24 maja 2015 r. odbyła się II tura wyborów prezydenckich, w której Andrzej Duda wygrał z Bronisławem Komorowskim, urzędującym wówczas prezydentem ubiegającym się o reelekcję. Duda zdobył 51,55 proc. głosów, Komorowski - 48,45 proc. Tym samym Duda uzyskał 8 630 627 głosów, Komorowski - 8 112 311 sierpnia 2015 r. odbyło się zaprzysiężenie nowego prezydenta. 5 lat później, w 2020 r. Andrzej Duda wywalczył reelekcję - jako drugi prezydent w historii III RP, a ponadto zdobył o 1,8 mln głosów więcej niż w 2015 roku, czyli blisko 10,5 miliona.
Kiedy pod koniec 2014 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że kandydatem tej partii na prezydenta będzie Andrzej Duda, młody doktor prawa z Krakowa, polityk i działacz PiS, w przeszłości m.in. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mainstreamowe media stawały na uszach, aby zohydzić polityka, który miał zmierzyć się z ubiegającym się wówczas o reelekcję prezydentem Bronisławem Komorowskim. Dość wspomnieć słynną już wypowiedź Adama Michnika w programie „Tomasz Lis na żywo” na antenie Telewizji Polskiej: „Komorowski przegra wybory tylko, jeśli pijany przejedzie na pasach zakonnicę w ciąży”. Pojawiały się sondaże, w których Bronisław Komorowski zdobywał 63 proc. poparcia, Andrzej Duda… 15 proc. (CBOS, luty 2015). 10 kwietnia 2015 r. w badaniu dziennikarzy 18 największych gazet codziennych wchodzących w skład Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia” ubiegający się o reelekcję prezydent Komorowski wygrywał z Andrzejem Dudą 40,9 do 32,4 proc.
W pierwszej turze wyborów prezydenckich – 10 maja 2015 r. – Andrzej Duda uzyskał 5 179 092 głosów tj. 34,76 proc.) liczby głosów ważnych i wraz z ówczesnym Prezydentem Bronisławem Komorowskim (5 031 060, tj. 33,77 proc.) zmierzyli się następnie w II turze głosowania.
Jeszcze w sondażu dla „Newsweeka” przed II turą (badanie z 22 maja 2015) Komorowski wygrywał z Dudą zaledwie o włos (50,5 proc. do 49,5).
Przypominamy WYWIAD Andrzeja Dudy lutego 2025 dla portalu wPolityce.pl.
„Emocje naprawdę sięgały zenitu”
Aż nadszedł 24 maja i wyborcza dogrywka, w której zwyciężył Andrzej Duda, otrzymując 8 630 627 głosów, tj. 51,55 proc. liczby głosów ważnych. Bronisław Komorowski uzyskał 8 112 311 głosów, tj. 48,45 proc.
Symbolem tego wieczoru była rozpacz, jaka zapanowała na wieczorze wyborczym Bronisława Komorowskiego. Bliscy płaczu byli m.in. wybitny reżyser Andrzej Wajda (zmarły 9 października 2016 r.) i jego żona Krystyna Zachwatowicz.
Emocji nie brakowało także po zwycięskiej stronie.
To był dzień nieprawdopodobnych emocji, atmosfera jak chyba nigdy w życiu. Wszyscy już się wtedy spodziewali, że prawdopodobnie jest zwycięstwo, ale wyniku jeszcze nie było. Emocje naprawdę sięgały zenitu
– wspominał tamten 24 maja Andrzej Duda.
Zaprzysiężenie i pierwsze orędzie
6 sierpnia 2015 r. prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i wygłosił orędzie, które rozpoczął od podziękowań skierowanych do rodaków, ale także byłych prezydentów wybranych w demokratycznych wyborach.
Ale w szczególności podziękować chciałem temu prezydentowi, którego już nie ma pośród nas - chciałem podziękować panu prezydentowi, profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu
— mówił.
Nowy prezydent deklarował, że dotrzyma zobowiązań wyborczych.
Jestem człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary. Wierzę, że to możliwe i zdołam to zrobić
— mówił w swoim orędziu Andrzej Duda.
Proszę, żebyśmy umieli szanować się nawzajem. Mówię o tym zwłaszcza tutaj, w sali sejmowej, mówię do polskich polityków, mówię to także do siebie. Chciałbym, żebyśmy budowali wzajemny szacunek, bo to szacunek musi być podstawą wspólnoty. A tylko wtedy, gdy będziemy wspólnotą, jesteśmy w stanie naprawić Polskę
— apelował.
Kolejne zwycięstwo
W 2020 r. Andrzej Duda ubiegał się o reelekcję. Pierwsza tura wyborów odbywała się 28 czerwca 2020 r. Wraz ze swoim kontrkandydatem, Rafałem Trzaskowskim, prezydentem Warszawy z KO, wszedł do II tury. Dogrywka odbyła się 12 lipca 2020, a Andrzej Duda wywalczył w niej drugą - i zgodnie z konstytucją: ostatnią - kadencję. Zdobył 51,03 proc. głosów, natomiast Rafał Trzaskowski - 48,97 proc.
Zagłosowało na mnie blisko 10,5 miliona osób. To przede wszystkim wielkie zobowiązanie, które przyjmuję z ogromną pokorą. Ale to także wielki zaszczyt i siła, bo to najwięcej głosów oddanych w wyborach od prawie 30 lat. Moi Rodacy pozytywnie ocenili pięć lat mojej prezydentury. I udzielili mi silnego, demokratycznego mandatu na kolejną kadencję!
– mówił wówczas Andrzej Duda.
6 sierpnia 2020 r. złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpoczął drugą, pięcioletnią kadencję prezydencką.
Dwie dekady
Przypomnijmy, że Andrzej Duda jest drugim prezydentem RP po 1989 r., któremu udało się dwukrotnie wygrać wybory na urząd głowy państwa. Dotychczas udało się to tylko Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, który sprawował najwyższy urząd w państwie w latach 1995-2005.
Dokładnie 🔟 lat temu odbyła się w Polsce druga tura wyborów prezydenckich, w której walkę o najwyższy urząd w państwie wygrał Andrzej Duda. Pięć lat później PAD ponownie zwyciężył w głosowaniu uzyskując blisko 10,5 miliona głosów i pełni drugą kadencję na urzędzie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. 6 sierpnia 2020 r. Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpoczął drugą, pięcioletnią kadencję prezydencką: Będę prezydentem polskich spraw. To przewodnia myśl mojej prezydentury. 🇵🇱
jj/prezydent.pl, TVN24.pl, i.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/730412-rowno-10-lat-temu-prezydent-duda-pokonal-komorowskiego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.