Niemcy podrzucili do Polski Afgańczyka, nie czekając na polski patrol Straży Granicznej! O całej sytuacji zaalarmowali działacze Ruchu Obrony Granic, którzy nagrali i upublicznili bulwersujące zachowanie Niemców. Teraz komendant Główny SG Robert Bagan zaprotestował w rozmowie z Prezydentem Prezydium Policji Federalnej Niemiec dr. Dieterem Romannem.
O skandalicznej sytuacji, do której doszło dzisiejszej nocy, zaalarmował Robert Bąkiewicz, inicjator Ruchu Obrony Granic, który opublikował szokujące nagranie. Ujawniało ono przerzut do Polski nielegalnego migranta przez niemieckie służby.
CZYTAJ WIĘCEJ: Granica pod kontrolą? Bzdura! Bąkiewicz ujawnia nocne działania niemieckich służb w Gubinie: „Tusk zostaje ośmieszony”
Reakcja Straży Granicznej
Dopiero teraz w całej sprawie głos zabrała Straż Graniczna.
Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan rozmawiał dzisiaj z Prezydentem Prezydium Policji Federalnej Niemiec dr. Dieterem Romannem na temat incydentu, do którego doszło w nocy 3 lipca na granicy polsko-niemieckiej w Gubinie. Niemiecka Policja nie czekając na przybycie patrolu polskiej Straży Granicznej pozostawiła na granicy obywatela Afganistanu
— poinformowała na platformie X Straż Graniczna.
Komendant Główny Straży Granicznej stanowczo zaznaczył, że takie działania służb niemieckich są niedopuszczalne i niezgodne z naszymi wcześniejszymi ustaleniami
— dodała, tym samym potwierdzając informacje Ruchu Obrony Granic o skandalicznym zachowaniu Niemców. Co jednak charakterystyczne, w komunikacie SG ani słowem nie wspomniano o obrońcach granicy, dzięki którym cała sprawa wyszła na jaw.
Burza w sieci
Na komunikat SG stanowczo zareagowali internauci. Zwrócili uwagę na to, że kierownictwo Straży Granicznej nie podziękowało Ruchowi Obrony Granic za pomoc w całej sprawie.
Wy sobie tam jaja jakieś robicie? Nielegalny migrant z Afganistanu, został zatrzymany przez obywatelski patrol Ruchu Obrony Granicy, bo Was tam po prostu nie było. I tylko dzięki niemu Afgańczyk został odesłany tam gdzie jego miejsce. Swoimi działaniami pokazujecie rażącą niekompetencję. A atakami na ROG dajcie wyraz strachu przed ujawnieniem tego co dzieje się na granicy
— podkreślił Przemysław Czarnecki, radny PiS sejmiku dolnośląskiego.
Kiedy podziękowania dla Ruchu Obrony Granic?
— napisał Zygfryd Czaban, użytkownik X.
Gdyby nie członkowie Ruchu Obrony Granic, którzy to sfilmowali, nikt by nawet o tym nie wiedział, a nielegalny imigrant z Afganistanu zostałby bezdomnym w Polsce
— zaznaczył profil Służby w akcji na platformie X.
Dziękujmy obrońcom granicy, że pomagają Straży Granicznej razem dla bezpieczeństwa Polek i Polaków
— oceniła sytuację Farmerka, użytkowniczka X.
A ile było jeszcze takich „incydentów”?
— zapytała MartynaBP, użytkownika X.
Cały problem polega na tym, że Niemcy za bardzo się nie przejmują naszymi komunikatami
— napisał Emil, użytkownik X.
Stałe kontrole w 16 miejscach na granicy z Niemcami
Na granicy z Niemcami wytypowano 52 miejsca prowadzenia kontroli granicznej, w 16 miejscach będą prowadzone tam kontrole stałe. Na granicy z Litwą wytypowano 13 miejsc prowadzenia kontroli, z czego w dwóch miejscach będą prowadzone kontrole stałe - poinformował w czwartek szef Straży Granicznej gen. dyw. Robert Bagan.
W resorcie spraw wewnętrznych i administracji odbyła się konferencja prasowa ws. czasowego przywrócenia kontroli granicznych na granicach z Niemcami i Litwą, na której szef SG poinformował, że na granicy z Niemcami wytypowano 52 miejsca prowadzenia kontroli granicznej, w 16 miejscach będą prowadzone tam kontrole stałe. Z kolei na granicy z Litwą wytypowano 13 miejsc prowadzenia kontroli, z czego w dwóch miejscach będą prowadzone kontrole stałe.
Gen. dyw. Robert Bagan przekazał, że chodzi o przejścia drogowe, kolejowe, pieszo-rowerowe i rzeczne. Zaznaczył, że kontrole stałe będą prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Na granicy z Niemcami - w 16 miejscach, a na granicy z Litwą w dwóch - w dawnych przejściach granicznych Budzisko i Ogrodniki.
Dodatkowo wchodzi w grę przejście kolejowe Trakiszki, przez które przejeżdża pociąg relacji Kowno-Kraków
— zaznaczył.
Dodał, że w przypadku Niemiec kontrole stałe będą prowadzone w województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim.
Są to najczęściej uczęszczane drogi biegnące z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski
— mówił.
Zauważył, że kontrole w stałych punktach będą realizowane z wykorzystaniem specjalnych kontenerów oraz tzw. schengen-busów.
W pozostałych miejscach będzie prowadzona kontrola doraźna, realizowana przez funkcjonariuszy Straży Granicznej przy wsparciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również przy wsparciu żołnierzy Żandarmerii Wojskowej
— zaznaczył. Podobnie kontrole mają być prowadzone na granicy z Litwą. Przekazał, że kontrole będą selektywne, a pojazdy do nich będą wcześniej typowane.
Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek podkreślił, że kluczową kwestią w całej operacji jest to, aby kontrole przebiegały sprawnie.
Celem nadrzędnym przywrócenia kontroli tymczasowej na 30 dni - w tej chwili zakładamy, że będzie ona przedłużona - jest przede wszystkim kontrola ruchu migracyjnego na granicy z Niemcami i z Litwą
— mówił Mroczek. Dodał, że przez Polskę przebiega szlak migracyjny prowadzący ze wschodu na zachód, a co za tym idzie na granicy zachodniej migranci nie będą się pojawiać, jeżeli zostaną powstrzymani na wschodzie kraju.
Kluczowe znaczenie mają nasze działania na granicy z Białorusią, ale okazało się (…), że spośród około 800 migrantów, którzy nie zostali wpuszczeni do Niemiec, a przeszli przez granicę z Białorusią, blisko połowa to migranci, którzy przeszli przez granicę łotewską, litewską, a następnie przez Polskę na granicę zachodnią
— mówił Mroczek.
Dlatego dla nas kluczowe jest opanowanie również nielegalnej migracji, która płynie do nas z Litwy
— dodał.
Uderzenie w obywatelskie patrole
Mroczek odniósł się również do pytania, czy Straż Graniczna i policja podejmują jakiekolwiek interwencje wobec tzw. obywatelskich patroli.
Nie pozwolimy na podszywanie się pod funkcjonariuszy straży granicznej czy policji tym wszystkim, którzy chcą przejąć uprawnienia tych formacji. Nie pozwolimy na utrudnianie prac funkcjonariuszy publicznych i ich znieważanie
— zaznaczył. Powiedział, że utrudnianie pracy straży pożarnej i policji jest działaniem na szkodę bezpieczeństwa kraju.
Wiceszef MSWiA zaapelował do wszystkich osób, które chcą działać na rzecz bezpieczeństwa Polski, aby wstąpiły do służby w Wojskach Obrony Terytorialnym. Również szef SG zachęcał osoby, które chcą bronić granic, do wstąpienia do służby w Straży Granicznej.
Mamy wolne etaty
— powiedział.
Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec przekazał, że jeśli chodzi o ruch kolejowy, to kontrole będą realizowane w miarę możliwości bez doprowadzenia do opóźnienia przejazdów pociągów, a także bez konieczności postojów.
Straż Ochrony Kolei jest przygotowana do działań związanych z dworcami na ścianie zachodniej i w pobliżu przejścia granicznego z Litwą. Jeżeli będą pojawiać się na dworcach nielegalni imigranci, to będzie reagować. Poczyniono już przygotowania w tej kwestii
— podkreślił wiceminister.
Czasowa kontrola na przejściach granicznych z Niemcami i Litwą
Szef GDDKiA Paweł Woźniak zapewnił, że na przejściach granicznych z Niemcami i Litwą zostanie wprowadzona specjalna organizacja ruchu. Jak wskazał Woźniak, GDDKiA zarządza przejściami granicznymi w ramach sieci dróg krajowych w Polsce. Na granicach z Niemcami i Litwą jest ich łącznie 14. Wyjaśnił, że czasowa organizacja ruchu będzie polegać na zwężeniu ruchu na drogach dwujezdniowych do jednego pasa. Dodał, że informacja o zwężeniach będzie przekazywana odpowiednio wcześniej, za pomocą sygnalizacji i znaków. Dodatkowo - jak mówił - „cały potok ruchu” zostanie skierowany na specjalnie wyznaczone miejsca obsługi podróżnych, gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej będą selektywnie wybierać pojazdy do kontroli.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej. Jego autorzy wskazali, że jest on odpowiedzią na poważne zagrożenie nielegalną imigracją na polsko-niemieckim oraz polsko-litewskim odcinku granicy państwowej.
Zgodnie z Kodeksem granicznym Schengen, gdy poważne zagrożenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego w państwie członkowskim jest niemożliwe do przewidzenia i wymaga podjęcia natychmiastowego działania, państwo członkowskie może wyjątkowo i w trybie natychmiastowym przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych.
Wzmożonych działań rządu domagali się politycy opozycji. Na niektórych odcinkach granicy polsko-niemieckiej pojawiły się osoby związane z tzw. Ruchem Obrony Granic, powołanym przez Roberta Bąkiewicza. Członkowie tego ruchu deklarują, że „pilnują granicy przed osobami próbującymi ją nielegalnie przekroczyć”.
Zgodnie z projektem kontrole na granicach z Niemcami i Litwą zostaną przywrócone na 30 dni - od 7 lipca do 5 sierpnia.
CZYTAJ TAKŻE:
tkwl/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/734075-sg-w-koncu-krytykuje-niemcow-a-podziekowania-dla-rog
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.