PKW dostosowała wytyczne dla obwodowych komisji wyborczych do postanowień Sądu Najwyższego. Usunięto m.in. możliwość legitymowania się skanem zaświadczenia przez obserwatorów, natomiast zapisano sposób postępowania przy weryfikacji tożsamości wyborcy za pośrednictwem aplikacji mObywatel. W sprawie istnieje dodatkowy bardzo ważny wątek - dziś PKW uznała tym samym Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Nie miała zatem takich wątpliwości, jak w przypadku decyzji o subwencji dla PiS.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego przychyliła się częściowo do skarg na wytyczne złożonych przez pełnomocników komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Karola Nawrockiego i Marka Jakubiak. Rzecznik SN Aleksander Stępkowski mówił wczoraj, że PKW musi w związku z tym podjąć kolejną uchwałę.
Stało się tak jak myślałem - PKW zmieniła wytyczne. Nagle okazało się, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jest sądem i trzeba wykonywać jej orzeczenia. No chyba, że akurat chodzi o subwencję dla PiS - wtedy Izba magicznie przestaje być sądem i nie można wykonać jej orzeczenia. Powiedzieć, że to hipokryzja to jak nic nie powiedzieć
— napisał na platformie X dr Oskar Kida, konstytucjonalista.
Dziś jest czwartek, więc dziś PKW uznaje orzeczenia wydane w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego za orzeczenia, izbę za sąd, a sędziów za sędziów
— ironizował z kolei Patryk Słowik, dziennikarz Wirtualnej Polski.
Czego dotyczy uchwała PKW?
Uchwała Państwowa Komisja Wyborcza dotycząca zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w komisjach obwodowych została dostosowana do postanowienia SN.
W związku z tym obserwator społeczny nie będzie mógł przedstawić w komisji wyborczej zaświadczenia wystawionego przez organizację, która reprezentuje, mającego formę skanu. Wcześniejszą wytyczną dopuszczającą taką możliwość zaskarżył pełnomocnik komitetu Nawrockiego. SN uznał skargę w tym punkcie zwracając uwagę na ryzyko nadużyć związanych z możliwościami technicznymi podrabiania skanów dokumentów.
Ponadto PKW zawarła w uchwale wytyczne dla członków obwodowych komisji wyborczych dotyczące sytuacji potwierdzania tożsamości wyborcy przez usługę mObywatel. Skargę dotyczącą tej kwestii złożył pełnomocnik komitetu Jakubiaka. SN uznał, że kwestia ta musi się znaleźć w uchwale, a nie jak było to dotąd w korespondencji PKW z okręgowymi komisjami wyborczymi dotyczącej szkoleń dla komisji obwodowych.
Teraz w uchwale zawierającej wytyczne znajduje się informacja dla członków obwodowych komisji co powinno się wydarzyć po zeskanowaniu przez wyborcę kodu QR umożlwiającego potwierdzenie jego danych osobowych - członek komisji po okazaniu dowodu w aplikacji, musi sprawdzić dane tego dokumentu, zabezpieczenia wizualne oraz poprawność funkcjonowania usługi pozwalającej na obsługę dokumentu mDowód.
Członkowie komisji w trakcie weryfikowania danych powinni też zwrócić uwagę na zgodność daty i godziny, która wyświetli się na dokumencie z czasem rzeczywistym, na zgodność danych wyborcy wyświetlających się w mDowodzie z tymi w spisie wyborców, czy też zgodność oznaczenia głosowania w wyborach zarówno przy I turze głosowania, jak i przy ewentualnej II turze, jeśli jej przeprowadzenie będzie koniecznie.
Ponadto wytyczne wskazują teraz, że członek komisji obwodowej powinien poprosić wyborcę o powtórzenie czynności, jeżeli pojawią się wątpliwości co do prawidłowego wyglądu mDowodu oraz że w razie braku możliwości weryfikacji wyborcy nie jest dopuszczalne wydanie kart do głosowania.
Podczas wczorajszego posiedzenia SN nie przychylił się natomiast do części skargi pełnomocnika komitetu Nawrockiego odnoszącej się do sytuacji, gdy w dniu wyborów mija godzina, o której kończy się głosowanie, ale przed lokalem wyborczym jest jeszcze kolejka chętnych do oddania głosu, którzy przybyli tam przed godz. 21. Wedle orzeczenia SN, oddanie głosu po godz. 21 przez osoby, które przybyły na wybory, ale nie mogły wejść do lokalu wyborczego przed godziną zakończenia głosowania, jest dopuszczalne i nie narusza ciszy wyborczej.
Skarga pełnomocnika komitetu Biejat została z kolei oddalona - dotyczyła tego, że wytyczne nie przewidują honorowania zaświadczeń opatrywanych podpisem elektronicznym wystawianych mężom zaufania i obserwatorom.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, ich ewentualna II tura, jeżeli będzie konieczna, przeprowadzona zostanie 1 czerwca.
CZYTAJ TAKŻE:
tkwl/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/728855-hipokryzja-pkw-uznala-dzis-iknisp-sn-a-wczesniej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.