Najważniejszą kwestią odnośnie nowego polsko-francuskiego traktatu były wzajemne gwarancje bezpieczeństwa i klauzula o wzajemnym wsparciu na wypadek ataku na któreś z naszych państw - powiedział w premier Donald Tusk przed wylotem do Francji.
Premier Tusk udaje się dziś do Nancy gdzie z prezydentem Emmanuelem Macronem podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. To pierwszy raz, gdy Paryż podpisze dokument tej rangi z krajem, z którym nie graniczy.
Gwarancje bezpieczeństwa
Podczas briefingu przed wylotem do Francji szef rządu powiedział, że dokument ten jest traktatem o przyjaźni i pogłębionej współpracy. Jak dodał, otwiera on „bardzo dużo możliwości w różnych dziedzinach”.
Nie ukrywam, że dla mnie absolutnie najważniejszą kwestią były wzajemne gwarancje bezpieczeństwa
— podkreślił Tusk.
I ta klauzula o wzajemnym wsparciu na wypadek ataku na któreś z naszych państw jest istotą tego traktatu z punktu widzenia naszych interesów
— oświadczył.
Szef rządu zaznaczył, że traktat, według wspólnych postanowień rządów oby krajów i prezydenta Francji Emmanuela Macrona ma być „zamknięciem w pewną klamrę historyczną” coraz lepszych i „bardzo przyjaznych relacji polsko-francuskich”, które do tej pory „nie zawsze były wypełnione treścią”.
Nowy traktat polsko-francuski zastąpi poprzednią umowę Polski i Francji, podpisaną w 1991 r. i ocenianą jako przestarzałą. Traktat ma objąć m.in. sfery bezpieczeństwa, obrony, infrastruktury czy energii. Dyplomacja francuska prezentowała umowę jako „traktat premium”. Podkreślała, że nowe porozumienie będzie pierwszą taką umową, jaką Francja podpisze z państwem niebędącym jej sąsiadem.
Zwrot na Francję
W traktacie polsko-francuskim, który zostanie w piątek podpisany stanowi, że w przypadku zagrożenia oba kraje zobowiązują się do wzajemnej pomocy, w tym militarnej
— powiedział premier Donald Tusk.
Traktat otwiera też możliwości współpracy w kwestii najważniejszych technologii obronnych, w tym parasola nuklearnego.
Premier powiedział podczas briefingu na lotnisku przed wylotem do Nancy, że w traktacie jest zapis, iż w razie zagrożenia, ataku, oba kraje zobowiązują się do wzajemnej pomocy, w tym militarnej.
Wiemy jakie są możliwości militarne Francji i jakie są możliwości militarne Polski
— dodał.
Tusk zaznaczył, że traktat otwiera też możliwości współpracy jeśli chodzi o najważniejsze technologie obronne. Dodał, że spekulowano czy rozstrzygnie kwestie francuskiego parasola nuklearnego.
Traktat otwiera możliwości współpracy, którą później będziemy opisywali w szczegółach, także w tej dziedzinie
— dodał.
Traktat
Relacje polsko-francuskie zwieńczone traktatem będą miały znaczenie dla całej UE
— podkreślił premier Donald Tusk.
Zapowiedział, że wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem będą podejmowali różne inicjatywy m.in na rzecz wzmocnienia możliwości obronnych UE.
Będziemy wspólnie z prezydentem Macronem podejmowali różne inicjatywy na rzecz sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, na rzecz wzmocnienia możliwości obronnych całej UE i na rzecz wzmocnienia obrony granic europejskich
— powiedział premier na briefingu przed wylotem do Francji na uroczystość podpisania traktatu.
Podkreślił, że relacje polsko-francuskie zwieńczone tym traktatem, będą miały duże znaczenie także dla wzmocnienia całej Unii Europejskiej.
Zaznaczył, że obie strony postanowiły, by „ambitne cele i dobre zamiary” towarzyszące traktatowi były realizowane. Dlatego - dodał premier - traktat będzie zobowiązywał do „corocznych wspólnych posiedzeń rządów francuskiego i polskiego”.
Zapowiedział też przygotowywanie innych dokumentów i decyzji, które „zamienią tę deklarację w bardzo praktyczne rozstrzygnięcia” Premier zaznaczył, że będzie dotyczyć to także „współpracy obronnej w przemyśle obronnym”.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/728922-traktat-z-francja-tusk-klauzula-wsparcia-na-wypadek-wojny
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.