Waldemar Żurek został dziś powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na urząd ministra sprawiedliwości. Dotychczasowego sędziego premier Donald Tusk wskazał jako następcę Adama Bodnara. Nominacja Żurka była jednym z zaskoczeń rekonstrukcji rządu, Żurek nie pojawiał się bowiem w medialnych spekulacjach jako nowy minister. Mec. Michał Skwarzyński zauważył jednak, że Waldemar Żurek przyjął nominację jedynie na ministra sprawiedliwości, gdyż nominacji na prokuratora generalnego przyjąć nie mógł. Wszystko przez fakt, iż czynny prokurator, nawet kiedy jest prokuratorem generalnym, nie może być jednocześnie sędzią. Żurek wprawdzie zrzekł się dziś swojej funkcji, ale mec. Skwarzyński, w rozmowie z Republiką, wskazuje na pewien istotny element prawny.
W związku z nominacją, Żurek zrzekł się statusu sędziego. Zgodnie z zapisem Prawa o ustroju sądów powszechnych „sędzia, który został mianowany, powołany lub wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych, samorządu terytorialnego, w służbie dyplomatycznej, konsularnej lub w organach organizacji międzynarodowych oraz ponadnarodowych działających na podstawie umów międzynarodowych ratyfikowanych przez RP, jest obowiązany zrzec się niezwłocznie swojego urzędu, chyba że przechodzi w stan spoczynku”.
Informacja od poprzedniego szefa MS Adama Bodnara o zrzeczeniu się urzędu sędziego przez Żurka „z upływem dnia” 24 lipca wpłynęła do Krajowej Rady Sądownictwa dziś rano.
CZYTAJ WIĘCEJ: Do KRS wpłynęła informacja od Bodnara. Żurek zrzekł się urzędu sędziego. Pawełczyk-Woicka: Pismo datowane na dziś z godziny 9.00
Objęcie tylko jednej funkcji?
Mec. Michał Skwarzyński zauważył w TV Republika, że Żurek przyjął nominację jedynie na ministra sprawiedliwości, gdyż nominacji na prokuratora generalnego przyjąć nie mógł. Wszystko przez fakt, iż czynny prokurator, nawet kiedy jest prokuratorem generalnym, nie może być jednocześnie sędzią.
Kwestia nominacji Waldemara Żurka wywołuje coraz większy chaos, dlatego, że pan Adam Bodnar jako minister sprawiedliwości niestety nie doczytał przepisów. Tak naprawdę Waldemar Żurek zostaje sędzią do końca dzisiejszego dnia. Taka jest informacja, która została przekazana przez ministra sprawiedliwości do Krajowej Rady Sądownictwa. To jest już w internecie podane. To oznacza, że Waldemar Żurek składając ślubowanie i podpisując dokumenty w Pałacu Prezydenckim, mógł przyjąć wyłącznie nominację na ministra sprawiedliwości. Nie mógł przyjąć zaś nominacji na prokuratora generalnego, dlatego, że czynny prokurator, nawet jak to jest prokurator generalny, nie może być jednocześnie sędzią. W momencie podpisywania dokumentów Waldemar Żurek był, i w tej chwili dalej jest, czynnym sędzią
— powiedział mec. Skwarzyński. Jak podkreślił, rzecz w tym, że według złożonych do KRS dokumentów, Żurek przestanie być sędzią z końcem dnia 24 lipca. Przyjmując więc nominację o 15:30, był wciąż czynnym sędzią.
Wedle jego oceny obecnie mamy wakat na stanowisku prokuratora generalnego.
„Zastępcy prokuratora generalnego w tej chwili przejęli jego obowiązki”
— dodał. Ocenił też, że problematyczne jest obecnie także to, że oświadczenie woli prezydenta o powołaniu kogoś na stanowisko prokuratora generalnego, zrealizowane zostało dziś o 15:30.
„Ono nie jest oświadczeniem trwałym. Ono się skończyło. To oznacza, że tylko jedną z tych funkcji Waldemar Żurek objął, drugiej nie mógł, bo nie można tych funkcji łączyć” - podkreślił.
Wątpliwości wokół Żurka
Sędzia Waldemar Żurek przez wiele lat pełnił funkcję rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie. W latach 2010-2018 był członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, pełnił też funkcję rzecznika prasowego tego organu.
W mediach pojawiały się informacje dotyczące życia osobistego i prywatnych spraw sędziego Żurka. W 2020 r. ówczesny PG Zbigniew Ziobro złożył skargę nadzwyczajną w SN odnoszącą się do sprawy sporu Żurka z byłą żoną o spłatę po rozwodzie kredytu zaciągniętego na budowę domu.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP/TV Republika
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/735900-zurek-ministrem-ale-nie-pg-nie-zostal-bo-nie-mogl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.