„Dwa bardzo niepokojące sygnały płyną dzisiaj z wywiadu ministra Jaworowskiego” - napisał Jacek Sasin, poseł PiS, na platformie X. Polityk opozycji skomentował wywiad, którego szef MAP Jakub Jaworski udzielił portalowi „Business Insider”.”Rozmowa o prywatyzacji w Polsce zawsze była emocjonalna, bo kojarzy się z latami 90., gdy sprzedawaliśmy spółki zagranicznym podmiotom, w tym zagranicznym spółkom państwowym, a ten ostatni wariant prywatyzacji budził i budzi kontrowersje” - powiedział minister Jaworowski, odnosząc się do takich spółek, jak PGZ czy PFR. Zdaniem posła Sasina, można traktować to jako zapowiedź prywatyzacji tych spółek, ale to nie jedyne źródło obaw, o których napisał polityk opozycji.
Dochody z dywidend od spółek Skarbu Państwa mają w tym roku przekroczyć 7 mld zł
— poinformował w wywiadzie dla „Business Insider” minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.
Wskazał, że raport ws. NABE, czyli aktywów węglowych, to „kwestia dni”, a decyzja ws. Grupy Azoty może zapaść w lipcu.
Jak powiedział Jaworowski, dochody z dywidend od spółek Skarbu Państwa mają w tym roku przekroczyć 7 mld zł, co oznacza, że będą o prawie połowę wyższe niż planowano.
Minister czeka na „ustabilizowanie sytuacji politycznej”
Jaworowski wskazał, że MAP przygotował już ustawę o nadzorze nad spółkami Skarbu Państwa, ale zanim zostanie ona opublikowana, „sytuacja polityczna musi się ustabilizować”. Planowane zmiany obejmują m.in. procedurę powołania członków rad nadzorczych. Przy ich powoływaniu ma być mniej „wymagań formalnych”, a w większym stopniu ma być brane pod uwagę doświadczenie.
Zmianie mają też ulec wynagrodzenia władz spółek Skarbu Państwa. Obecnie kwota bazowa jest obliczana na podstawie średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w IV kwartale poprzedniego roku. Minister rozważa zmianę tego mechanizmu np. na średnią z ostatnich 12 kwartałów, co ma zmniejszyć zmienność wynagrodzeń w okresach inflacji.
Szef MAP wskazał, że raport ws. Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) to „kwestia dni”; na jego podstawie ma zapaść decyzja ws. aktywów węglowych.
Nasz system elektroenergetyczny wymaga, by wiele z tych aktywów funkcjonowało jeszcze przez co najmniej dekadę
— zaznaczył Jaworowski.
Dodał, że w związku z tym polskie elektrownie węglowe będą nadal potrzebowały „mechanizmów wsparcia”, które kończą się w latach 2028–2030.
Co ze spółkami w portfelu MAP?
Grupa Azoty jest w trakcie „gorących” negocjacji z instytucjami finansowymi, dotyczących zadłużenia w wysokości około 6,6 mld zł - przekazał minister. Wyraził nadzieję, że decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze w lipcu. Dodał, że jest „umiarkowanym optymistą” co do porozumienia, które ma dać spółce czas na restrukturyzację i „złapanie oddechu” od zadłużenia. Zaznaczył, że ambicją MAP jest zmniejszenie zadłużenia Grupy Azoty.
Pytany, czy dostrzega „potencjał do debiutów giełdowych (…) spółek z portfela MAP, np. grupy PGZ czy PFR”, odparł:
Widzę taki potencjał, ale które konkretnie spółki, to wymagałoby głębszej analizy. Rozmowa o prywatyzacji w Polsce zawsze była emocjonalna, bo kojarzy się z latami 90., gdy sprzedawaliśmy spółki zagranicznym podmiotom, w tym zagranicznym spółkom państwowym, a ten ostatni wariant prywatyzacji budził i budzi kontrowersje. Do tego sprzedawaliśmy monopole jak np. Telekomunikację Polską.
Przejęcie Banku Pekao przez PZU jest według Jaworowskiego „bardzo korzystne” dla spółek nadzorowanych przez MAP, ale też dla całej polskiej gospodarki. Dodał, że warunkiem brzegowym jest, by Bank Pekao pozostał „w rękach” państwa.
Rozmowa o wejściu na giełdę Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) „jest jeszcze przedwczesna” - ocenił. Wyjaśnił, że najpierw konieczne jest uporządkowanie grupy i jej konsolidacja, co ma być pierwszym zadaniem dla prezesa Adama Leszkiewicza.
Według ministra, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) powinien pozostać pod pełną kontrolą Skarbu Państwa, ponieważ jest on „funduszem funduszy”, co oznacza, że z definicji realizuje zadania przydzielone przez państwo.
„Bardzo niepokojące sygnały”
Wywiad skomentował Jacek Sasin, minister aktywów państwowych w latach 2019-2023, obecnie parlamentarzysta opozycji.
Dwa bardzo niepokojące sygnały płyną dzisiaj z wywiadu ministra Jaworowskiego. Pierwszy: zapowiedź prywatyzacji spółek takich jak PGZ, Pesa czy Alior Bank. Drugi: dalsze rozpasanie i upolitycznianie spółek Skarbu Państwa – podnoszenie wynagrodzeń, obniżanie wymogów, polityczna kontrola nad zarządami
— napisał na portalu X.
Już wiecie, dlaczego Tusk unieważnił referendum
— podsumował.
CZYTAJ TAKŻE:
aja/PAP, X, Business Insider
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/734406-sasin-o-wywiadzie-szefa-map-dwa-niepokojace-sygnaly
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.