Na placu Zamkowym w Warszawie odbyły się uroczystości związane z powołaniem Straży Granicznej. Podczas obchodów został odczytany list prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa dziękowała pogranicznikom za ich dotychczasową służbę, którzy od samego początku kryzysu migracyjnego brali czyny udział w zabezpieczaniu granic Europy. „Polska Straż Graniczna wsparła wtedy europejskich kolegów, uczestnicząc m.in. w misjach Frontexu w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech” — przekazał prezydent.
Święto Straży Granicznej
Dziś na pl. Zamkowym w Warszawie odbyły się Centralne Obchody 34. rocznicy powołania Straży Granicznej. W czasie uroczystości odbyła się m.in. promocja na pierwszy stopień oficerski Straży Granicznej. W obchodach, obok szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka wzięła udział Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda oraz szefowa KPRP Małgorzata Paprocka.
Z okazji święta, prezydent nadał odznaczenia państwowe zasłużonym funkcjonariuszom SG. Natomiast szef MSWiA nadał 300 osobom medale za zasługi dla SG, w tym 250 funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym SG.
W liście do funkcjonariuszy z okazji święta SG, który odczytała szefowa jego kancelarii Małgorzata Paprocka, prezydent napisał, że funkcjonariusze SG stoją nie tylko na straży nienaruszalności granic Polski, ale również granicy zewnętrznej, zarówno Unii Europejskiej, jak i Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Straż Graniczna wielokrotnie udowadniała, że jest gotowa do realizacji nawet najbardziej wymagających zadań” - przekazał prezydent.
Problem migracyjny
Przypomniał, że gdy obejmował stanowisko kraje leżące na południu Europy zaczęły mierzyć się z kryzysem migracyjnym.
Polska Straż Graniczna wsparła wtedy europejskich kolegów, uczestnicząc m.in. w misjach Frontexu w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech. Swoją postawą budowała wizerunek naszego kraju na arenie międzynarodowej, udowadniając, jak ważnym elementem unijnego systemu bezpieczeństwa jest Polska […] Chcę dziś za to serdecznie podziękować, wyrazić moje najwyższe uznanie i wdzięczność.
— napisał prezydent.
Prezydent odniósł się również do sytuacji jaka ma miejsce na wschodniej granicy Polski.
Od kilku lat to Polska zmaga się z migracyjnym naporem na granicę, który przez Rosję i Białoruś wykorzystywany jest instrumentalnie do zdestabilizowania sytuacji wewnętrznej Polski i jej sojuszników. Straż Graniczna, wspierana przez żołnierzy i funkcjonariuszy innych formacji, od pierwszych dni tej hybrydowej agresji z pełnym oddaniem i poświęceniem realizuje swoje podstawowe zadanie, jakim jest przecież ochrona granicy państwowej przed próbami jej przekroczenia wbrew obowiązującym przepisom
— podkreślił w liście.
Zaznaczył, że czeka na zapowiadaną kontynuację programów modernizacyjnych, umożliwiających SG skuteczne i bezpieczne realizowanie misji.
Potrzeb było i nadal jest jednak dużo, a pilne inwestycje na całej linii granicznej, w ośrodkach szkoleniowych i poszczególnych placówkach oczekują na realizację. Dlatego z niecierpliwością czekam na zapowiadaną kontynuację programów modernizacyjnych, umożliwiających Straży Granicznej skuteczne i bezpieczne realizowanie jej misji z wykorzystaniem najlepszych dostępnych rozwiązań
— czytamy w liście.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas obchodów ocenił, że bez ochrony granic nie ma niepodległości i nie ma bezpieczeństwa. Przypomniał również, że ochrona granic, to cała ponad tysiącletnia historia Polski.
Dziś dziedziczycie tę wielką tradycję i wszyscy jesteśmy dumni z tych, którzy dzisiaj zostali odznaczeni, nominowani, awansowani. To jest wielki honor móc uczestniczyć w tej uroczystości i razem z wami dzielić tę radość
— mówił.
Szef MSWiA podziękował za służbę funkcjonariuszom SG oraz pracownikom cywilnym tej formacji, a także żołnierzom i policji.
To, że w tej chwili 11 tys. funkcjonariuszy SG, żołnierzy, także policjantów służy, aby granica polsko-białoruska była bezpieczna pokazuje, jak wielki to jest wysiłek dla naszego państwa, które wydało 2,6 mld zł na bezpieczeństwo tej granicy
— mówił.
Coraz większe wyzwania przed Strażą Graniczną
Komendant główny SG gen. dyw. SG Robert Bagan podczas obchodów zwrócił uwagę, że święto przypada na czas, „kiedy z jednej strony obchodzimy tysięczną rocznicę włączenia Polski do grona niezależnych i suwerennych państw europejskich, z drugiej jednak strony z zaniepokojeniem patrzymy na coraz bardziej niestabilną sytuację w otaczającym nas świecie”.
Zapewnił, że formacja jest jedną z najnowocześniejszych służb granicznych i migracyjnych w Europie.
Nieustannie modernizujemy wyposażenie, inwestujemy w technologie (…). Doskonalimy szkolenia. Weryfikujemy procedury. Profesjonalizm i skuteczność – to nie są tylko aspiracje – to nasza codzienność
— mówił.
Gen. Bagan przypomniał, że Polska mierzy się „z agresją hybrydową ze strony Białorusi, a także dramatem wojny w Ukrainie”.
Zagrożenia, których doświadczamy, przybierają różne formy, ale ich wspólnym celem jest osłabienie naszego państwa. My jesteśmy tą formacją, która te zamiary skutecznie odpiera
— podkreślił.
Idziemy w kierunku rozwoju liczebnego naszej formacji, oferując obok dotychczasowej formuły służby zawodowej także możliwość podjęcia służby kontraktowej(…). Inwestujemy w przyszłość, w bezpieczeństwo Polski i Europy
— mówił.
W czwartkowej uroczystości na pl. Zamkowym uczestniczyli m.in. przedstawiciele służb granicznych z Ukrainy, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Obecni byli też weterani Armii Krajowej i powstańcy warszawscy.
xyz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/729533-aduda-do-strazy-granicznej-najwyzsze-uznanie-i-wdziecznosc
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.