SONDAŻ. Większość Polaków uważa, że PiS znów wygra wybory!
SONDAŻ. Większość Polaków uważa, że PiS znów wygra wybory! Tylko 26 proc. badanych przewiduje zwycięstwo partii opozycyjnych

CBOS zastrzegł, że "zupełnie inaczej niż w przypadku wyborów do Sejmu, w których rządząca formacja jest faworytem, wyglądają przewidywania badanych, jeśli chodzi o wynik przyszłych wyborów do Senatu".
Ponad połowa badanych - 51 proc. - przypuszcza, że jesienne wybory do Sejmu wygra PiS wraz z koalicjantami, 26 proc. przewiduje zwycięstwo partii opozycyjnych, zaś zdaniem 23 proc. wynik wyborów do Sejmu jest trudny do przewidzenia - wynika z sondażu CBOS.
Wśród ogółu dorosłych Polaków faworytem w nadchodzących wyborach do Sejmu jest Prawo i Sprawiedliwość
— zaznaczono w komentarzu do badania przekazanego przez CBOS w piątek PAP.
CBOS zastrzegł, że „zupełnie inaczej niż w przypadku wyborów do Sejmu, w których rządząca formacja jest faworytem, wyglądają przewidywania badanych, jeśli chodzi o wynik przyszłych wyborów do Senatu”.
Spośród ogółu badanych prawie tylu samo uważa, że w jesiennych wyborach do Senatu większość zdobędą ugrupowania dzisiejszej opozycji (34 proc.), ilu sądzi, że wygra je PiS (33 proc.). Dla równie licznej grupy respondentów (33 proc.) w przypadku izby wyższej parlamentu wynik wyborów jest niewiadomą
— przekazał CBOS.
Jak komentuje CBOS, „przekonanie o wyborczym zwycięstwie PiS i jego koalicjantów w wyścigu do Sejmu przeważa niemal we wszystkich grupach ankietowanych wyróżnionych ze względu na cechy społeczno-demograficzne”.
Sprzyjają mu przede wszystkim: starszy wiek, niższe wykształcenie badanych, zamieszkiwanie w mniejszych miejscowościach, w tym szczególnie na wsi
— wskazuje pracownia.
Mocna wiara wyborców PiS w zwycięstwo rządzących
Wśród wyborców PiS 90 proc. przypuszcza, że to popierana przez nich partia wygra, 1 proc. ocenia, że raczej wygra opozycja, 8 proc. nie ma natomiast zdania w tej sprawie. 64 proc. wyborców KO ocenia, że wybory wygra opozycja, a 17 - że będzie to raczej PiS; 19 proc. nie ma opinii w tej sprawie. W przypadku wyborców Lewicy i Konfederacji taki sam odsetek badanych wskazał na PiS i opozycję - odpowiednio 37 proc. w przypadku Lewicy i 41 proc. w przypadku Konfederacji. 26 proc. wyborców Lewicy oraz 17 proc. wyborców Konfederacji nie ma sprecyzowanych przewidywań co do wyniku wyborów.
Jeśli chodzi o wyborców Polski 2050, to 34 proc. z nich przewiduje zwycięstwo PiS, a 60 - zwycięstwo opozycji, 6 natomiast nie ma przewidywań. Wśród niezdecydowanych 34 proc. wieszczy zwycięstwo PiS, a 31 proc. - opozycji, podczas gdy 35 proc. nie ma zdania. Z kolei 45 proc. niegłosujących przewiduje, że wybory wygra PiS, a 21 proc. - że będzie to opozycja; 34 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Wśród osób, które uważają, że opozycja powinna pójść do wyborów razem, 33 proc. uważa, że wybory wygra PiS, natomiast 46 proc. że opozycja; 21 proc. nie ma zdania. Natomiast spośród tych, którzy stawiają na opcję kilku bloków opozycji, 44 proc. uważa, że wybory wygra PiS, a 42 proc. - że opozycja, podczas gdy 14 proc. nie ma zdania. 65 proc. tych, którzy opowiadają się za samodzielnym startem każdej z partii, uważa, że wybory wygra PiS, 18 proc. jest przeciwnego zdania, 17 proc. nie wskazuje jednoznacznie na zwycięstwo jednego z obozów.
Ci, którzy nie mają opinii na temat formuły startu opozycji, w 47 proc. uważają, że wybory wygra koalicja obecnie rządząca; 12 proc. z nich uważa, że będzie to opozycja. 41 proc. z nich nie ma zdania także i w tej sprawie.
Z kolei w odniesieniu do wyborów do Senatu - podaje CBOS - 82 proc. wyborów KO wieszczy sukces opozycji w wyborach senackich, 5 proc. zaś zwycięstwo PiS, 13 proc. - nie ma zdania. Z kolei 63 proc. wyborców PiS uważa, że to ich partia wygra wybory do Senatu, przeciwnego zdania jest 9 proc. wyborców, a 28 proc. nie ma zdania.
Wśród wyborców Lewicy 22 proc. przewiduje wyborczy sukces PiS w wyborach do Senatu, 41 spodziewa się sukcesu opozycji, podczas gdy 37 proc. nie ma sprecyzowanych przewidywań. 31 proc. wyborców Polski 2050 uważa, że wybory do Senatu wygra koalicja rządząca, a 54 proc. uważa, że będą to partie opozycyjne; 15 proc. nie ma zdania. Jeśli chodzi o wyborców Konfederacji, to 22 proc. wieszczy zwycięstwo PiS w wyborach senackich, 46 proc. wygraną opozycji, a 32 proc. nie ma zdania.
48 proc. niezdecydowanych nie potrafi przewidzieć, kto wygra wybory do Senatu; 36 proc. z nich wskazuje na zwycięstwo opozycji, 16 - na zwycięstwo PiS. Wśród niegłosujących 32 proc. wskazuje na zwycięstwo PiS, 27 proc. na zwycięstwo opozycji, a 41 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach 6-16 marca br., na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski liczącej 993 osoby, ankietowane metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI - 58 proc. badanych), telefonicznego (CATI - 24,6 proc. badanych) oraz internetowego (CAWI - 17,4 proc. badanych). Próba została wylosowana z bazy numerów PESEL.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE: NASZ SONDAŻ. PiS notuje najlepszy wynik od grudnia i zwiększa przewagę nad KO do 11 punktów. Hołownia zatrzymał trend spadkowy
