„Prokurator Generalny odstąpi od przedstawienia stanowiska ws. ważności wyborów Prezydenta RP, jeśli uchwałę w tej sprawie będzie podejmować Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, a nie Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN” - powiedziała rzecznik PG prok. Anna Adamiak. Poinformowała także, że powołany został zespół prokuratorów, który ma się zająć nieprawidłowościami związanymi z prezydenckimi wyborami. Adam Bodnara wysłał dziś do Sądu Najwyższego prokuratorów, którzy domagali się dostępu do akt protestów wyborczych, którymi zajmuje się Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN.
1 lipca, Sąd Najwyższy ma podjąć uchwałę w sprawie stwierdzenia ważności wyborów Prezydenta RP. Posiedzenie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN wyznaczono na godz. 13.
Rzecznik Prokuratora Generalnego, prok. Anna Adamiak poinformowała, że PG Adam Bodnar wniósł o wyłączenie wszystkich sędziów orzekających w tej Izbie oraz o skierowanie sprawy o ważności wyboru Prezydenta RP do orzekania przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Jak dodała, w sytuacji, gdyby SN uwzględnił ten wniosek, wówczas Prokurator Generalny wnosiłby przed Izbą Pracy o stwierdzenie ważności wyborów prezydenta R.
Z jednoczesnym wnioskiem, aby Sąd Najwyższy zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej w celu dokonania zmian w protokołach oględzin kart do głosowania w obwodowych komisjach wyborczych, co do których w procesie rozpoznawania protestów ustalono nieprawidłowości
— powiedziała prok. Adamiak.
Prokurator Generalny Adam Bodnar, jako uczestnik postępowania, przekazał dzisiaj do Sądu Najwyższego stanowisko w przedmiocie ważności wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 18.05.2025 r.
— brzmi wpis neo-PK na X, do którego dołączony jest komunikat.
Bodnar nie odpuszcza
Rzeczniczka PG oświadczyła, że w sytuacji, kiedy SN nie przychyli się do wniosku PG i sprawę ważności wyborów nadal rozpoznawałaby Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, wówczas PG odstępuje od przedstawienia stanowiska Sądowi Najwyższemu w zakresie ważności wyborów. Zastrzegła jednak, że odstąpienie to miałoby charakter „następczy”, ponieważ wcześniej stanowisko PG dotyczące ważności wyborów zostało złożone do Sądu Najwyższego.
Rzeczniczka PG uważa, że legalnie powołani sędziowie SN, którzy zasiadają w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie spełniają kryterium niezawisłego sądu, „a tym samym cała Izba również tych standardów konstytucyjnych niezawisłości nie spełnia”.
Specjalny zespół prokuratorów
W związku z nieprawidłowościami wyborczymi prokuratury wszczynały postępowania, a ich koordynowaniem będzie zajmował się zespół prokuratorów.
W Departamencie Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej powstał zespół, którego zadaniem będzie koordynowanie postępowań prokuratur ws. nieprawidłowości związanych z wyborami prezydenckimi
— poinformowała prok. Anna Adamiak. Jak przekazała, powstanie zespołu jest następstwem otrzymania przez PG dwóch opinii, którą sporządzili dwaj biegli - Jacek Haman oraz Andrzej Torój.
To są dwie opinie niezależnych biegłych sporządzone niezależnie od siebie, w ramach których udzielono odpowiedzi na postawione przez PG pytania. Te pytania mają zakres szeroki, obiektywny, nie odnoszą się tylko do jednego kandydata, tylko całościowo do procesu wyborczego, dlatego też mogą stanowić źródło dla działań podejmowanych przez prokuraturę
— stwierdziła rzeczniczka PG. Dodała, że w opinii przygotowanej przez dr. hab. Jacka Hamana są wskazane konkretne obwodowe komisje wyborcze, „w których zachodzi bardzo wysokie albo wysokie prawdopodobieństwo błędów”.
Doprecyzowała, że zespół, składający się z trzech prokuratorów, dokona analizy szczególnie dwóch tabel sporządzonych przez Hamana. Te informacje - jak tłumaczyła - po selekcji zostaną przekazane do prokuratur regionalnych, a te z kolei przekażą je do właściwych prokuratur okręgowych.
PK i powołany zespół absolutnie nie będzie wpływał na tok prowadzonych postępowań przez poszczególnych prokuratorów referentów
— oświadczyła rzecznik PG.
Prok. Adamiak poinformowała także, że obecnie prowadzonych jest 29 postępowań w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w wyborach, a także 53 postępowań sprawdzających.
W ostatni piątek Sąd Najwyższy na posiedzeniach jawnych uznał, że zarządzone w kilkunastu obwodowych komisjach wyborczych oględziny pozwoliły na stwierdzenie nieprawidłowości w łącznie 12 komisjach, z czego m.in. w ośmiu doszło do nieprawidłowego przeniesienia do protokołu prawidłowo oddanych głosów, a w dwóch - do błędnego przeliczenia głosów.
koal/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/733819-bodnar-naciska-na-sn-i-domaga-sie-wylaczenia-sedziow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.