Rozpoczęła się wielka debata organizowana przez Telewizję wPolsce24, Telewizję Republikę i Telewizję Trwam! Relację z wydarzenia można oglądać na antenie Telewizji wPolsce24.
Zasady
Debata odbędzie się w nietypowej formule, niespotykanej dotychczas w naszym kraju! Politycy obecni w studiu odpowiadać będą bowiem m.in. na pytania znanych ekspertów.
Pytania zadawać będą m.in. prezes InPostu Rafał Brzoska, konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski oraz prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Kandydaci odpowiedzą także na pytania zadane przez publiczność oraz będą odpowiadać na pytania wzajemne.
Losowanie miejsc
Miejsca w studiu zostały wylosowane. Od lewej strony miejsca kolejno zajęli : Karol Nawrocki, Marek Jakubiak, Grzegorz Braun, Krzysztof Stanowski, Adrian Zandberg, Szymon Hołownia, Artur Bartoszewicz, Joanna Senyszyn, Sławomir Mentzen, Marek Woch.
Gospodarka
Pytania dotyczące gospodarki zadał prezes InPostu Rafał Brzoska.
Rafał Brzoska zapytał o to, czy poparły rozwiązanie, które zakładałoby, że przy wprowadzeniu nowego przepisu, należałoby usunąć dwa inne oraz o kwestie o kwestie związane z przesunięciem wieku emerytalnego
Marek Jakubiak
Ja dzisiaj nazywam przedsiębiorczość działaniem heroicznym. (…) Przedsiębiorca dzisiaj zmaga się z tą hydrą, którą buduje nasze państwo. My mamy jedno rozwiązanie na ten temat. Podatek CIT, który jest główną zmorą powinien być w ogóle zlikwidowany.
Krzysztof Stanowski
Cieszę się, że zobaczyłem znowu pana Rafała Brzoskę. Kiedy on zastępuje dziennikarzy, to jakoś bardzo mi to nie przeszkadza, gorzej jak on zastępuje całe państwo, a ostatnio z tym mieliśmy do czynienia.
Karol Nawrocki
Dziura budżetowa, która przyniesie nam rząd Donalda Tuska na koniec tego roku ma wynieść 300 miliardów złotych a więc dwukrotnie więcej niż państwo polskie wydaje na zbrojenia. I rzeczywiście, gdy wygra Rafał Trzaskowski to emerytury będą zagrożone. Nigdy nie podpiszę podwyższenia wieku emerytalnego. Jestem gotów do takich inicjatyw, które zachęcą tych emerytów, którzy dokonają takiej decyzji, aby pracowali i pozostawali na rynku pracy.
Joanna Senyszyn
W latach 2022-2023 na jeden uchylony przepis było 39 przepisów nowych i zmienionych i nic nie wskazuje na to, żeby się miało cokolwiek zmienić. Więc myślę, że między bajki trzeba włożyć ten pomysł jeden za dwa, chociaż sam w sobie jest doskonały, bo im więcej przepisów, tym bardziej chore państwo.
Grzegorz Braun
Trzeba uwolnić polską gospodarkę, polską przedsiębiorczość i tych, którzy dają pracę innym i tym, którzy jej poszukują. PIT, CIT do likwidacji. ZUS do wygaszenia. Dawne zobowiązania muszą być zrealizowane.
Szymon Hołownia
Za 10, 15 lat rzeczywiście sytuacja na rynku pracy w związku z katastrofalną demografią, którą żaden rząd sensownie się nie zajął, będzie bardzo trudna. Nie na mowy o podwyższaniu wieku emerytalnego, ale powinna być mowa o zachętach dla tych, którzy osiągnąwszy wiek emerytalny, chcą dalej pracować.
Sławomir Mentzen
Oczywiście, że trzeba zderegulować naszą gospodarkę. Biurokracja, przesadne przepisy, regulacje niszczą polski drobny biznes i wspierają międzynarodowe korporacje. Od lat mówimy o zasadzie 2 za 1.
Adrian Zandberg
Kiedy słyszę multimilionera, który narzeka na etos pracy polskich pracowników, to ciśnie mi się na usta pytanie, czy pan prezes wie, kto mu wozi te paczki i zarabia na te jego miliony. I myślę, że byłoby na miejscu, żeby z większym szacunkiem się o polskich pracownikach wyrażał.
Artur Bartoszewicz
Wiek emerytalny jest wymysłem nieadekwatnym do sytuacji w polskiej gospodarce. Starzejące się społeczeństwo powoduje, że będziecie słyszeć od polityków ciągłe podwyższanie wieku emerytalnego i konieczność zaspokajania potrzeb. Możecie pracować i do setnego roku życia a i tak nic to nie da. System emerytalny musi być zasilany zewnętrznie.
Marek Woch
Mówimy o dziesiątkach tysięcy aktów prawnych, ale to krasnoludki tego nie wprowadzają.
Zdrowie
Pytania dotyczące zdrowia zadał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski
Łukasz Jankowski zapytał o to, jakie inicjatywy podjęliby kandydaci jako prezydent RP, które przyczyniłyby się do zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego Polek, Polaków, lekarzy i całego systemu
Marek Jakubiak
Prawie wszystkie partie mówiły, że będą likwidowały NFZ, który zżera dużo pieniędzy gdzieś po drodze. Reforma służby zdrowia nie może polegać na tym, że ktoś wyjdzie i powie „eureka”. (…) To kasy chorych powinny być antidotum na to wszystko. Niepotrzebna biurokracja.
Krzysztof Stanowski
Dzięki politykom na których ciągle głosujecie ta służba zdrowia już zbankrutowała, tylko możecie jeszcze o tym nie wiedzieć, bo nie przydarzyło się wam coś, co wymaga takiej a nie innej opieki państwa. Tego już nie ma.
Karol Nawrocki
Rzeczywiście żadnemu rządowi w XXI wieku nie udało się naprawić polskiego systemu służby zdrowia, ale tak źle jak dzisiaj jeszcze nie było. Wydłużające się kolejki do lekarzy, niewypłacane środki finansowe za nadwykonania kolejnym szpitalom. Ja chcę być prezydentem pacjentów, których spotykam podczas już blisko 300 swoich spotkań. (…) Mówią, że jest źle i będzie jeszcze gorzej, za co w sposób naturalny odpowiedzialny jest premier Donald Tusk. (…) Nie pozwolę na prywatyzację polskiej służby zdrowia a zaproponuję Centrum Obsługi Pacjenta, nawigujący system pacjenta i zmniejszający kolejki do lekarzy.
Joanna Senyszyn
Dopóki nie zwiększymy udziału wydatków na ochronę zdrowia w PKB prawie dwukrotnie, to właściwie trudno mówić o tym, że naprawimy służbę zdrowia.
Grzegorz Braun
Trzeba demonopolizować, deregulować. Chciałbym móc tak, jak prezydent Donald Trump wyrzucić jednym podpisem do kosza to całe WHO z piekła rodem.
Szymon Hołownia
Kiedy zostanę prezydentem powołam zespół roboczy, który w ciągu roku w dialogu z Ministerstwem Zdrowia, ale także z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie wypracuje taką zmianę systemową, co do której będziemy mogli się zgodzić i pozwolić jej „jechać do przodu przez 10 lat”.
Sławomir Mentzen
Obecny, dziadowski, niedziałający obecnie system ochrony zdrowia jest z 2003 roku, wprowadził go jeszcze SLD i potem 20 lat Platformy i PiS-u nie starczyło, żeby jakąkolwiek reformę zrobili. (…) Należy powrócić do sytemu, który mieliśmy w latach 90-tych, który jest wzorowany na systemie z Niemiec czy ze Szwajcarii, gdzie są bardzo dobre systemy zdrowia.
Adrian Zandberg
Musimy rozdzielić prywatne i publiczne. Skończyć z praktyką, że lekarze pracują na 1/3 etatu w szpitalu, żeby odsyłać pacjentów do prywatnych gabinetów, gdzie każą im płacić za usługi medyczne.
Artur Bartoszewicz
System służby zdrowia nie ma nic wspólnego z ochroną zdrowia. (…) Zlikwidowanie Ministerstwa Zdrowia a nie NFZ.
Marek Woch
Trzeba natychmiast zwolnić ministra zdrowia, który opowiadał przed kampanią w 2023 roku, że za dotknięciem czarodziejskim różdżki załatwi problemy polskiej służby zdrowia. Miał do mnie dzwonić lekarz i pytać, jak się czuje. Nie dzwoni.
Praworządność
Pytanie dotyczące praworządności zadał konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski
Ryszard Piotrowski zapytał o ocenę stanu praworządności w Polsce i ewentualnie wskazanie działań naprawczych
Marek Jakubiak
Ocenianie praworządności stało się ostatnio pewną kuriozalną oceną, ponieważ według dzisiejszego rządu i poniektórych profesorów ocena może być w każdą stronę idąca.
Krzysztof Stanowski
Pamiętajcie, że wyroki są obowiązujące, o ile nie jesteście członkami partii rządzącej. Jeżeli taką legitymację macie, to korzystne wyroki są jak najbardziej obowiązujące, natomiast niekorzystne są neo-wyrokami wydawanymi przez neo-sędziów.
Karol Nawrocki
Chcę być głosem tych wszystkich Polaków, którzy zupełnie stracili już wiarę w polski wymiar sprawiedliwości i w polską praworządność. Dzisiaj Polacy mówią, że nie mogą już liczyć na sprawiedliwy proces a raczy się ich każdego dnia o neo- o paleo-sędziach. (…) Artykuł 7. konstytucji o praworządności w zasadzie przestał w Polsce obowiązywać, w Polsce Donalda Tuska. Uchwały stają się ustawami, nielegalnie działający prokurator krajowy, kobiety wyprowadzane w kajdankach zespolonych i służby specjalne w kampanii wyborczej.
Joanna Senyszyn
Przez osiem lat rządów PiS praworządność w Polsce była systematycznie niszczona.
Grzegorz Braun
Wszystkie zasadnicze akty prawne w RP są do zmiany i konstytucja i ordynacja wyborcza i ordynacja podatkowa i kodeks karny.
Szymon Hołownia
Praworządność jest czystą teorią. (…) Chcę być rzecznikiem tych Polaków, którzy dzięki „reformom” Ziobry i patrona pana Nawrockiego - prezydenta Dudy muszą czekać nie 9 miesięcy na rozstrzygnięcie swojej sprawy w sądzie cywilnym pierwszej instancji, tylko 16.
Sławomir Mentzen
Problem z praworządnością w Polsce zaczął się jeszcze w 2015 roku, kiedy Platforma wybrała sobie sędziów TK na zapas, potem przyszedł PiS, przebił Platformę. (…) Teraz przyszła Platforma i jest jeszcze gorzej, mamy jawne łamanie prawa.
Adrian Zandberg
Po dziesięciu latach tej szarpaniny pomiędzy PiS-em a Platformą ludzie w Polsce nie mają pewności, czy jeżeli w ich sprawie zapadnie wyrok, to czy ten wyrok będzie obowiązywać.
Artur Bartoszewicz
30 lat zabawy z nami w system…. Nie… Praworządności w Polsce nie ma.
Marek Woch
Zwykły za obywatel za przekroczenie prędkości dostaje mandat (…) Politycy opowiadają o jakimś łamaniu, konstytucji…
Kryzys demograficzny
Teraz czas na pytania od widzów
Co jest główną przyczyną kryzysu demograficznego w Polsce? Jaka będie pana/pani pierwsza decyzja by mu przeciwdziałać?
Karol Nawrocki
Jesteśmy w procesie depopulacji. Fundamentem rozważań o tym, żeby było nas coraz więcej a nie coraz mniej są oczywiście wartości i wspieranie polskich rodzin. Te wartości, które decydują o tym, że rodzinę warto zakładać i warto mieć także dzieci. W moim programie w zasadzie w każdym punkcie odnoszę się do walki z kryzysem demograficznym, czy za sprawą kontaktu podatkowego (…), ale przede wszystkim jako kandydat popierany przez PiS, ale także przez największy związek zawodowy „Solidarność”, będę zdobył socjalnych ostatnich lat takich jak chociażby 800+.
Adrian Zandberg
Pan Karol Nawrocki nie wspomniał o niepełnosprawnych. (…) My musimy zwiększyć nie tylko nakłady za służbę zdrowia, ale także na taką realną, codzienną pomoc, bo tego brakuje.
Marek Jakubiak
Należy pomagać, ale rodzinom, które mają dzieci, które tworzą komórkę i problem bezdzietności to jest problem, z którym się cała Europa mierzy.
Grzegorz Braun
Kiedy przywrócimy bezpieczeństwo, Polakom wróci ochota do życia, także życia rodzinnego.
Joanna Senyszyn
Badania wykazują jednoznacznie, że stabilność mieszkaniowa zwiększa prawdopodobieństwo podjęcia decyzji o posiadaniu dziecka o 40 procent.
Szymon Hołownia
Jaka będzie decyzja? Wypracowanie przede wszystkim strategii i planu ze wszystkimi siłami politycznymi, bo demografię mamy dzisiaj najgorszą w Unii Europejskiej. Połowa osób do 35 roku życia mieszka z rodzicami.
Marek Woch
Dlaczego w tej biedzie w latach 70-tych, 80-tych rodziło się więcej dzieci? Nikt nie straszył mnie, ani moich rodziców.
Artur Bartoszewicz
Jeżeli chcecie, żeby politycy rozwiązali problem związany z demografią to musimy ich zmusić do tego, nie prosić. Jeżeli uzależnimy liczbę parlamentarzystów od liczebności Polaków i będzie spadała liczba krzesełek, jak nas będzie ubywało, to zobaczycie, jak ruszą do roboty.
Krzysztof Stanowski
Jest jak jest, bo kobiety chcą robić kariery. Trudno im się dziwić, że nie chcą siedzieć w domu, zwłaszcza, gdy nie mają domu. (…) Teraz mam program inkubator+. Jeżeli chcemy, żeby kobiety wracały na rynek pracy, skróćmy czas ciąży z 9 do 7 miesięcy.
Sławomir Mentzen
Problemem jest kultura. I niestety ludzie z obecnego rządu, lewicowe media takie jak TVN, Newsweek, Wyborcza promują cywilizację śmierci, przedstawiają rodziny wielodzietne jako patologie, przedstawiają rodzinę, jako tragedię, która niszczy karierę, niszczy ludziom życie.
Wolność słowa
Pytanie to zadał dziennikarz Telewizji wPolsce24 Michał Adamczyk
Jakie działania podejmie pan/pani, żeby zagwarantować wolność słowa w Polsce?
Karol Nawrocki
Wolność słowa jest jednym z fundamentów demokracji a już w czasie tej dyskusji ustaliliśmy, że demokracji nie ma także bez konstytucji, a konstytucja w Polsce Donalda Tuska jest regularnie łamana. Będę przede wszystkim strażnikiem artykułu 54. konstytucji, który gwarantuje wolność słowa. (…) Dzisiaj jesteśmy w telewizji, której w walce z wolnością słowa chce się zabrać koncesję. Mój główny kontrkandydat Rafał Trzaskowski nie wpuszcza konserwatywnych telewizji na swoje konferencje prasowe. Mamy także w ostatnich miesiącach doświadczenie z próbą cenzurowania internetu.
Adrian Zandberg
Ja wierzę w wolność słowa, a wolność to jest zawsze tego myślącego inaczej niż władza, dlatego chciałbym, żebyśmy w Polce w końcu zbudowali prawdziwe publiczne media i prawdziwie publiczną telewizję.
Marek Jakubiak
Kacykowie lokalni budują własne księstwa. Zobaczcie państwo na autobusy i znajdźcie tam innego kandydata poza prezydentem Warszawy. Wolność słowa to jest w ogóle podstawa istnienia demokracji.
Grzegorz Braun
Mamy konstytucyjny zakaz cenzury i ten zakaz nie jest przestrzegany. Rządzący, zmieniające się ekipy z dziką przyjemnością starają się odciąć nie tylko od dostępu do mediów zwanych publicznymi, ale także do sceny politycznej.
Joanna Senyszyn
Wolność słowa jest zarówno normą cywilizacją, jak i w Polsce normą konstytucyjną, ale trzeba stwierdzić wyraźnie, że ta wolność słowa musi być zawsze ograniczona poprzez normę nieszkodzenia innym.
Szymon Hołownia
Będę prezydentem, który nie będzie kategoryzował stacji ani boisk na których trzeba będzie rozegrać ważną dla Polaków.
Marek Woch
Jeden z profesorów filozofii mi powiedział, że w Polsce to mamy wolność do wypowiedzi, ale po wypowiedzi już niekoniecznie, miał dużo racji.
Artur Bartoszewicz
Demokracja? Wolność słowa? O czym my w ogóle mówimy? Dwa miesiące kampanii prezydenckiej a dla wielu z was pierwszy raz jestem widziany. (…) Dzisiaj miałem kolejną konferencję prasową na którą nie zjawiły się żadne media.
Krzysztof Stanowski
Z wolnością słowa moim zdaniem wcale nie jest tak źle, wszystkie te nasze debaty świadczą o tym, że wolność słowa istnieje, bo możemy tutaj wygadywać dowolne głupoty i to przechodzi, nie myślę tylko o sobie.
Sławomir Mentzen
Wolność słowa jest podstawą naszej cywilizacji, podstawą naszej demokracji. Zwalczanie przez rząd mediów jest oczywiście haniebne.
Pytania wzajemne
Polska w NATO
Senyszyn pyta Nawrockiego, czy możemy bezpiecznie czuć w NATO chociaż Trump jest niechętny wobec UE
Rzeczywiście przesunięcie przemysłu zbrojeniowego do Paryża, do Francji, a także do Berlina po tych karygodnych błędach, które wydarzyły się w polskim parlamencie i europarlamencie zaniepokoiło i mnie i prezydenta Donalda Trumpa. Dla nas NATO jest najważniejszym sojuszem bezpieczeństwa. Przypominam, że na terenie RP jest 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy
— powiedział Nawrocki
Braun pyta Hołownię, jak „idzie wdeptywanie w ziemię Putina”
Pana troska o los zbrodniarza Putina, jak również reprezentanta pana Maciaka w naszej debacie publicznej jest znamienna. Putin powinien zostać powstrzymany, bo to jest bezpieczeństwo Polski. (…) To, co pan mówi to jest oczywista zdrada polskiego interesu, ale sprzedawczyków takich, co z Rosją robili deale mieliśmy w swojej historii i różnie kończyli
— odparł Hołownia.
Stanowski pyta Nawrockiego o to, co stanie się z NATO, jeżeli prezydent Trump siłą przejmie Grenlandie
Podczas spotkania z prezydentem Trumpem tematu Grenlandii nie podejmowaliśmy, skupialiśmy się na relacjach polsko-amerykańskich. (…) Jesteśmy cześcią NATO i wszystkie punkty traktatu musimy wypełniać, ale wiemy, że NATO jest sojuszem bezpieczeństwa. Pierwsze dwa artykuły tego traktatu odnoszą się do pokoju, a nie do wojny
— zaznaczył Nawrocki.
Jakubiak pyta Hołownię o to, czy znane są mu przyczyny nerwów USA dotyczące NATO i działania w Europie mające na celu doprowadzenie do hegemonii niemiecko-francuskiej
Uważam, że Stany Zjednoczone pod nową administracją mają zupełnie inny teatr gry na oku. To już nie jest oś północ-południe, ale wschód-zachód. Dla USA najważniejszym polem gry jest dzisiaj sytuacja w Chinach
— mówił Hołownia.
Zandberg pyta Nawrockiego, jaki jest jego plan dla Polski, jeżeli USA opuszczają Europę, ale żegnają się także z NATO
Pan przewodniczący wyszedł w przyszłość, bo ja mogę zarysować inny scenariusz, co jeśli Europa nas opuści? Zarówno o relacje Polski z Niemcami, z Francją, w Unii Europejskiej, musimy dbać, ale musimy dbać także o relacje polsko-amerykańskie i budowę silnej Polski w NATO. (…) O nasze bezpieczeństwo musimy dbać sami. Musimy zrealizować wszystkie kontrakty, które zostały przez rząd ZP podpisane
— podkreślił Nawrocki.
Hołownia pyta Nawrockiego o czym tak naprawdę rozmawiał z Donaldem Trumpem
Moje spotkanie z panem prezydentem Trumpem było już po spotkaniach ze spikerem Johnsonem, ale także z innymi doradcami od polityki wewnętrznej, od polityki międzynarodowej, których nazwiska mógł pan marszałek poznać, bo rozumiem, że się nigdy nie spotkaliście, a chciałby się pan spotkać. Dobrze byłoby, jakby marszałek polskiego Sejmu i premier polskiego rządu spotykali się z najważniejszymi politykami w USA. Moja wizyta nie była po to, aby uzyskać poparcie w mojej walce prezydenturę, ale po to, żebym mógł szybko wejść w obowiązki prezydenta RP i zobaczyć, jaka w Białym Domu panuje atmosfera relacja polsko-amerykańskich
— wskazał Nawrocki.
Bartoszewicz pyta Nawrockiego o to, czy aby być pełnoprawnym członkiem NATO, to trzeba mieć siłę i potencjał
W pełni się zgadzam, że budowanie potencjału polskich sił zbrojnych daje dopiero pozycję w NATO, ale też w bilateralnych relacjach z innymi państwami
— podkreślił Nawrocki.
Mentzen pyta Nawrockiego o to, czy zgodziłby się na przyjęcie Ukrainy do NATO, gdyby udało się załatwić sprawy związane z rzezią wołyńską
Ja mówiłem, że nie byłbym gotów przystąpić o dostąpieniu Ukrainy do NATO, czy do UE bez załatwienia polskich spraw, za taką uznaję ekshumację na Wołyniu. Uznaję jednoznacznie, że prezydent Zełenski zachowuje się nieprzyzwoicie wobec państwa polskiego
— zaznaczył Nawrocki.
Nawrocki pyta Jakubiaka o to, czy widzi zagrożenie, jeżeli jednoznacznie antyamerykańśkie środowisko obejmie jednowładztwo w Polsce
To jest dla mnie oczywiste, ja to widzę, że wszystkie działania polityczne tego rządu idą w kierunku wyzbycia się Stanów Zjednoczonych jako sojusznika Polski
— podkreślił Jakubiak.
Woch pyta Stanowskiego, czym zapełnić lukę w wojsku po rezerwistach
Z rozbawieniem słucham, że każdy kandydat mówi o tym, że polska armia powinna liczyć 300 tysięcy żołnierzy. Mam wrażenie, że to wynika to z tego, że każdy obywatel tak podskórnie czuje, że gdyby to było 100 tysięcy to za mało, bo to tylko dwa stadiony narodowej, a pół miliona to trochę za dużo
— stwierdził Stanowski.
Polityka migracyjna
Senyszyn pyta Mentzena o jego sprzeciw wobec paktu migracyjnego, chociaż jej zdaniem migranci są Polsce potrzebni
Pakt migracyjny należy po prostu odrzucić i należy go przestrzegać. Pakt migracyjny polega na tym, że albo będziemy przyjmować pod przymusem nielegalnych migrantów z Europy Zachodniej, albo będziemy płacić kary, co więcej jak już ich przyjmiemy, to mamy im wypłacać zasiłki socjalne znacznie wyższe niż zasiłki socjalne, które otrzymują Polacy mieszkający w Polsce
— powiedział Stanowski.
Braun pyta Senyszyn, ilu uchodźców przyjęła w swoich sześciu mieszkaniach
Nie, nie przeznaczyłam socjalnego mieszkania, ponieważ zajęcie się migrantami to jest sprawa państwa, bo to musi rozwiązać państwo a nie poszczególni obywatele
— przekonywała Senyszyn.
Stanowski pyta Mentzena, czy w ramach upraszczania procedur, przyjąłby do Konfederacji Iwonę Hartwich, która chciała wpuszczać migrantów przed ustalaniem, kim są
Nie chciałbym mieć pani Hartwich u siebie, podobnie jak nie chciałbym mieć pana Sterczewskiego
— wskazał Mentzen.
Jakubiak pyta Bartoszewicza o to, w jaki sposób ograniczyłby uznawanie za legalnych nielegalnych migrantów
Po pierwsze musimy zadbać o własny interes, a naszym interesem jest ochrona polskich obywateli. Trzeba zastanowić się nad umowami z naszymi sąsiadami, które dają im nadprawa
— podkreślił Bartoszewicz.
Zandberg pyta Hołownię o problem emigracji zdolnych ludzi, młodych naukowców z Polski z powodu tego, że w Polsce jest za mało środków na prowadzenie badań
Trzeba było zostać w rządzie, to miałbyś wpływ na rzeczywistość i dlatego teraz będziesz komentował, a nie próbował negocjować w rządzie dobre rozwiązania. To jest ucieczka Adrian, to nie jest odpowiedzialność za państwo. Co do samego problemu masz oczywiście rację
— wskazał Hołownia.
Hołownia pyta Zandberga o sprawę czasowego i terytorialnego ograniczenia prawa do azylu i jego pomysł na to, co się dzieje na wschodniej granicy
Uważam, że państwo musi zachowywać się w sposób poważny a poważne państwo nie ignoruje własnej konstytucji, tylko dba o to, żeby instytucje, które mają staćna straży prawa były realnie dofinansowane i sprawnie działające
— powiedział Zandberg.
Bartoszewicz pyta Hołownię o umowę Polski z Niemcami ws. współpracy służb na granicy i czy niemieccy policjanci mogą używać broni na terenie RP
Nie jestem ministrem spraw wewnętrznych i nie znam dokładnie tej umowy. Następnie wiem, że niemieccy policjanci są o 30-40 procent częściej powstrzymywani przed robieniem tego, co chcieliby zrobić, niż było to za rządów PiS
— przekonywał Hołownia.
Mentzen pyta Hołownię o to, że Polska pod obecnymi rządami przyjmuje w zasadzie każdego migranta od Niemiec
Jeżeli są w Polsce migranci, którzy przeszli wcześniej nieszczelną zaporę - bo tak budował PiS - i Niemcy chcą nam ich zwrócić, to zwracamy uwagę na każdy detal
— zapewniał Hołownia.
Nawrocki pyta Zandbega o głosowanie przeciwko zaporze na polsko-białoruskiej granicy i czy popiera europejski pakt migracyjny
Zapora jest mówiąc delikatniej mówiąc nieszczelna, natomiast jeżeli chodzi o pakt migracyjny, to jest on z prostego powodu nieakceptowalny, to znaczy nie uwzględnia tego, że Polska przyjęła olbrzymią uchodźców wojennych, kiedy wybuchła wojna za naszą wschodnią granicą
— wskazał Zandberg.
Woch pyta Zandberga, czy będzie bronił branży beauty przed przejęciem przez lekarzy
My dzisiaj potrzebujemy, że lekarze pracowali w Polsce przede wszystkim w szpitalach i ośrodkach zdrowia, bo tam mamy realne potrzeby, żeby skrócić kolejki
— mówił Zandberg.
Rozwój Polski
Senyszyn pyta Hołownię o los obywateli żyjących na skraju nędzy
To są obszary i reforma za które odpowiada pani byłe środowisko polityczne, bo ministerstwo jest w rękach Lewicy. Kolejne programy, które mają zwiększyć środki dla najuboższych są realizowane, oczywiście w miarę możliwości
— mówił Hołownia.
Braun pyta Jakubiaka, czy nie chciałby znowu współtworzyć z nim Konfederacji
Kto wie, kto wie panie pośle, zobaczymy, to wszystko przed nami. (…) Czuję, że Polska skręca nie tam, gdzie trzeba
— podkreślił Hołownia.
Stanowski pyta Hołownię o to, jak patrzy na to, że przedstawiciel osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń, wiceminister jego partii, mówił w Sejmie do pustej sali
Na tej sali był minister z mojej partii, Polski 2050, posłanka Maja Nowak, która tym tematem się zajmuje, ale to nie był punkt czytania tej ustawy, to był punkt „pytania w sprawach bieżących”
— opowiadał Hołownia.
Jakubiak pyta Mentzena o to, jak ocenia działalność rządu Tuska pod względem finansowym
Moja ocena jest wybitnie negatywna, to pod tym względem jest najgorszy rząd w historii Polski. Przecież pierwszy budżet, który został przegłosowany przez tę koalicję, to zawiera rekordowy poziom deficytu, rekordowy poziom długu, rekordowy poziom odsetek pożyczkowych
— mówił Mentzen.
Zandberg pyta Mentzena, dlaczego chce zabrać pieniądze emerytom, zwłaszcza tym najbiedniejszym
Nie zamierzam zabierać emerytom żadnych pieniędzy, to jakieś nieporozumienie. (…) Wręcz przeciwnie, ja chcę, żeby emeryci mieli więcej pieniędzy, zgłosiłem przecież postulat, żeby emerytury były nieopodatkowane
— wskazał Mentzen.
Hołownia pyta Mentzena o to, czy wstydzi się tego, że „unikał płacenia podatków”
Ustawa o fundacjach rodzinnych została przyjęta w poprzedniej kadencji parlamentu, poparli ją wszyscy, PiS, Platforma, nawet Lewica poparła tę ustawę, bo to jest po prostu dobra ustawa, która funkcjonuje w wielu krajach UE. Nie jest prawdą, że ja unikam jakiegokolwiek opodatkowania
— powiedział Mentzen.
Bartoszewicz pyta Mentzena o promocje alkoholu wśród młodzieży i jego wpływ poprzez „piwo z Mentzenem”
Alkoholizm to jest straszna choroba, nikomu nie życzę tego, żeby został alkoholikiem. Alkohol należy pić w sposób umiarkowany, rozsądny
— mówił Hołownia.
Mentzen pyta Stanowskiego o to, czy wierzy w to, że obecny rząd zbuduje CPK, czy raczej wygra linia Trzaskowskiego, że Polacy nie potrzebują lotniska w Polsce, bo jest już pod Berlinem
Ja jestem wielkim fanem kameleonów w polityce. Maciej Lasek był najbardziej gorliwym przeciwnikiem, wręcz hejterem CPK, teraz przemienił się w osobę, która w imieniu państwa polskiego ma CPK zbudować. Widać, że to jest wielozadaniowiec. (…) Gdybym wierzył, że coś zostanie zbudowane, to wyszedłbym na kompletne naiwniaka i durnia przed milionami widzów, nie chciałbym, żeby pan stawił mnie w takiej sytuacji. Wiadomo, że nie wierzę, myślę, że nikt nie wierzy
— zaznaczył Stanowski.
Nawrocki pyta Hołownię o to, czy dzisiaj jest zwolennikiem oryginalnego projektu CPK, którego wcześniej był gorącym przeciwnikiem
Oczywiście, że jestem zwolennikiem budowy CPK, ponieważ dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której wiemy, że ruch lotniczy podniósł się po pandemii na tyle, że będziemy w stanie to zrobić. Zgadzam się z panem, że ten projekt, jeżeli chodzi o szprychy kolejowe ma sens tylko wtedy, kiedy nie będzie kolejami dużych prędkości, ale stworzy połączenia z Płocka do Warszawy, z Grudziądza do Gdańska, KDP będzie zatrzmywało się w Kaliszu, bo on ma rozbudować całą Polskę
— mówił Hołownia.
Woch pyta Hołownię o jego książkę kucharską, którą się chwalił i które danie na naszym rynku zrobiłoby furorę jak kebaby
Ja wolę do wspólnego dobroczynnego projektu, który zebrał dla polskiego projektu, który zebrał ponad 400 tysięcy złotych 14 moich kolegów i przewodniczących parlamentów z całej Europy niż nie umieć usmażyć jajecznicy jak Mentzen u Stanowskiego swego czasu
— wskazał Mentzen.
Swobodna wypowiedź
Woch
Rodacy, co popisują się politycy, to już wiemy od kilku debat, że nie potrafią załatwiać naszych normalnych ludzkich spraw to też wiemy. Ja jako kandydat na prezydenta, który wywodzi się ze wsi, który jest hydraulikiem i to wyśmiewane. (…) I tak traktują nas politycy
Senyszyn
Kochani! Po raz pierwszy od lat nie musicie głosować przeciwko komuś, nie musicie głosować na mniejsze zło, możecie głosować na większe dobre, czyli na mnie.
Braun
Pośmiali się, pożartowali, a nasze państwo zanika drodzy państwo. Zanika Polska. To już nie niepodległe państwa, to land eurokołchozowy. To jakiś ukropol, ukropolin, jakaś republika eurosowiecka, za chwilę może sowiecka na powrót.
Mentzen
Szanowni państwo, Polską od 20 lat rządzą Platforma i PiS, biorą sobą jako przystawki a to Lewicę, a to PSL, a to teraz Szymona Hołownię i robią dokładnie to, co chcą. Komplikują podatki, zwiększają coraz bardziej regulacje, produkują setki tysięcy stron nowych przepisów. Nie robią elektrowni jądrowej, nie robią CPK, nie naprawiają naszego systemu ochrony zdrowia. Przez 20 lat ani Platforma, ani PiS nie przeprowadzili żadnej sensownej, realnej reformy ochrony zdrowia, bo oni chcą tylko mówić, nie chce im się wziąć do prawdziwej roboty. Szaleństwem jest robienie ciągle tego samego i oczekiwanie innych rezultatów. Jeżeli dalej będziecie głosowali na PiS albo Platformę, to nic się nie zmieni.
Stanowski
Na początku chciałbym zaapelować do pana Karola Nawrockiego, bo przeszedł pan przez tę debatę suchą stopą, ale chciałbym pana prosić, żeby zorganizował pan poważną, długą konferencję prasową, mówię to chyba w imieniu wszystkich dziennikarzy, podczas której wytłumaczyłby pan tę sprawę, która wokół pana fruwa i na razie do końca wyjaśniona nie została. Chciałbym wiedzieć, że osoby, które na co dzień zawodowo zajmują się wyłudzaniem kilometrówek, mając rację, że pan z kolei wyłudził mieszkanie. Chciałbym, żeby pan podszedł do tego poważnie, bo prezydentura to jest poważna sprawa i Polacy mają prawo wiedzieć o tym, jak najwięcej. Natomiast wybory już się kończy, wybory, które muszę powiedzieć, nie są specjalnie uczciwe, wybory w których spółki Skarbu Państwa finansują hejterskie spoty na większość osób, które stoją tutaj podczas debaty. Padło dzisiaj hasło, że polskie państwo finansuje innowacje. Ja bym chciał, żeby SSP, jeżeli mają za dużo pieniędzy, faktycznie finansowały innowacje a nie spoty hejterskie. Uważam to za skandal. Niestety z tą innowacją to jest u nas ciężko. Gdyby nie media prywatne, to by została zaorana sztuczna inteligencja. Na szczęście dziennikarze czuwali, szkoda, że dziennikarze ciągle muszą czuwać i to dziennikarze mediów prywatnych a nie mediów państwowych, bo ta główna debata w mediach państwowych dopiero przed nami i tam się dopiero rozegra propagandowy kabaret.
Hołownia
18 maja wybierzemy człowieka, nie partię polityczną - te wybory będą w 2027 roku. Ale człowieka, z jego charakterem, z jego odwagą, lub jej brakiem. Z jego prawdomównością, lub brakiem prawdomówności. Z tym, czy lubi ludzi, czy jest na nich otwarty, czy chce rozmawiać, czy chce współpracować, czy umie walczyć o polskie sprawy, ale przede wszystkim kogoś, kto zapewni nam, że nie będzie nam wywracał po raz kolejny stolika w naszym domu, która co chwila ktoś chce wywrócić, tylko ustabilizuje ten stolik, sprawi że on będzie zastawiony. Prezydent powinien być stróżem pokoju.
Nawrocki
Szanowni państwo, 18 maja będziemy wybierać kierunek dla Polski nie tylko na pięć lat, ale być może na kolejne dekady. Domknięcie systemu demokracji warczącej Donalda Tuska poprzez zainstalowanie w pałacu prezydenckim Rafała Trzaskowskiego, będzie oznaczało jednowładztwo jednego środowiska politycznego - Platformy Obywatelskiej. Te wybory są o suwerenności. Możecie mieć prezydenta, który będzie mówił - po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy. Albo prezydenta, który nie podejmie żadnej decyzji bez Donalda Tuska, bez oglądania się na Berlin i na Brukselę. Stoję tutaj dzięki wam, dzięki obywatelskiemu zrywowi was wszystkich, dzięki waszym wpłatom i waszej pomocy. Jestem człowiekiem z krwi i kości. Z drugiej strony mamy rezultat politycznego laboratorium wspierany przez deweloperów, biznesmenów, pana Sorosa i niemieckie fundację. Dlatego proszę i apeluję do was wszystkich, aby każdy z was - moi drodzy rodacy - 18 maja miał swoje Monte Cassino, niezależnie od tego, co się dzieje, niezależnie od ognia artyleryjskie, niezależnie od znoju - 18 maja musimy zawiesić biało-czerwoną flagę na wzgórzu, któremu na imię Polska. Bądźcie ze mną i proszę was o głosy, wygramy dla Polski
Jakubiak
Rodacy, zaiste trzeba powiedzieć, że te wybory były dziwne. Te wybory, w tle których przewalają się pieniądze nie wiadomo skąd, w tle których pojawiają się służby… Naprawdę o tyle jest to dziwne, że daje nam to do myślenia, dlaczego tak się dzieje. Otóż dzieje się tak dlatego, że 18 maja wybitnie ważny wybory będą miały miejsce. My będziemy decydowali o tym, nie tak jak Olszewski powiedział „czyja będzie Polska”, te wybory będą o tym, czy Polska w ogóle będzie.
Bartoszewicz
Stoi przed wami zwykły Polak, tak jak wy. Gotowy zostać głową państwa. Szanowni państwo, słyszeliście slogany, hasła, opowieści z mchu i paproci powtarzane przez wyuczonych przez spin doktorów kandydatów tak naprawdę marionetkowych. Nic, co obiecywały partię jak dotąd się nie sprawdzało, jak widzicie 30 lat, to jest dowodów. Kłamstwo, obłudo to sedno ich programów. Marionetki wystawione przez szefów PO-PiS-u, ludzie o mentalności naciągacza.
Zandberg
Drodzy państwo, za tydzień pójdziemy do wyborów i zdecydujemy o kierunku w którym przez kolejne lata będzie szedł nasz kraj. Ja w przeciwieństwie do większości zgromadzonych w tym studio nie jestem zwolennikiem demontowania państwa, zwijania państwa, państwa minimum. Ja jestem zwolennikiem państwa silnego, solidarnego i stawiającego na uczciwość. Wierzę, że możemy takie państwo zbudować. My w Razem tak rozumiemy patriotyzm, jako dbanie o dobro wspólne, a państwo jest dobrem wspólnym.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/728988-nasza-debata-prezydencka-z-pytaniami-ekspertow-relacja
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.