„Sejm dał wotum zaufania rządowi Tuska, tym samym uroczyście rozpoczął się bolesny dla Polski proces gnicia tego rządu” - stwierdził prof. Piotr Gliński, komentując udzielenie przez Sejm wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Krytyczny wobec takiej decyzji jest także Sławomir Mentzen. Radości z tego scenariusza nie kryje natomiast prezydent Warszawy Rafał Trzaskowskiego, którego wyborcza porażka była przyczyną całego tego sejmowego zamieszania.
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. W głosowaniu za jego udzieleniem było 243 posłów, przeciw opowiedziało się 210 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Za udzieleniem wotum zagłosowało 157 posłów klubu KO; 32 przedstawicieli PSL; 32 reprezentantów Polski 2050 oraz 21 posłów Lewicy oraz jedyny w Sejmie poseł niezrzeszony - Adam Gomoła.
Przeciwko zagłosowało 182 posłów klubu PiS; 16 Konfederacji, a także 5 przedstawicieli koła Razem, 4 posłów koła Wolni Republikanie oraz 3 polityków koła Konfederacji Korony Polskiej.
Sprawa ta jest mocno komentowana w mediach społecznościowych. Głos zabrali m.in. czołowi polscy politycy.
Proces gnicia rządu
Były wicepremier, były minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ocenił, że to wotum zaufania będzie miało negatywne skutki dla Polski.
Sejm dał wotum zaufania rządowi Tuska, tym samym uroczyście rozpoczął się bolesny dla Polski proces gnicia tego rządu
— wskazał.
Nic nie zrobią, nic nie rozwiążą, będą się bez końca kłócili, no ale zachowają dłużej stołki, jak np. żona p. posła Laska, na stanowisku dyrektor marketingu w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi
— zaznaczył.
Gratulacje Trzaskowskiego i radość rządzących
Jako wielki sukces sprawę wotum próbuje sprzedać Rafał Trzaskowski, czyli ten po którego wyborczej porażce Donald Tusk był zmuszony do dyscyplinowania swoich koalicjantów poprzez zarządzenie wotum podczas którego zmuszeni byli oni kolejny raz uznać jego przywództwo, które zresztą w ostatnim czasie było mocno podważane.
Rząd z wotum zaufania. Koalicja potwierdza, że ma stabilną większość. Gratulacje dla Donalda Tuska i trzymam kciuki za jeszcze szybsze i skuteczniejsze realizowanie najważniejszych dla Polski spraw!
— wskazywał Trzaskowski.
Radości nie krył niedoszły kandydat na prezydenta Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, o którym dużo w ostatnim czasie mówiło się jako o tym, który mógłby chcieć usunąć Donalda Tuska.
Wotum udzielone. Praca wre: jutro kierunek Rzym i spotkanie zapoczątkowanego w Warszawie w zeszłym roku Wielkiej Piątki + Ukraina i Wielka Brytania.
— pisał.
Wiele ważnych spraw już #ZrobioneDlaPolski, mnóstwo jeszcze przed nami. Pracujemy dalej, wspólnie, dla dobra Ojczyzny
— wskazywał natomiast lider PSL, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wotum zaufania od sejmu! 243 głosy za. Koalicja wzmocniona, a rząd spójny
— podkreślała natomiast Barbara Nowacka, minister edukacji w rządzie Donalda Tuska.
Rząd ma stabilne poparcie w Sejmie. Rekordowe 243 głosy za wotum zaufania dla rządu na wniosek Donalda Tuska. Nigdy w Polsce żaden premier nie uzyskał w tym trybie takiego wyniku
— szczycił się szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec.
Konfederacja (i nie tylko) krytykują
Sprawę udzielenia wotum rządowi Donalda Tuska krytycznie ocenił także jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen, który zajął trzecie miejsce podczas niedawnych wyborów prezydenckich.
Udzielenie wotum zaufania Tuskowi, jest jedną z ostatnich rzeczy, które powinno się mu udzielić. Ja to bym mu nawet pożyczki nie udzielił
— wskazał.
Sprawę skomentował także inny z posłów Konfederacji Konrad Berkowicz.
Głosami PSL-u Donald Tusk uzyskał wotum zaufania i dalej będzie premierem Polski. Szczerze życzę PSL-owi, by przyszłych wyborach zgnił pod progiem wyborczym
— zauważył.
Były poseł i europoseł Janusz Korwin-Mikke ocenił natomiast, że największy błąd podczas głosowania popełnił PSL.
PSL miał dziejową — i być może ostatnią — szansę, żeby zachować się jak trzeba. Wybrać „dobre”, a nie „łatwe”. Nie skorzystał z tej okazji. Wybrali stołki i wegetację. I poniosą tego konsekwencje
— wskazał.
Ataki na Razem
Niektórzy z fanów koalicji 13 grudnia mocno zaatakowali partię Razem za to, że ośmieliła się ona nie udzielić wotum rządowi, który złamał swoje obietnice. Sprawa ta została mocno skomentowana przez przedstawicieli tej formacji.
Szok, niedowierzanie, skandal! Demokratyczna opozycja nie popiera rządu! Czy Roman Giertych mógłby zorganizować dla swoich podopiecznych jakiś skrócony kurs WOSu?
— pytał lider tej partii, kandydat na prezydenta podczas ostatnich wyborów Adrian Zandberg.
A czemu mielibyśmy zagłosować ZA? Tylko poważne odpowiedzi
— drwiła posłanka Paulina Matysiak.
CZYTAJ TAKŻE:
as/X/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/732163-trzaskowski-cieszy-sie-po-wotum-glinski-proces-gnicia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.