Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy mającej na celu wsparcie osób poszkodowanych podczas powodzi z września 2024 r. Nowe przepisy wprowadzają m.in. jednorazowe świadczenie lokalowe, premię powodziową na remont budynków oraz możliwość wykupu nieruchomości z terenów zagrożonych. Pomoc obejmie także wypłatę zaległych dodatków na osuszanie i wsparcie dla gmin. Czy teraz pan minister Marcin Kierwiński weźmie się prawdziwej pracy?
Specustawa podpisana
Kancelaria prezydenta poinformowała, że 20 maja, prezydent Andrzeja Dudy podpisał nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa zawiera nowe rozwiązania mające wspierać tych, którzy ucierpieli w wyniku powodzi jaka wystąpiła we wrześniu 2024 r. w południowej i zachodniej Polsce. Wprowadza możliwość przyznania nowego świadczenia, tj. jednorazowego świadczenia lokalowego.
Świadczenie to będzie mogło być przyznane poszkodowanym osobom fizycznym, które bezpośrednio w wyniku wystąpienia powodzi poniosły szkodę polegającą na utracie, uszkodzeniu lub zniszczeniu lokalu, do którego miały prawo własności, jeżeli w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc, w którym weszły w życie przepisy, lokal ten był na podstawie umowy najmu wynajęty na prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorcy.
Świadczenie lokalowe będzie przyznawane i wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Premia powodziowa
Ustawa wprowadza też nowy instrument wsparcia - premię powodziową. Inwestorowi będącemu właścicielem lub zarządcą budynku wielorodzinnego, remontującemu budynek uszkodzony na skutek powodzi, przysługiwać będzie premia powodziowa, jeżeli szkody dotyczące tego budynku oszacowano na poziomie co najmniej 5 proc. jego wartości.
Wysokość premii powodziowej ma stanowić 70 proc. kosztów remontu dla budynków wielorodzinnych, w których wszystkie lokale mieszkalne wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy lub zostały utworzone z wykorzystaniem finansowego wsparcia lub 50 proc. kosztów remontu, w przypadku pozostałych budynków wielorodzinnych. Jeżeli budynek jest wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, wysokość premii powodziowej będzie stanowić 60 proc. kosztów remontu.
Wniosek o przyznanie premii powodziowej inwestor będzie składał do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), w terminie nie dłuższym niż rok, licząc od dnia uszkodzenia budynku.
Inne nowości
Nowelizacja specustawy powodziowej zakłada też, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach Wody Polskie będą mogły nabywać na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości zlokalizowane na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest wysokie i wynosi co najmniej 10 proc. Wykup tych nieruchomości ma być dobrowolny, tj. za zgodą właściciela nieruchomości, po cenie rynkowej powiększonej o 20 proc. Zasada ta nie będzie dotyczyć wykupu nieruchomości w przypadkach, gdy konieczne będzie zapewnienie ochrony ludności i mienia przed powodzią poprzez zmianę miejsca zamieszkania (przeniesienie w bezpieczne miejsca) mieszkańców budynków, które są zniszczone lub uszkodzone w wyniku powodzi i ich odbudowa lub remont są niecelowe. W takich sytuacjach nieruchomość zostanie wykupiona po cenie wartości rynkowej obowiązującej w województwie lub gminie, w której znajduje się budynek lub lokal powiększonej o 20 proc.
Nowe przepisy umożliwią również wypłatę tzw. „dodatku na osuszanie” osobom, których wnioski złożone przed dniem wejścia w życie nowelizacji nie zostały rozpatrzone, oraz wypłatę tych dodatków osobom, którym zostały wprawdzie przyznane, ale nie zostały wypłacone.
Nowela wprowadza też możliwość dobrowolnych wykupów nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi zniszczonymi w wyniku powodzi i przeznaczonymi do rozbiórki. Poszkodowany w tym gmina, będący właścicielem nieruchomości może do 1 października br. wystąpić z wnioskiem o złożenie oferty wykupu tej nieruchomości przez Skarb Państwa, po spełnieniu określonych warunków.
Ustawa zakłada też, że BGK wznowi w tym roku rozpatrywanie i kwalifikowanie wniosków o udzielenie finansowego wsparcia po powodzi złożonych w tym banku do 18 grudnia 2024 r. i niezakwalifikowanych do 31 grudnia 2024 r.
Skoro specustawa jest już z podpisem, to minister Kierwiński będzie miał pełne narzędzia, by naprawdę pomóc powodzianom… nawet tak późno!
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Morawiecki na terenach popowodziowych: Po 8 miesiącach, ludzie są pozostawieni sami sobie. Panie Tusk, weźcie się do roboty! WIDEO
xyz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/730127-prezydent-duda-podpisal-specustawe-powodziowa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.