Wnioskiem o uchylenie immunitetu europosła Grzegorza Brauna (kolejnym w jego sprawie)- komisja prawna PE zajmie się najwcześniej we wrześniu. W połowie czerwca przewodnicząca PE Roberta Metsola poinformowała o otrzymaniu tego wniosku w połowie czerwca.
Według informacji PAP, nie ma jeszcze harmonogramu prac komisji prawnej PE po wakacjach. Komisja prawna musi zająć się wnioskiem ws. Brauna, ale nie ma terminów, w jakich musi to zrobić.
Wniosek, jaki otrzymała Metsola, przekazał prokurator Generalny Adam Bodnar na początku czerwca. To prośba o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Brauna. Dotyczy on podejrzenia popełnienia przez europosła sześciu przestępstw.
Zarzuty wobec Brauna
Chodzi o (jak poinformowała wcześniej prokuratura) m.in. o wtargnięcie do szpitala w Oleśnicy i próbę obywatelskiego zatrzymania ginekolog Gizeli Jagielskiej, która dokonała aborcji na dziecku w 9. miesiącu ciąży jego matki.
Braun jest też oskarżony o publiczne nawoływanie w internecie „do nienawiści na tle różnic wyznaniowych” oraz obrazę uczuć religijnych „poprzez udzielenie udostępnionego na platformie YouTube wywiadu dotyczącego między innymi użycia w dniu 12 grudnia 2023 r. w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej gaśnicy w celu ugaszenia wystawionej tam świecy chanukowej”.
W wywiadzie tym - w kontekście tego wydarzenia - Braun zdaniem prokuratury zawarł wypowiedź wyrażającą aprobatę oraz zachęcającą widzów i słuchaczy do podejmowania tego typu zachowań, a także określił Chanukę jako przejaw satanistycznej i rasistowskiej celebracji stanowiącej zagrożenie dla polskich katolików.
Ostatni zarzut dotyczy zniszczenia 18 marca 2025 r. w Opolu dziesięciu plakatów „poprzez naniesienie czarną farbą zapisów literowych, które w całości tworzą napis o treści: „STOP PROPAGANDZIE ZBOCZEŃ””.
W maju Parlament Europejski w głosowaniu w Strasburgu uchylił immunitet Brauna. W tej sprawie chodziło m.in. o śledztwo w sprawie zgaszenia przez niego świec chanukowych w Sejmie, ale także szeregu innych incydentów. Parlament Europejski nałożył na Brauna także karę za zakłócenie minuty ciszy w trakcie upamiętnienia ofiar Holokaustu w styczniu tego roku. Podczas minuty ciszy kilkakrotnie krzyknął wtedy „Módlcie się za ofiary żydowskiego ludobójstwa w Gazie”. Na żądanie przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli został wykluczony z obrad i wyprowadzony z sali w eskorcie straży parlamentarnej.
Następnie otrzymał z PE informację, że dostał karę finansową w wysokości 30 diet dziennych (każda z diet to nieco ponad 300 euro) i 30 dni zakazu uczestnictwa w sesjach plenarnych (z wyjątkiem głosowań).
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/735137-immunitet-brauna-pe-zajmie-sie-wnioskiem-we-wrzesniu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.