„Przyjęcie w przyszłym tygodniu programu SAFE, zaakceptowanego już przez ambasadorów krajów UE, to będzie tylko formalność” - stwierdził minister ds. UE Adam Szłapka z PO. Cieszy się także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, a europoseł KO Kamila Gasiuk-Pichowicz rozsławia rząd Donalda Tuska. „UE przyjmuje, zaproponowany przez Polskę, program pożyczek na obronność w wysokości 150 mld euro! To ogromny sukces naszej prezydencji” - napisała na X. „Sukces na miarę PO. Przekazaliście kolejne kompetencje UE, przenieśliście kolejny organ decyzyjny do Brukseli” - odpowiedziała jej europoseł Anna Bryłka z Konfederacji.
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że ze 150 mld euro unijnych pożyczek Polska może otrzymać 100 mld euro lub więcej. Sęk w tym, że zapisy, które znajdują się w dokumencie stanowią, że tylko 35 proc. środków w ramach SAFE można będzie przeznaczyć na komponenty z krajów spoza UE, a 65 proc. na komponenty od producentów w Europie, Ukrainie, państwach EFTA i EOG (Norwegii i Szwajcarii). Polska w dużej części swojej produkcji korzysta z komponentów amerykańskich, koreańskich i brytyjskich. Według zapewnień ministra Adama Szłapki, Polska może liczyć na „włączenie [z restrykcji - przyp. red.] partnerów, z którymi pracujemy, Stanów Zjednoczonych, Korei czy Wielkiej Brytanii”. Europosłanka KO Kamili Gasiuk-Pichowicz wychwala na X „dokonania” rządu Tuska.
UE przyjmuje, zaproponowany przez Polskę, program pożyczek na obronność w wysokości 150 mld euro! To ogromny sukces naszej prezydencji. Będą pieniądze na rozwój polskich firm z przemysłu obronnego. Brawo Donald Tusk i Adam Szłapka
— Kamila europoseł Gasiuk-Pichowicz z Koalicji Obywatelskiej.
Skazaliście Polaków
Innego zdania są politycy Konfederacji, z liderem której - Sławomirem Mentzenem - ma rozmawiać wiceszef Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, by zyskać jego poparcie w wyborach prezydenckich.
Europosłanka Konfederacji Anna Bryłka odpowiedziała Gasiuk-Pichowicz, wskazując, że pieniądze to jedno, a scedowanie niezwykle ważnych kompetencji w zakresie obronny poza granice kraju, to kolejna poraża rządu Tuska, a nie jego sukces.
Sukces na miarę Platformy Obywatelskiej. Przekazaliście kolejne kompetencje Unii Europejskiej, przenieśliście kolejny organ decyzyjny do Brukseli. Napchaliście kasę do rąk niemieckiego i francuskiego przemysłu zbrojeniowego. Polaków skazaliście na wspólny, unijny dług do 2070 roku!
Doświadczenia z Funduszem Covidowym, kamieniami milowymi, ciągłymi przepychankami z KE i szantażem finansowym UE dają pewność, że żadnych korzyści dla polskiego przemysłu obronnego i bezpieczeństwa nie będzie.
Co więcej, zastosowano wadliwą podstawę prawną z art. 122 TFUE, czyli nadzwyczajny tryb eliminujący z procesu legislacyjnego PE. Przewodnicząca Roberta Metsola wystosowała list w tej sprawie do KE. Procedura została jednogłośnie uznana przez EP_Legal za niewłaściwą dla proponowanego rozporządzenia SAFE
— napisała na X europoseł Anna Bryłka z Konfederacji.
Rozpoczęte kontrakty
Szłapka powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli, że polska prezydencja przeprowadziła negocjacje w Radzie UE w ekspresowym tempie.
To były tylko dwa miesiące. Ktokolwiek zajmuje się polityką europejską na co dzień wie, że to był taki totalny ekspres. Wszyscy są pod wrażeniem tego, jak polska prezydencja te negocjacje przeprowadziła
— chwalił się Szłapka.
W środę zielone światło dla rozporządzenia ustanawiającego program pożyczkowy w kształcie zaproponowanym przez polską prezydencję dali ambasadorowie krajów członkowskich. Formalnie przyjąć mają go ministrowie ds. europejskich na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Szłapka, który będzie prowadzić to posiedzenie, zapowiedział, że będzie to jednak formalność, ponieważ punkt ten zostanie przyjęty bez debaty. Według niego rozporządzenie powinno więc wejść w życie w perspektywie „dni, a nie tygodni”.
Z kolei Kosiniak-Kamysz podkreślił na konferencji w Warszawie, że Europa pierwszy raz w historii będzie wydawać pieniądze na uzbrojenie po to, by państwa w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego były silniejsze.
Im więcej Unia wyda na polskie wojsko, szwedzkie, fińskie, litewskie, łotewskie, estońskie, naszych sojuszników, tym będziemy bezpieczniejsi i nasza granica będzie bezpieczniejsza. Im więcej Europa wyda na Tarczę Wschód, na fortyfikacje, systemy dronowe i antydronowe, tym będziemy bezpieczniejsi
— powiedział wicepremier i szef MON.
Program SAFE jest częścią szerszego planu wzmacniania obronności Europy do 2030 r. Pożyczki w ramach SAFE będą udzielane zainteresowanym nimi krajom.
SAFE to korzystna, niskooprocentowana, wieloletnia pożyczka gwarantowana przez budżet UE. Program dotyczy również prostszych i przyspieszonych procedur wspólnych zamówień obronnych
— twierdzi minister Adam Szłapka.
To jest szansa na rozwój dla polskiego przemysłu, ale w ogóle także dla polskiej gospodarki, dla firm, które będą współpracować z polskim przemysłem zbrojeniowym
— mówił Szłapka i zapewnił, że wszystkie postulaty, które z naszego punktu widzenia były ważne, „także włączenie partnerów, z którymi pracujemy, Stanów Zjednoczonych, Korei czy Wielkiej Brytanii zostało uwzględnione”
Także to, by te kontrakty, które już trwają mogły być uwzględnione
— powiedział. Chodzi o zapis w rozporządzeniu umożliwiający ubieganie się o finansowanie projektów już trwających. W przypadku Polski - jak powiedział Kosiniak-Kamysz - będą to bojowe wozy piechoty Borsuk. Szłapka potwierdził, że z SAFE będą mogły skorzystać polskie firmy zbrojeniowe, np. na budowę przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun i armatohaubic Krab. Czy tak będzie pokaże czas.
CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Kownacki: Kolejny raz Polska ma budować sukces gospodarczy innych państw. Tym razem kosztem bezpieczeństwa
koal/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/730163-brylka-gasi-gasiuk-pichowicz-ws-programu-obronnego-ue
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.