Po bardzo długim czasie, odkąd rozpoczął się ten temat, premier i lider PO Donald Tusk ogłasza właśnie oficjalnie zmiany w swoim rządzie. Kto do dymisji? Kto dołącza do gabinetu? Którzy ministrowie zostają i czy lista zgadza się z doniesieniami medialnymi? SPRAWDŹ szczegóły rekonstrukcji.
NOWI ministrowie
Nowymi członkami Rady Ministrów zostają: Waldemar Żurek, Wojciech Balczun, Jakub Rutnicki oraz Jolanta Sobierańska-Grenda.
Radosław Sikorski „awansował” na wicepremiera. „Awans” z funkcji wiceministra na ministra otrzymali: Miłosz Motyka, Stefan Krajewski i Marta Cienkowska.
Marcin Kierwiński, dotychczas pełnomocnik rządu ds. walki ze skutkami powodzi, wraca na stanowisko szefa MSWiA. Kierujący nim Tomasz Siemoniak pozostanie jedynie koordynatorem służb specjalnych.
W ramach rekonstrukcji rządu powstaną dwa gospodarcze „super resorty”. Ministerstwo Finansów i Gospodarki oraz Ministerstwo Energii. Przejmą one działy administracyjne z dotychczasowych resortów przemysłu oraz rozwoju i technologii.
Jak donoszą media, Aleksandra Leo odrzuciła propozycję Donalda Tuska, a nową minister kultury zostanie dotychczasowa wiceminister w resorcie Marta Cienkowska.
Z kolei Maciej Berek, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, będzie od teraz… ministrem nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu.
Odchudziliśmy skład rządu z 26 konstytucyjnych ministrów, członków rządu, do 21
— chwalił się szef rządu podczas oświadczenia, zapowiadając jednocześnie zmniejszenie liczby podsekretarzy i sekretarzy w poszczególnych resortach.
Kto odchodzi?
W związku z rekonstrukcją rządu stanowisko ministra sprawiedliwości stracił Adam Bodnar. Marzena Czarnecka przestała być minister przemysłu, a resort ten został zlikwidowany. Jakub Jaworowski nie jest już dłużej ministrem aktywów państwowych.
Izabela Leszczyna utraciła stanowisko ministra zdrowia. Sławomir Nitras nie jest już ministrem sportu i turystyki. Krzysztof Paszyk nie prowadzi już Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a resort ten również został zlikwidowany. Dymisja dotknęła także Czesława Siekierskiego, szefa resortu rolnictwa.
Adam Szłapka pozostanie rzecznikiem rządu. Jego wcześniejsze stanowisko - ministra ds. europejskich - zostanie zlikwidowane, a jego kompetencje zostaną przekazane do MSZ.
Trzy dotychczasowe pełnomocniczki najprawdopodobniej dołączą do resortów w randze wiceministra – Katarzyna Kotula, minister do spraw Równości, Adriana Porowska, minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego oraz Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw Polityki Senioralnej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rekonstrukcja rządu. „Reseciarz” Tusk miota oskarżeniami, opowiada o rosyjskich wpływach i „wewnętrznym sabotażu”. WIDEO
PEŁNA LISTA RZĄDU TUSKA
Tak prezentuje się więc lista „zrekonstruowanego” rządu Tuska i koalicji 13 grudnia:
Prezes Rady Ministrów - Donald Tusk (KO)
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej - Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji – Krzysztof Gawkowski (Lewica)
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Zagranicznych - Radosław Sikorski (KO)
Minister Finansów i Gospodarki - Andrzej Domański (KO)
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - Marcin Kierwiński (KO)
Minister Sprawiedliwości - Waldemar Żurek
Minister Aktywów Państwowych - Wojciech Balczun
Minister Sportu - Jakub Rutnicki (KO)
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Marcin Kulasek (Lewica)
Minister Energii - Miłosz Motyka (PSL)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Stefan Krajewski (PSL)
Minister Edukacji - Barbara Nowacka (KO)
Minister Zdrowia - Jolanta Sobierańska-Grenda
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica)
Minister Infrastruktury - Dariusz Klimczak (PSL)
Minister Klimatu i Środowiska - Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050)
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej - Katarzyna Pełczyńska Nałęcz (Polska 2050)
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Marta Cienkowska (Polska 2050)
Minister, członek Rady Ministrów, koordynator służb specjalnych - Tomasz Siemoniak (KO)
Minister, członek Rady Ministrów („minister nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu”) - Maciej Berek (KO)
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/735761-tusk-oglasza-szczegoly-rekonstrukcji-rzadu-jakie-zmiany
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.