Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wniosek o uchylnie przez PE immunitetu europosłowi Danielowi Obajtkowi (PiS) - przekazała rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak. „Hańba” - tak decyzję Bodnara skomentował na platformie X prof. Sławomir Cenckiewicz Sprawa dotyczy zablokowania przez byłego prezesa Orlenu sprzedaży tygodnika „Nie” z obrazoburczą okładką.
Czego dotyczy wniosek o uchyleniu immunitetu?
O uchylenie immunitetu Danielowi Obajtkowi zawnioskowała warszawska prokuratura okręgowa. Prok. Adamiak potwierdziła w komunikacie, że wniosek o uchylenie immunitetu dotyczy dwóch spraw: podejrzenia składania fałszywych zeznań przed sądem dotyczących jego znajomości z dziennikarzem Piotrem Nisztorem oraz o wycofanie ze sprzedaży na stacjach Orlenu jednego numeru tygodnika „Nie”, w czasie gdy Obajtek był prezesem Orlenu.
Jak informowano, w pierwszej ze spraw zawiadomienie złożył do prokuratury dziennikarz Grzegorz Jakubowski w związku z procesem przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia zainicjowanym prywatnym aktem oskarżenia. W zawiadomieniu Jakubowski zarzucił Obajtkowi kłamstwo wygłoszone przed sądem 11 maja 2023 r. Powołał się na nagranie z 2018 r., opublikowane w marcu 2024 r. przez Onet, które mają świadczyć o nieformalnych kontaktach Obajtka z Nisztorem – wbrew temu, co Obajtek zeznał w sądzie.
Druga ze spraw dotyczy wycofania w marcu 2023 r. ze wszystkich punktów sprzedaży Orlenu jednego z numerów tygodnika „Nie”.
„Wytłumaczyłem wszystko w prokuraturze”
Obajtek odnosił się do sprawy jeszcze w piątek.
Jeżeli chodzi o zarzuty: wytłumaczyłem wszystko w prokuraturze. Nagrania są zmontowane. Co do drugiego: wycofanie jednego numeru tygodnika „Nie” uważam jak najbardziej za stosowane, bo obrażało uczucia religijne, krzyż i Świętego Jana Pawła II
— napisał na platformie X były szef Orlenu.
Do wpisu dołączył zdjęcie okładki numeru tygodnika „Nie”, który zdecydował się wycofać.
Jeśli za to mam stracić immunitet, przyjmuję to z dumą
— zaznaczył.
W obronie europosła PiS stanął również prezes PiS Jarosław Kaczyński, który polowanie na Obajtka nazwał „polityką obrażania i opiłowywania katolików”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezes PiS reaguje na wniosek o uchylenie immunitetu Obajtkowi: „Polityka obrażania i opiłowywania katolików trwa…”
Hańba
— napisał prof. Cenckiewicz odnosząc się do decyzji Bodnara.
Zgodnie z przepisami, jeżeli Prokurator Generalny – po rozpoznaniu sprawy – poprze wniosek dotyczący Obajtka, trafi on do Parlamentu Europejskiego, który podejmuje decyzję w sprawie uchylenia immunitetu europosłowi. Dopiero po uprzednim uzyskaniu zgody PE możliwe jest pociągnięcie posła PE do odpowiedzialności karnej.
W styczniu PE rozpoczął procedowanie innego wniosku polskiej prokuratury o uchylenie immunitetu Obajtkowi; dotyczy on niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej. Chodzi o zawarcie przez Orlen dwóch umów na usługi detektywistyczne z firmą wskazaną przez Obajtka. Z ustaleń prokuratora wynika, że wcześniej ta firma świadczyła usługi w zakresie osobistej ochrony Obajtka i jego majątku.
O tym, że do prokuratora generalnego Adama Bodnara trafił wniosek z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uchylenie immunitetu b. szefowi Orlenu, europosłowi PiS Danielowi Obajtkowi, poinformował w piątek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Skiba.
kk/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/735646-obajtek-bez-immunitetu-jest-wniosek-bodnara-do-szefowej-pe
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.