborczego”, a decyzja o kandydowaniu oznacza również zajęcie stanowiska wobec „zagrożenia stabilności zarządzania”.
Bycie świadomym obywatelem, który wskazuje na zagrożenia i próbuje tym zagrożeniom zaradzić, jest niewspółmiernie ważniejsze niż jakiekolwiek formalne stanowisko
— dodał.
O tym, że Sonik zostanie prawdopodobnie wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej i PSL na prezydenta Krakowa, podał jako pierwszy portal RMF24.pl. Zdaniem portalu pomysł, by kandydatem na prezydenta została rozpoznawalna osoba spoza polityki, preferuje Donald Tusk.
Sonik spodziewa się dziecka?
W Radiu Zet Dorota Łoboda ujawniła, co przesądziło o tym, że Rafał Sonik nie wystartuje w przedterminowych wyborach.
Nie uczestniczyłam w rozmowach. Z tego, co wiem chodziło o sytuację rodzinną. Rafał Sonik niebawem spodziewa się dziecka, jak słyszę, więc myślę, że względy rodzinne zaważyły
— stwierdziła Dorota Łoboda na antenie Radia Zet.
Walka o fotel prezydenta Krakowa
Dotychczas kandydowanie na prezydenta Krakowa zapowiedzieli:
● Aleksandra Owca (Razem),
● Michał Drewnicki (PiS),
● Daria Gosek-Popiołek (Nowa Lewica),
● Grażyna Zofia Świat (Bezpartyjni Samorządowcy Małopolski),
● Bartosz Bocheńczak (Konfederacja),
● Michał Klimek (Konfederacja Korony Polskiej),
● były prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś
● celebrytka, aktywistka Marianna Schreiber.
Kandydowania nie wyklucza też Łukasz Gibała, który w wyborach na prezydenta Krakowa w 2024 r. był głównym konkurentem Aleksandra Miszalskiego.
Przedterminowe wybory w Krakowie odbędą się w wyniku odwołania Miszalskiego w referendum. Data wyborów prezydenta Krakowa nie jest jeszcze znana - Kodeks wyborczy wskazuje, że powinny się one odbyć w ciągu 90 dni od ogłoszenia wyników referendum.
PAP/Radio Zet/tt
