Zamierzam wysłać po 6 sierpnia listy otwarte do marszałków Sejmu i Senatu oraz prezydenta Karola Nawrockiego w sprawie ustaw sądowych, w tym o Krajowej Radzie Sądownictwa - zapowiedziała w rozmowie z portalem money.pl I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.
Zamierzam wysłać listy otwarte do marszałków Sejmu i Senatu oraz prezydenta po 6 sierpnia, już po zaprzysiężeniu. Myślę, że rozszerzę to na szefów klubów poselskich
— powiedziała Manowska, dodając, że w listach poprosi o spotkanie i rozmowę na temat wszystkich ustaw sądowych, w tym o Krajowej Radzie Sądownictwa - instytucji, którą obecne władze oceniają jako upolitycznioną.
Mogę z ministrem Bodnarem za 5 minut zacząć poważnie rozmawiać - bez żadnego żalu
— stwierdziła.
Według niej, sędziowscy członkowie KRS mogą być wybierani przez parlament, jednak wybór ten powinien być poprzedzony wyborami powszechnymi wśród samych sędziów.
Problem nie polega na tym, że decyduje parlament, który ma mandat demokratyczny, problem polega na tym, kto zgłasza tych kandydatów. Podpis dziesięciu czy kilkunastu sędziów, że popieramy - to jest jednak trochę zbyt mała reprezentacja
— mówiła.
Manowska poinformowała też, że przygotowuje pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni dotyczące niedawnego listu w sprawie wyborów prezydenckich, który do Hołowni skierował szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar. - W piśmie ministra sprawiedliwości jest tak dużo nieścisłości (delikatnie mówiąc), że nie sposób nad nimi przejść do porządku dziennego - zaznaczyła Manowska.
Próba uchylenia immunitetu
W wywiadzie I prezes SN odniosła się też do zarzutów, które w ubiegłym tygodniu prokuratura wskazała we wnioskach do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego oraz Trybunału Stanu o uchylenie jej immunitetu.
Chodzi o przekroczenie uprawnień przy uznaniu ważności głosowań Kolegium Sądu Najwyższego mimo braku kworum, niedopełnienie obowiązków związane z niezwołaniem w terminie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu oraz niewykonanie prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie w sprawie uchwały o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna.
Manowska pytana, czy widzi możliwość, by sama zrzekła się immunitetu odpowiedziała, że sędziemu robić tego nie wolno.
Kiedyś ten problem był rozważany w aspekcie prawnym. Natomiast z całą pewnością się nie zrzeknę, dlatego że to jest gwarancja tego, iż sędzia rzeczywiście będzie orzekał niezawiśle
— mówiła.
Dodała też, że nie widzi żadnych podstaw, żeby uchylić jej immunitet.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/735571-droga-do-porozumienia-inicjatywa-prezes-manowskiej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.