Marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia będzie namawiał koalicjantów, by negocjacje ws. rekonstrukcji rządu zakończyły się do planowanego na 23-25 lipca posiedzenia Sejmu. Jego zdaniem, to bardziej realistyczny termin niż wskazany wcześniej przez premiera Donalda Tuska 15 lipca. „Pan premier pokazał nam swoje propozycje, mieliśmy bardzo długą, chyba czterogodzinną rozmowę na temat tej propozycji (…) Dzisiaj musimy zrobić kolejne okrążenie, bo usłyszeliśmy propozycję, poszliśmy do swoich ugrupowań, wracamy po tym, co usłyszeliśmy” - powiedział. Marszałek Sejmu ocenił też, że nalezy zreformować Wody Polskie.
Liderzy koalicyjnych ugrupowań mają dzisiaj kontynuować rozmowy ws. rekonstrukcji rządu. Poprzednie spotkanie w tej sprawie odbyło się 4 lipca.
Hołownia chce przyspieszyć
Na briefingu w Sejmie marszałek Hołownia poinformował, że spotkanie odbędzie się wieczorem.
Pan premier pokazał nam swoje propozycje, mieliśmy bardzo długą, chyba czterogodzinną rozmowę na temat tej propozycji (…) Dzisiaj musimy zrobić kolejne okrążenie, bo usłyszeliśmy propozycję, poszliśmy do swoich ugrupowań, wracamy po tym, co usłyszeliśmy
— powiedział.
Jego zdaniem, aby „dopiąć” cały negocjacyjny proces, potrzebne będą jeszcze „jedno” albo „dwa” okrążenia. Wcześniej premier mówił, że kształt nowego rządu zaproponuje około 15 lipca.
Rozmawiałem o tym z panem premierem. Uważam, że bardziej realistycznym terminem jest termin drugiego Sejmu lipcowego (23-25 lipca - PAP). Będę namawiał koalicjantów, żebyśmy wtedy ten proces zamknęli
— powiedział lider Polski2050.
Dodał, że do zamknięcia negocjacji na pewno dojdzie przed zaprzysiężeniem prezydenta planowanym na 6 sierpnia.
Rozmowy z PiS
Dzisiejsze rozmowy koalicjantów będą odbywać się w cieniu doniesień o spotkaniu Hołowni m.in. z europosłem PiS Adamem Bielanem i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w prywatnym mieszkaniu Bielana. Zgodnie z nieoficjalnymi ustaleniami „Faktów” TVN omawiana tam miała być kwestia rządu technicznego, pozostania Hołowni na stanowisku marszałka Sejmu i obaw PiS-u dotyczących zaprzysiężenia Karola Nawrockiego na prezydenta.
Hołownia zapewnił wczoraj, że ani on, ani jego partia, nie prowadzi żadnych rozmów o innej koalicji niż obecna. Oświadczył też, że nie otrzymał od nikogo, „w żadnym formacie koalicyjnym” propozycji bycia premierem ani pozostania marszałkiem po 13 listopada - to ustalona przez koalicjantów data, po której marszałkiem Sejmu na drugą połowę kadencji ma zostać lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
Lider Polski 2050 przyznał też, że miejsce spotkania z politykami PiS było błędem. Z jego wypowiedzi wynika, że kilka tygodni wcześniej doszło do podobnych rozmów z politykami PiS. Hołownia powiedział również, że piątkowe spotkanie dotyczyło m.in. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego na prezydenta, bo - jak stwierdził - PiS dopytuje go, czy do zaprzysiężenia dojdzie. Przyznał również, że poruszono pomysł PiS z początku czerwca, by utworzyć rząd techniczny, ale - jak dodał - temu poświęcono „jakieś pewnie 8-7 minut rozmowy ostatnim razem”. Oświadczył, że Polska2050 nie jest tym zainteresowana.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Reforma Wód Polskich
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował, że nowym prezesem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie został Mateusz Balcerowicz. Wczoraj ze stanowiska prezesa odwołana została Joanna Kopczyńska.
O zmianę na stanowisku prezesa Wód Polskich marszałek Hołownia został zapytany dziś na konferencji prasowej w Sejmie.
Uważam, że Wody Polskie potrzebują jeszcze głębszej reformy
— ocenił marszałek Sejmu.
Według niego, to, że stworzono Wody Polskie i zrezygnowano z regionalnego zarządzania gospodarką wodną „nie było trafną decyzją”.
Moim zdaniem nasi poprzednicy podjęli tutaj niewłaściwą decyzję
— ocenił marszałek Sejmu.
Hołownia zwrócił uwagę, że jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji związanej z pogodą.
Dlatego, że przed chwilą mieliśmy potężnie niskie stany wód w bardzo wielu rzekach w Polsce. A za chwilę spodziewamy się - w związku z intensywnymi opadami - tego, że ta sytuacja pójdzie w drugą stronę
— podkreślił.
Myślę, że jeżeli jest wątpliwość, czy ktokolwiek w administracji publicznej, państwowej, poradziłby sobie z wyzwaniem, które nas czeka, a jesteśmy w takiej sytuacji, że jest wyzwanie, to trzeba dokonywać szybkich zdecydowanych decyzji
— mówił marszałek Sejmu.
Dodał, że nie zna sytuacji w Wodach Polskich.
Natomiast wiem z innych okoliczności, że jeśli ktoś na froncie nie dowozi, to się po prostu zmienia dowódcę. I takie rzeczy bardzo często się zdarzają
— powiedział Hołownia.
Gospodarka wodna
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Zatrudnia ponad 6 tys. 600 pracowników w całej Polsce.
Wody Polskie wykonują prawa właścicielskie w stosunku do wód, które są własnością Skarbu Państwa, naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne, wydają decyzje administracyjne (zgody wodnoprawne).
Wody Polskie pełnią też funkcję organu regulacyjnego w celu ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej zatwierdzają taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, opiniują projekty regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzygają spory między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami ich usług.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców 10 województw, w którym ostrzega przed intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Zaleca śledzenie komunikatów pogodowych i słuchanie poleceń służb. Po południu zaczną też obowiązywać ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/734481-rekonstrukcja-rzadu-holownia-bede-namawial-koalicjantow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.