„Sędzia nie może być jednocześnie ministrem” - przypomniała szefowa KRS sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka. To przypomnienie zaadresowane do sędziego Waldemara Żurka, którego Donald Tusk chce powołać na stanowisko szefa resortu sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W tej sytuacji Żurek powinien natychmiast zrzec się urzędu sędziowskiego, jeśli chce, aby prezydent zaakceptował jego kandydaturę. „Pytanie, czy Prezydent może odebrać przyrzeczenie od nowego Ministra Sprawiedliwości w razie, gdyby nie zawiadomiono KRS lub prezydenta o zrzeczeniu się?” - napisał na X sędzia Jakub Iwaniec. Jak przypomniał bowiem, „zrzeczenie się urzędu jest skuteczne po upływie trzech miesięcy od dnia złożenia na ręce Ministra Sprawiedliwości oświadczenia, chyba że na wniosek sędziego Minister Sprawiedliwości określi inny termin”, a „o zrzeczeniu się urzędu przez sędziego Minister Sprawiedliwości zawiadamia Krajową Radę Sądownictwa i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”.
Jeśli Waldemar Żurek ma objąć tekę ministra sprawiedliwości, będzie musiał niemal natychmiast zrzec się urzędu sędziowskiego. Przepisy Ustawy o ustroju sądów powszechnych są tu jednoznaczne i nie pozostawiają żadnej innej możliwości. Przypomniała o tym przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka.
Sędzia nie może być jednocześnie ministrem. Stanowiłoby to naruszenie konstytucyjnego wymogu apolityczności. Ustawa o ustroju sądów powszechnych stanowi, że istnieje w takim przypadku obowiązek zrzeczenia się urzędu sędziego z wyłączeniem stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. O powrocie na poprzednie stanowisko decyduje ostatecznie prezydent. Tyle prawo, a jakie będą fakty, to zobaczymy i ocenimy
— napisała w mediach społecznościowych sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, szefowa KRS.
Procedura zrzeczenia się urzędu sędziowskiego przy obejmowaniu funkcji konstytucyjnego ministra nie jest niczym wyjątkowym.
Pragnę uciąć wszelkie spekulacje. Pani sędzia Barbara Piwnik nie była sędzią, gdy zajmowała stanowisko ministra sprawiedliwości, bo zrzekła się urzędu sędziego. Została ponownie przyjęta do służby. Gdy sędzia Kryże był sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości też zrzekł się urzędu i został ponownie przyjęty do służby. Oboje przeszli ponownie przez KRS i otrzymali powołania od prezydenta
— przypomniała szefowa KRS sędzia Pawełczyk-Woicka.
Jasne przepisy
O konieczności zrzeczenia się urzędu sędziowskiego mówi art. 98 § 2 Ustawy o ustroju sądów.
Sędzia, który został mianowany, powołany lub wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych, samorządu terytorialnego, w służbie dyplomatycznej, konsularnej lub w organach organizacji międzynarodowych oraz ponadnarodowych działających na podstawie umów międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską, jest obowiązany zrzec się niezwłocznie swojego urzędu, chyba że przechodzi w stan spoczynku
— czytamy w przepisach.
Zrzeczenie będzie oznaczać, że Waldemar Żurek poprzestanie być sędzią i straci sędziowski immunitet. Jeśli zaś będzie chciał wrócić od stanu sędziowskiego, po zakończeniu pełnienia funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, wówczas będzie musiał zwrócić się o zgodę do Krajowej Rady Sądownictwa, która takiej zgody wydawać nie musi. Mówi o tym art. 98 § 4.
W przypadku przewidzianym w § 3, Krajowa Rada Sadownictwa, z inicjatywy zainteresowanego, przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie byłego sędziego na urząd sędziego, chyba że nie spełnia on warunków wymaganych do powołania na urząd sędziego. Po powołaniu na urząd, sędziemu wyznacza się poprzednio zajmowane stanowisko i miejsce służbowe, niezależnie od liczby stanowisk sędziowskich w danym sądzie
— czytamy w przepisach Ustawy o ustroju sądów powszechnych. Wynika z nich, że ostateczną decyzję o ewentualnym przywróceniu Żurka do stanu sędziowskiego po zakończeniu pełnienia przez niego funkcji szefa MS i Prokuratora Generalnego będzie podejmował prezydent RP.
Albo sędzia, albo minister
Bez wątpienia Waldemar Żurek ma pełną świadomość konsekwencji zrzeczenia się urzędu sędziowskiego i utraty immunitetu. Czy już to zrobił?
Gdzie jest dostępny skan pisma, w którym Żurek zrzeka się urzędu sędziego? Opinia publiczna ma prawi to zobaczyć, skoro Żurek ma zostać ministrem
— zapytał w mediach społecznościowych Paweł Rybicki.
Waldemar Żurek, aby być ministrem, musi zrzec się urzędu sędziowskiego. Gdy przestanie być ministrem, będzie mógł wrócić, o ile prezydent go powoła
— przypomina na X Patryk Słowik.
Ostatnie słowo, jeśli chodzi o rekonstrukcję rządu i powołanie Waldemara Żurka na stanowisko ministra sprawiedliwości należy oczywiście do prezydenta. Trudno się spodziewać, aby Andrzej Duda wręczył Żurkowi powołanie, gdyby ten próbował zignorować przepisy Ustawy o ustroju sądów.
Gdyby pan Waldemar Żurek nie zrzekł się urzędu sędziego, jak nakazuje ustawa z 27.07.2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Prezydent RP Andrzej Duda może odmówić jego powołania na wniosek Prezesa Rady Ministrów, bowiem stanowiłoby to naruszenie ustawy oraz ustawy zasadniczej i narażałoby na odpowiedzialność konstytucyjną.
Zmiany w składzie osobowym Rady Ministrów umożliwiają głowie państwa odmowę takiego powołania.
— zauważył w mediach społecznościowych mec. Bartosz Lewandowski.
Żurek musi powiadomić KRS i prezydenta
W jakiej formie Waldemar Żurek powinien zrzec się urzędu sędziego? Bez wątpienia pisemnie, o czym powinien powiadomić Krajową Radę Sądownictwa - której nie uznaje - a także prezydenta RP.
W opinii sędziego Jakuba Iwańca, Żurek nie może po prostu przyjść do prezydenckiego pałacu, twierdząc, że zrzekł się urzędu sędziowskiego. Odpowiednio wcześniej musi przekazać KRS i prezydentowi stosowne pismo.
Co zrobi prezydent Andrzej Duda? Zgodnie z art. 98 par. 2 usp sędzia, który został mianowany, powołany lub wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych, samorządu terytorialnego, w służbie dyplomatycznej, konsularnej lub w organach organizacji międzynarodowych oraz ponadnarodowych działających na podstawie umów międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską, jest obowiązany zrzec się niezwłocznie swojego urzędu, chyba że przechodzi w stan spoczynku. Natomiast, stosownie do art. 68 par. 1 usp stosunek służbowy sędziego rozwiązuje się z mocy prawa, jeżeli sędzia zrzekł się urzędu. Zrzeczenie się urzędu jest skuteczne po upływie trzech miesięcy od dnia złożenia na ręce Ministra Sprawiedliwości oświadczenia, chyba że na wniosek sędziego Minister Sprawiedliwości określi inny termin. O zrzeczeniu się urzędu przez sędziego Minister Sprawiedliwości zawiadamia Krajową Radę Sądownictwa i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Załóżmy, że sędzia Żurek złożył na ręce MS oświadczenie, ale czy Minister Sprawiedliwości zawiadomił o zrzeczeniu się prezydenta i… KRS, której przecież nie uznaje?
Pytanie, czy Prezydent może odebrać przyrzeczenie od nowego Ministra Sprawiedliwości w razie, gdyby nie zawiadomiono KRS lub prezydenta o zrzeczeniu się? Moim zdaniem, nie może
— napisał na X sędzia Jakub Iwaniec ze stowarzyszenia „Prawnicy dla Polski”.
Prezydent może mieć też inne poważne wątpliwości wobec Żurka
Przeciwko krakowskiemu sędziemu Waldemarowi Żurkowi toczyło się wiele postępowań dyscyplinarnych w sprawie rzekomego fałszowania orzeczeń. Adam Bodnar łamiąc prawo, chciał usunąć legalnie działających rzeczników dyscyplinarnych sędziów - Schab, Radzik i Lasota - by powołać własnych rzeczników, tzw. ad hoc. Jego decyzje są oczywiście nieskuteczne, niemniej nowi i nielegalnie działający rzecznicy dyscyplinarni spróbowali umorzyć Żurkowi kilka z postępowań.
W tej sytuacji prezydent przed decyzją o powołaniu Żurka będzie musiał rozważyć, czy uznaje te umorzenia, a jeśli nie, to czy wręczy nominację komuś, kto jest obciążony poważnymi zarzutami.
Rzecznik dyscyplinarny sędziów postawił krakowskiemu sędziemu Waldemarowi Żurkowi kolejne zarzuty dyscyplinarne. Według rzecznika sędzia podał nieprawdziwą datę wydania 64 orzeczeń. Jak wykazała wielomiesięczna weryfikacja dokumentów KRS, sędzia Żurek w czasie gdy miały zostać wydane orzeczenia krakowskiego sądu z jego udziałem – uczestniczył w posiedzeniach Rady w Warszawie i w innych miastach, pobierając za to diety.
Nowy minister sprawiedliwości miał ponad sześćdziesiąt zarzutów w związku z rzekomym fałszowaniem orzeczeń. Nie zapadł w tej sprawie żaden wyrok. Na pytanie w tej sprawie Waldemar Żurek odpowiedział jedynie, że „wszystko w piątek”…
— napisał na X reporter Telewizji wPolsce24 Maciej Zemła.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/735779-zurek-musi-natychmiast-zrzec-sie-urzedu-sedziego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.