Będąca w koalicji rządzącej SPD żąda zainaugurowania przygotowań, celem których miałaby stać się delegalizacja partii AfD. Obecna koalicja niemiecka nie jest jednak jednomyślna w tym, by zdelegalizować AfD, która jest przecież obecnie drugą siłą w Bundestagu i faktycznym liderem opozycji. Rządząca CDU/CSU stawia bardziej na polityczną walkę z AfD i jej ideami, niż wykorzystywanie kontrwywiadu i sądów do zniszczenia konkurencji.
Socjaldemokraci przyjęli niemal jednogłośnie uchwałę na zjeździe ogólnokrajowym SPD w Berlinie, w której żądają, by niemiecki parlament i rząd niezwłocznie przystąpił do prac nad delegalizacją prawicowej Alternatywy dla Niemiec.
Z partią, która nadużywa demokratycznych zasad w celu zwalczania demokracji od wewnątrz, uczciwa konkurencja nie jest możliwa. (…) Teraz nadszedł czas, aby uprawnione organy konstytucyjne stworzyły warunki do niezwłocznego złożenia wniosku w sprawie niekonstytucyjności AfD
— zaznaczono w dzisiejszej uchwale SPD.
Każda próba włączenia ich do demokratycznego dyskursu spełznie na niczym
— uzupełniono.
Wskazano też, że powołana specjalnie w tym celu grupa robocza, w której skład wchodzą przedstawiciele władz federalnych i krajów związkowych, powinna jak najprędzej zebrać wszelkie potrzebne do tego materiały.
By pogrążyć rosnącą w siłę prawicową konkurencję, SPD podpiera się w swej uchwale opinią kontrwywiadu niemieckiego, Urzędu Ochrony Konstytucji, który uznał AfD za „prawicowo-ekstremistyczną” partię. Decyzja o delegalizacji została jednak zawieszona z powodu złożenia przez AfD skargi przeciwko osądowi kontrwywiadu.
W chwili, gdy Urząd Ochrony Konstytucji potwierdzi, że jest to partia prawicowo-ekstremistyczna, nie może być już manewrowania i rozważania argumentów
— odgrażał się współprzewodniczący SPD Lars Klingbeil.
Koalicja podzielona
Obecna koalicja niemiecka nie jest jednak jednomyślna w tym, by zdelegalizować AfD, która jest przecież obecnie drugą siłą w Bundestagu i faktycznym liderem opozycji. Rządząca CDU/CSU stawia bardziej na polityczną walkę z AfD i jej ideami, niż wykorzystywanie kontrwywiadu i sądów do zniszczenia konkurencji.
Szczególnie trudna jest sytuacja w Niemczech wschodnich, gdzie na terenach byłej NRD AfD cieszy się bardzo dużym poparciem, a próby jej delegalizacji są odbierane negatywnie przez CDU, a nawet część samej SPD.
Według sceptyków proponowanego przez socjaldemokratów planu, wszczęcie procedury delegalizacyjnej mogłoby jedynie wzmocnić AfD, zaś wynik postępowania przez niemieckim TK nie musi być wcale taki oczywisty. Postępowanie to może wszcząć jedynie rząd bądź któraś z izb niemieckiego parlamentu, a udowodnienie, że AfD jest wrogo nastawiona do ustroju demokratycznego RFN, byłoby konieczne. W tym względzie opinia niemieckiego kontrwywiadu nie jest jeszcze żadnym znaczącym dowodem.
Rozbieżne opinie
Polityk CDU Steffen Bilger zaznaczył, że ustalenia ws. AfD i jej rzekomo destrukcyjnego wpływu na niemieckie państwo i demokrację są niewystarczające do tego, by można było złożyć odpowiedni wniosek o delegalizację partii. Przypominał również sprawę kojarzonego z AfD magazynu „Compact” i fakt, że kilka dni temu niemiecki Federalny Sąd Administracyjny uchylił zakaz jego wydawania.
Najpóźniej po tym wyroku w sprawie magazynu „Compact” dla wszystkich powinno stać się jasne, jak wysokie są prawne przeszkody na drodze do zakazu
— podkreślił.
Szef MSW Turyngii Georg Maier z SPD jest z kolei przekonany, że można udowodnić AfD działalność wbrew konstytucji.
Jeśli nie my, to kto? Jesli nie teraz, to kiedy?
— pytał Maier podczas partyjnego zjazdu w Berlinie.
CZYTAJ TEŻ:
maz/Dw.com
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/733747-demokracja-w-rfn-dla-wybranych-spd-chce-delegalizacji-afd
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.