Komisja Sprawiedliwości Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wyraziła zaniepokojenie wykorzystaniem przez rząd Donalda Tuska polskiego systemu sprawiedliwości do celów politycznych, co może mieć wpływ na wolność słowa zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych - dowiadujemy się z artykułu opublikowanego na portalu The European Conservative. Amerykańscy kongresmeni skierowali w tej sprawie list do komisarza UE ds. sprawiedliwości i praworządności.
Przewodniczący Komisji - Jim Jordan - wraz z czterema innymi kongresmenami, wysłali list do Michaela McGrata, komisarza UE ds. sprawiedliwości i praworządności, w którym potępiają te praktyki i żądają od Brukseli podjęcia pilnych działań.
W czterostronicowym liście, który amerykański kongresmeni skierowali do komisarza UE, wymieniono „wszystkie niepokojące posunięcia rządu Tuska”, które „wydają się mieć na celu uciszenie i zaszkodzenie opozycji politycznej”.
W liście wspomniano, jak dowiadujemy się z tekstu, o politycznych oskarżeniach skierowanych przeciwko czołowym politykom Prawa i Sprawiedliwości, działaczom konserwatywnym, a nawet księżom. Oskarżenia, jak podkreślono, często nie mają wystarczających dowodów lub odpowiedniej dokumentacji.
Kongresmeni w liście do europejskiego komisarza wspomnieli również o „nieludzkim” traktowaniu więźniów politycznych podczas przesłuchań. Przywołano również sprawę pani Barbary Skrzypek, która zmarła zaledwie kilka dni po wielogodzinnym przesłuchaniu.
Ale to nie wszystko! W liście zwrócono również uwagę na walkę reżimu Tuska z wolnymi mediami, którym próbuje się odebrać koncesję.
Wszystkie te działania budzą obawy, czy rząd Tuska przestrzega demokratycznych wartości UE i czy nie będzie dalej próbował uciszać swoich rywali politycznych, stosując antydemokratyczne prawa, takie jak ustawa UE o usługach cyfrowych (DSA), aby cenzurować wypowiedzi krytykujące rząd Tuska
— cytuje fragment listu portal The European Conservative.
Kongresmeni ponadto przypomnieli komisarzowi, że rolą Unii Europejskiej jest dbanie o to, aby w każdym państwie członkowskim przestrzegano praworządności. Amerykanie dali do zrozumienia, że widzą podwójne standardy stosowane wobec Polski przez Brukselę.
Jej widoczne zaniedbanie w tym zakresie w Polsce sugeruje niebezpieczne stronniczość ideologiczną i polityczną. Podczas gdy konserwatywny rząd PiS był nieustannie krytykowany za rzekome naruszenia praworządności, Bruksela albo po cichu umożliwia, albo zachęca do nadużyć Tuska
— czytamy.
Zwrócono również uwagę na to, że w tej nagonce na polityków PiS, rząd Tuska wspiera Parlament Europejski, który odbiera posłom immunitety, w tym także temu, którego „przestępstwem” było polubienie tweeta.
Ten pozorny podwójny standard budzi obawy co do bezstronności UE i jej zaangażowania w ochronę praw podstawowych we wszystkich państwach członkowskich
— czytamy.
Milczenie UE może ośmielić rząd Tuska do wysiłków cenzorskich, co skłoni polski rząd do usuwania wypowiedzi, z którymi się nie zgadza, co może ostatecznie skutkować cenzurą wypowiedzi amerykańskich
— ostrzegają kongresmeni.
Politycy poprosili komisarza o zorganizowanie briefingu w tej sprawie „tak szybko, jak to możliwe”, aby zająć się tymi problemami.
kk/The European Conservative
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/729359-amerykanscy-kongresmeni-zaniepokojeni-sytuacja-w-polsce
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.