Instytut Ordo Iuris, wraz z innymi środowiskami zrzeszającymi prawników, organizuje w Trybunale Konstytucyjnym międzynarodowy kongres „Prawnicy dla praworządności”. Wydarzenie będzie poświęcone zagadnieniu rządów prawa, także w kontekście obecnej sytuacji politycznej w Polsce i na świecie. W konferencji wezmą udział prawnicy, sędziowie i wykładowcy akademiccy z Polski, USA i Węgier.
Kongres „Prawnicy dla Praworządności” odbędzie się 30 maja w gmachu Trybunału Konstytucyjnego. Wydarzenie organizują Instytut Ordo Iuris, Stowarzyszenie Prawnicy dla Polski, Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów „Ad Vocem” i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów „Sędziowie RP”. Kongres odbywa się pod patronatem pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej.
Konferencja będzie się skupiać na różnych aspektach zagadnienia praworządności. Prelegenci przedstawią temat z punktu widzenia sytuacji politycznej oraz realiów ustrojowych Polski i zagranicy. Podejmą również kwestię niezawisłości sędziów i prób jej naruszania. Kongres zakończy się podpisaniem deklaracji współpracy prezesa Trybunału Konstytucyjnego i organizacji pozarządowych na rzecz utrzymania praworządności w Polsce.
Podczas wydarzenia wystąpią prawnicy-praktycy i wykładowcy akademiccy. Prelegentem będzie m.in. prof. Paweł Czubik – sędzia Sądu Najwyższego. Głos zabierze także adw. dr Bartosz Lewandowski – współpracownik Ordo Iuris. Jednym z uczestników będzie też prof. Mariusz Muszyński – były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego. Ponadto w kongresie będzie uczestniczył prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Bogdan Święczkowski. Wśród prelegentów znajdzie się także sędzia Łukasz Piebiak – były podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Nie zabraknie również uczestników z zagranicy. Głos zabierze Ed Corrigan – prezes Conservative Partnership Institute, w przeszłości wysoki urzędnik w Senacie oraz w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Wystąpi także prof. Istvan Stumpf – były sędzia Trybunału Konstytucyjnego Węgier, obecnie Komisarz Rządu Węgier ds. Uniwersytetów.
To już drugi rok bezprecedensowego podważania zasad praworządności w Polsce. Co z tym zrobić? W jaki sposób pochylić się skutecznie i szybko nad praworządnością Rzeczypospolitej? Jak przywrócić poczucie sprawiedliwości, poczucie rządów prawa? W jaki sposób naprawić ojczyznę? O tym będziemy radzić i dyskutować 30 maja w Trybunale Konstytucyjnym
– wskazuje adw. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.
Do udziału w kongresie niezbędny jest zapis poprzez stronę internetową wydarzenia.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/730070-kongres-prawnicy-dla-praworzadnosci-juz-30-maja-w-tk
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.