„Komisja Europejska dostaje nowe narzędzia nacisku. Może blokować wypłaty z budżetu w każdej chwili – bez wyroku, bez debaty. To centralizacja władzy, nie wspólnota. To budżet politycznych kar dla „niepokornych”. Dodatkowo Bruksela chce zabrać część budżetów krajowych!” - alarmuje europoseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Müller, punktując zagrożenia wynikające z proponowanego unijnego budżetu.
Komisarz UE ds. budżetu Piotr Serafin przedstawił w Brukseli propozycję unijnego budżetu na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. Projekt ten jest mocno krytykowany. Jego wady i płynące z niego zagrożenia przedstawił w serwisie X europoseł PiS Piotr Müller.
Rekordowy” budżet UE? Teraz pewnie będziecie to słyszeć co chwila od ekipy Donalda Tuska. Tylko, że ten „rekord” jest w tym, ile Bruksela przejmie kontroli nad budżetami państw członkowskich
— wskazał.
Co to oznacza?
Co tak naprawdę oznaczają propozycje w unijnym budżecie? Piotr Müller wskazał, że są to: proporcjonalnie mniejsze środki dla Polski - w tym na politykę regionalną, nowe podatki uderzające w konsumentów, destrukcja Wspólnej Polityki Rolnej, wzmocnienie Brukseli w decydowaniu nad budżetem.
Ten budżet to tak naprawdę:
Proporcjonalnie mniej środków dla Polski, niż w obecnej perspektywie wynegocjowanej przez Mateusza Morawieckiego.
Mechanizm warunkowości w wydatkowaniu wszystkich środków - czyli instrument centralizacji i szantażu państw członkowskich.
Nowe podatki, które uderzają w konsumentów.
Destrukcja samodzielnej Wspólnej Polityki Rolnej i mniejsze środków dla rolników.
Duże środki dla Ukrainy.
Brak ograniczenia biurokracji
— wymieniał.
Uderzenie w rolników
Polityk zwrócił uwagę, że Unia Europejska tnie wsparcie dla rolników. Jak wskazał, budżet zawiera: destrukcję Wspólnej Polityki Rolnej, likwidację podziału puli na płatności bezpośrednie i rozwój obszarów wiejskich, ograniczenie środków o 22 procent, rolnicy zostaną obciążeni spłatą KPO, nastąpi uzależnienie od zasad warunkowości, dojdzie do radykalnego podniesienie akcyzy na tytoń oraz wprowadzona zostanie umowa z Mercosur.
Unia tnie Wspólną Politykę Rolną i wprowadzając umowę z MERCOSUR osłabia rynek i uzależnia nas od importu. Tak wygląda „transformacja”, którą popiera rząd Donalda Tuska. Polscy rolnicy i konsumenci kupujący polską żywność ogromnie odczują fatalne zmiany w tym zakresie. Nie ma na to naszej zgody.
— zaznaczył.
Zagrożone inwestycje lokalne
Europoseł Prawa i Sprawiedliwość wyjaśnił, że ucierpią także inwestycje lokalne poprzez: mniej środków na spójność, proporcjonalnie mniej środków m.in. na drogi, infrastrukturę, przedszkola i żłobki. Zwrócił także uwagę na zagrożenie uznaniowego zawieszenia wypłaty środków.
Budżet UE 2028–2034 proporcjonalnie ogranicza środki na politykę spójności i dla regionów. To cios w rozwój mniejszych miast i gmin. Zamiast wyrównywać szanse – Bruksela je ogranicza. To pieniądze na nasze drogi, przedszkola, żłobki infrastrukturę czy inne potrzebne inwestycje!
— wskazywał.
Prawdziwy cel
Piotr Müller zauważył, że na budżecie najwięcej zyska sama Unia Europejska, bowiem budżet zabierze Polsce pieniądze min z akcyzy na wyroby tytoniowe, handlu uprawnieniami do emisji, polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej.
Komisja Europejska dostaje nowe narzędzia nacisku. Może blokować wypłaty z budżetu w każdej chwili – bez wyroku, bez debaty. To centralizacja władzy, nie wspólnota. To budżet politycznych kar dla „niepokornych”
— pisał.
Dodatkowo Bruksela chce zabrać część budżetów krajowych!
— przestrzegł.
Podsumowanie
Polityk zauważył, że budżet ten jest nieskrajnie niekorzystny dla Polski.
Mniej solidarności. Mniej wolności. Mniej suwerenności. To nie jest budżet dla Europy. To budżet dla Brukseli
— zauważył.
Polska zasługuje na uczciwy bilans i prawdziwy głos przy stole
— podsumował.
CZYTAJ TAKŻE:
as/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/735291-muller-wypunktowal-projekt-budzetu-ue-mniej-suwerennosci
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.