Kancelaria Premiera do tej pory nie zwróciła Kancelarii Prezydenta projektów postanowień ws. nominacji 171 przyszłych asesorów sądowych - przekazała Małgorzata Paprocka, szef KPRP. Do KPRM wpłynęły one w dniach 7-10 lipca. Jak informuje dzisiaj Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, grupa absolwentów 13. rocznika aplikacji sędziowskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Choć aplikację ukończyli na początku roku, młodzi prawnicy zamiast pracować w sądzie, od ponad 2 miesięcy siedzą w domu. Portal Onet wskazuje, że „brak decyzji ze strony prezydenta skutkuje nie tylko niemożnością podjęcia pracy, ale także poważnymi konsekwencjami finansowymi i społecznymi”. Kancelaria Prezydenta podkreśla również w piśmie do RPO, że KPRM do tej pory nie dokonała zwrotu projektów aktów powołań, ale nie raczy również uzasadnić czas oczekiwania na kontrasygnatę.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało dziś, że grupa absolwentów 13. rocznika aplikacji sędziowskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zwróciła się do RPO o interwencję w sprawie zwłoki w mianowaniu ich na stanowiska asesorów; sprawę zwłoki w ich nominacji opisał także portal Onet.
Absolwenci, którzy ukończyli aplikację sędziowską na początku roku, zdali egzamin sędziowski i wybrali miejsca asesorskie w sądach, od ponad dwóch miesięcy pozostają w zawodowym zawieszeniu. Z relacji młodych prawników wynika, że brak decyzji ze strony prezydenta skutkuje nie tylko niemożnością podjęcia pracy, ale także poważnymi konsekwencjami finansowymi i społecznymi
— napisał portal, wskazując m.in. na kwestię utraty przez aplikantów prawa do stypendium czy ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak poinformowało Biuro RPO w poniedziałkowym komunikacie, „od maja 2025 r., gdy Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwały przedstawiające Prezydentowi RP stosowne wnioski, nie podjął on decyzji o ich mianowaniu”. W związku z tym RPO Marcin Wiącek zwrócił się w tej sprawie do szefowej Kancelarii Prezydenta RP.
Projekty utknęły w KPRM?
W listownej odpowiedzi na wystąpienie RPO opublikowanej w poniedziałek przez prezydencką kancelarię, a także Biuro RPO, szefowa KPRP napisała, że uchwały rekomendujące aplikantów do nominacji na stanowisko asesora sądowego w sądach powszechnych „przekazywane były przez Krajową Radę Sądownictwa w czterech grupach, z czego ostatnia wpłynęła w dniu 4 lipca 2025 r.”.
Paprocka poinformowała, że „po niezwłocznym wykonaniu czynności wynikających z regulacji wewnętrznych” KPRP, cztery projekty postanowień prezydenta dotyczące 171 przyszłych asesorów, przekazano w dniach 7 i 10 lipca do kancelarii premiera „celem uzyskania wymaganej kontrasygnaty”.
Szefowa prezydenckiej kancelarii zaznaczyła, że do teraz kancelaria premiera nie zwróciła projektów aktów powołań oraz że „brak jest również informacji uzasadniającej czas oczekiwania na kontrasygnowania postanowień Prezydenta RP dotyczących asesorów, w szczególności wobec ogromnych niedoborów kadry orzeczniczej w sądach powszechnych”.
Paprocka dodała, że „przedłużanie procedury nominacyjnej, poprzez brak aktywności Prezesa Rady Ministrów w zakresie udzielenia kontrasygnaty, działa niekorzystnie na stan wymiaru sprawiedliwości również w przypadku sądów administracyjnych”.
Wielokrotne interwencje Kancelarii Prezydenta
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej podejmowała wielokrotne interwencje w tej sprawie. W odpowiedzi uzyskano jedynie ustną informację, z której wynika, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oczekuje na opinię Rządowego Centrum Legislacyjnego. Rządowe Centrum Legislacyjne oczekuje z kolei na opinię Ministra Sprawiedliwości
— napisała Paprocka.
Dodała, że takie działanie stoi w sprzeczności z konstytucyjnymi zasadami odrębności sądów, a ponadto potrzeba kontrasygnaty premiera pod nominacjami „w żadnej mierze nie jest równoznaczna z możliwością udzielenia któremukolwiek z członków Rady Ministrów, a w tym Ministrowi Sprawiedliwości, prawa do merytorycznego nadzoru nad aktami Prezydenta RP”, jakimi są dokumenty dotyczące nominacji asesorskich.
Jednocześnie szefowa KPRP zapewniła, że po złożeniu kontrasygnaty premiera pod dokumentami, postanowienia o nominacjach „zostaną niezwłocznie przedstawione do podpisu” prezydenta, a sprawa pozostaje jego priorytetem.
aja/PAP, prezydent.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/735625-przez-kprm-asesorzy-nie-moga-rozpoczac-pracy-kprp-odpowiada
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.