Dwa tygodnie zajęło Prokuratorowi Generalnemu Adamowi Bodnarowi wymyślenie uzasadnienia dla działań prokuratorów, którzy domagali się dostępu do akt protestów wyborczych w Sądzie Najwyższym. Przypomnijmy, że bodnarowscy prokuratorzy swoje żądania tłumaczyli poleceniem otrzymanym od przełożonych. Rzecznik SN Aleksander Stępkowski relacjonował, że zostali pouczeni, aby złożyć wnioski o konkretne dokumenty. Wnioski te… wypełniali „na kolanie”, w holu budynku.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Na stronie internetowej Prokuratury Krajowej zamieszczono stanowisko Prokuratora Generalnego ws. „prezentowania bezpodstawnych ocen czynności podjętych przez prokuratorów z Prokuratury Krajowej w Sądzie Najwyższym w dniu 30 czerwca 2025 r. w związku z postępowaniem w przedmiocie rozpoznawania protestów wyborczych”.
Zespół prasowy SN poinformował 30 czerwca, że dwóch prokuratorów Prokuratury Krajowej zażądało wstępu do sekretariatu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i dostępu do akt protestów wyborczych. Jak relacjonował SN, prokuratorzy zażądali dostępu do akt 214 spraw zainicjowanych protestami wyborczymi i w tym celu wypełnili „stosowne wnioski - po jednym wniosku dla każdej sprawy”.
We wtorkowym stanowisku Prokuratora Generalnego do tych zdarzeń i wypowiedzi przedstawicieli SN zaznaczono, że nie jest prawdą, jakoby prokuratorzy zażądali wstępu do sekretariatu Izby Kontroli, a tym bardziej jakoby wskazywali na możliwość dokonania przeszukania.
Jednocześnie w stanowisku opisano przebieg zdarzeń tego dnia: prokuratorzy Departamentu Postępowania Sądowego PK zgłosili w punkcie obsługi interesantów SN chęć zapoznania się z aktami spraw dotyczących protestów wyborczych w przedmiocie ważności wyborów. Ze względu na to, że wykaz obejmował ponad 200 spraw, pracownik Sądu Najwyższego poinformował prokuratorów, iż w tej sprawie spotka się z nimi prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. W czasie oczekiwania na spotkanie - jak podano w stanowisku - pracownica punktu obsługi interesantów SN wręczyła prokuratorom Regulamin czytelni akt tego sądu, pomimo, że nie zgłaszali takiej potrzeby.
W stanowisku PG podkreślono, że do spotkania z prezesem Izby ostatecznie nie doszło, natomiast fakt wręczenia prokuratorom Regulaminu posłużył rzecznikowi SN do publicznego podważenia ich kompetencji.
Podobny charakter miały wypowiedzi prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, który podczas posiedzenia w przedmiocie ważności wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sposób bezpodstawny wskazał, że prokuratorzy wiele godzin ustalali, w jaki sposób formalnie wystąpić o dostęp do akt
— dodano.
Dalej Prokurator Generalny tłumaczy w stanowisku, że prokuratorzy zostali poinformowani, iż muszą sporządzić odrębne wnioski dla każdej ze spraw, łącznie 214 wniosków, choć - jak wskazuje PG - przepisy nie ograniczają możliwości złożenia jednego pisma odnośnie kilku spraw. Prokuratorzy sporządzili oddzielne wnioski o dostęp do 214 spraw, jednak do czasu zamknięcia czytelni, żadne akta nie zostały im tego dnia udostępnione - zaznaczono w stanowisku.
Prokurator Generalny oświadczył w stanowisku, że czynności podjęte przez prokuratorów w dn. 30 czerwca w Sądzie Najwyższym „znajdowały prawne uzasadnienie i miały na celu uzyskanie wglądu do akt spraw w celu realizacji uprawnień Prokuratora Generalnego jako uczestnika postępowań w przedmiocie protestów wyborczych i w przedmiocie ważności wyborów”.
W Prokuraturze Krajowej powołano zespół, którego zadaniem jest ustalenie, czy w ramach procesu wyborczego doszło np. do niszczenia lub podrabiania protokołów oraz innych dokumentów wyborczych. Zespół - według medialnych doniesień - ma zweryfikować głosy w 296 komisjach wyborczych.
1 lipca Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku. Tydzień później marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał postanowienie ws. zwołania Zgromadzenia Narodowego celem zaprzysiężenia Karola Nawrockiego. Zgromadzenie Narodowe ma odbyć się w sali posiedzeń Sejmu 6 sierpnia o godz. 10.00.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/735151-bodnar-broni-dzialan-prokuratorow-ktorzy-weszli-do-sn
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.