Sejm wydłużył czasowe ograniczenie prawa do składania wniosków o ochronę międzynarodową na granicy z Białorusią. Złożonego przez rząd wniosku nie poparło jedynie 17 posłów, w tym 13 posłów z rządzącej koalicji Donalda Tuska. Czy polityków Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 i Lewicy czekają jakieś konsekwencje? Wśród nieposłusznych były m.in. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która w rządzie Tuska jest ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej oraz Urszula Zielińska wiceminister klimatu.
27 marca weszło w życie rozporządzenie zawieszające prawo do azylu na 60 dni. Przedłużenie tego okresu wymagało zgody Sejmu. Za wyrażeniem zgody w tej sprawie głosowało 366 posłów. Przeciw było 17. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości poparli rządowy wniosek o czasowe ograniczenie prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy z Białorusią.
Zgodnie z zapowiedziami przeciwko zagłosowało 4 posłów partii Razem: Maciej Konieczny , Marta Stożek, Adrian Zandberg i Marcelina Zawisza.
Czy Tusk się wścieknie?
Apel Tuska o poparcie rządowego wniosku o dalsze zawieszenie prawa do azylu zignorowało 13 posłów jego koalicji.
Nieposłuszeństwo okazało mu 6 posłów Koalicji Obywatelskiej: Klaudia Jachira, Marcin Józefaciuk, Krzysztof Mieszkowski, Franciszek Sterczewski, Małgorzata Tracz, Urszula Zielińska.
Z Polski 2050 Szymona Hołowni przeciwko była jedynie Bożenna Hołownia.
Z kolei w klubie Lewicy Tuskowi sprzeciwiło się 6 posłów: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Daria Gosek-Popiołek, Anita Kucharska-Dziedzic, Dorota Olko, Katarzyna Ueberhan i Joanna Wicha.
Warto zaznaczyć, że Agnieszka Dziemianowicz-Bąk jest w rządzie Tuska ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. Czy Dziemianowicz-Bąk może zatem pakować już walizki, skoro premier od kilku tygodni zapowiada rekonstrukcję swojego rządu? Podobny los już za chwilę może także spotkać wiceminister klimatu i środowiska Urszulę Zielińską, która także odwróciła się do Tuska plecami.
Wczoraj Donald Tusk próbował wywołać w Sejmie awanturę ws. nielegalnej migracji w ramach w debaty o przedłużeniu na kolejne 3 miesiące zakazu składania wniosków o azyl na granicy białorusko-polskiej. Zaatakował rząd Zjednoczonej Prawicy fake newsami, oskarżając go o sprzyjanie nielegalnej migracji. Wyciągnął rzekomą „aferę wizową”, w której nawet specjalna komisja sejmowa niczego nie ustaliła i nie wskazała ani jednego nazwiska migranta, który miałby kupić wizę za rządów PiS. Czy zatem z podobnym zapałem rozprawi się z posłami własnej koalicji, w szczególności minister rodzin i wiceminister klimatu, którzy kompletnie go zignorowali?
CZYTAJ TAKŻE:
— Premier Tusk wpadł do Sejmu, żeby wywołać awanturę w sprawie imigracji, ale mu się nie udało
koal/PAP/Sejm.gov
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/730061-prawo-azylu-ograniczone-13-poslow-koalicji-wylamalo-sie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.