Od przyszłego roku raz w tygodniu, prawdopodobnie w piątki po południu, ze stołecznego ratusza będzie rozbrzmiewał "Sen o Warszawie" Czesława Niemena. W styczniu 2014 r. przypada 10. rocznica śmierci artysty, w lutym - 75. rocznica jego urodzin.
Informację podaną przez media potwierdziła wicedyrektor biura kultury w stołecznym ratuszu Małgorzata Naimska.
Zastanawiamy się, jak to zrobić, żeby postać Niemena miała swój muzyczny pomnik w Warszawie -
powiedziała.
Zastrzegła, że trwa uzgadnianie szczegółów tej sprawy, m.in. z wdową po artyście Małgorzatą Niemen. Naimska przypomniała, że w styczniu przypada rocznica śmierci artysty, a w lutym - rocznica jego urodzin.
Przygotowujemy się, by na ten czas być gotowymi. Przed końcem roku na pewno będziemy chcieli mieć wszystko załatwione -
powiedziała.
Dodała, że to rodzina Niemena życzyłaby sobie, by "Sen o Warszawie" rozbrzmiewał w każdy piątek ok. godz. 16 jako zapowiedź weekendu. Utwór nagra kwartet lub kwintet smyczkowy.
To jest piosenka, która bardzo kojarzy się z Warszawą, jest współczesna i bardzo piękna. Chcieliśmy móc jej używać i w końcu będziemy mogli" -
powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Niemen był autorem muzyki i wykonawcą "Snu o Warszawie", a autorem tekstu jest Marek Gaszyński.
W kwietniu 2009 r. Rada Warszawy przyjęła stanowisko w sprawie ustanowienia tego utworu "symbolem muzycznym" miasta.
Trudno o piękniejsze słowa, które lepiej oddadzą emocje jakie w nas, mieszkańcach Warszawy, rodzą się na myśl o naszym Mieście. O Warszawie, w której się rodzimy, dorastamy, pracujemy, przeżywamy miłość, zawieramy przyjaźnie, w której czasem się smucimy, a czasem pełni szczęścia unosimy się ponad Jej chodnikami -
napisali wówczas radni.
W stanowisku podkreślili, że "Sen o Warszawie" to "zaproszenie do pokochania naszego Miasta miłością bezinteresowną i czystą za to, że jest piękna, nowoczesna, gościnna i Nieujarzmiona". Do prezydent miasta zwrócili się o stworzenie możliwości prawnych w celu swobodnego używania tego utworu, a do mieszkańców - do jego propagowania i używania podczas wydarzeń związanych z miastem.
"Sen o Warszawie" nie stanie się hymnem (hejnałem) Warszawy. Tym jest melodia grana na trąbce każdego dnia o godz. 11.15 z wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Upamiętnia ona fakt, że o tej godzinie we wrześniu 1939 r., podczas bombardowania stolicy, zatrzymał się zegar na wieży Zamku Królewskiego.
Melodia została skomponowana na podstawie dwóch znanych motywów muzycznych: "Warszawianki" i "Marszu Mokotowa". Jej kompozytorem jest prof. Zbigniew Bagiński z warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Z inicjatywą odgrywania hejnału wystąpili byli żołnierze Powstania Warszawskiego- zgrupowania AK Chrobry II.
Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 r. w Wasiliszkach Starych koło Nowogródka jako Czesław Wydrzycki. Komponował muzykę rockową i jazzową. &&Był prekursorem big-beatu. Tworzył także muzykę teatralną i filmową.** W swoich utworach wykorzystywał teksty Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka i Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
Do 1967 roku był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Występował również jako solista. Jego największe przeboje to: "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Pod papugami" i "Sen o Warszawie".
Niemen zmarł 17 stycznia 2004 r.
AM/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/81004-sen-o-warszawie-ze-stolecznego-ratusza