Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zakwestionowała dziś niektóre punkty z wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej dla obwodowych komisji wyborczych. Chodzi m.in. o kwestie weryfikacji tożsamości wyborcy za pomocą elektronicznego dowodu.
Skargi na uchwałę PKW z 23 kwietnia w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych w wyborach prezydenckich, skierowali do SN pełnomocnicy komitetów wyborczych trojga kandydatów: Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat i Marka Jakubiaka. W środę Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN na posiedzeniach niejawnych rozpoznała je i uwzględniła niektóre zarzuty.
SN za zasadny uznał zarzut ze skargi pełnomocnika komitetu Jakubiaka dotyczący „weryfikacji elektronicznego mDowodu wyborcy w aplikacji mObywatel”. Rzecznik SN sędzia Aleksander Stępkowski zaznaczył, że sama PKW zaleciła okręgowym komisjom wyborczym, by podczas szkoleń dla komisji obwodowych przekazywano „treści, które przeciwdziałałyby możliwościom potencjalnych nadużyć”. SN uznał jednak, że nie mogą się one znajdować tylko w korespondencji PKW lecz muszą być zawarte w uchwale ws. wytycznych.
Co do skargi pełnomocnika komitetu Nawrockiego, SN zakwestionował punkt wytycznych o możliwości legitymowania się przez obserwatora społecznego w komisji wyborczej skanem zaświadczenia wydanego przez organizację, którą reprezentuje. Stępkowski zaznaczył, że SN zwrócił uwagę na ryzyko nadużyć związanych z możliwościami technicznymi podrabiania skanów dokumentów.
Skarga pełnomocnika komitetu Biejat została oddalona - dotyczyła tego, że wytyczne nie przewidują honorowania zaświadczeń opatrywanych podpisem elektronicznym wystawianych mężom zaufania i obserwatorom.
Dopuszczenie do późniejszego głosowania
Oddanie głosu po godz. 21 przez osoby, które przybyły na wybory, ale nie mogły wejść do lokalu wyborczego przed godziną zakończenia głosowania, jest dopuszczalne i nie narusza ciszy wyborczej
— uznał w środę Sąd Najwyższy.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN na posiedzeniach niejawnych rozpoznała skargi pełnomocników komitetów wyborczych trojga kandydatów na prezydenta na wytyczne PKW dla obwodowych komisji.
Jedną z nich złożył pełnomocnik komitetu wyborczego Karola Nawrockiego. Dotyczyła ona m.in. punktu wytycznych odnoszącego się do sytuacji, gdy w dniu wyborów mija godzina, o której kończy się głosowanie, ale przed lokalem wyborczym jest jeszcze kolejka chętnych do oddania głosu, którzy przybyli tam przed godz. 21.00.
Przepisy Kodeksu wyborczego jednoznacznie stanowią, że głosowanie odbywa się w godzinach od 7 do 21. Jednoznacznie również stanowią, że przewodniczący obwodowej komisji kończy prace i zamyka lokal komisji o 21.00. Jednoznacznie również wskazują, że głosować wyjątkowo po 21.00 mogą również ci wyborcy, którzy się zgłosili do lokalu komisji
— argumentowali autorzy skargi.
W tym punkcie SN uznał zarzut za niezasadny podkreślając, że wyborca nie może ponosić „negatywnych konsekwencji niedostosowania lokalu wyborczego do pomieszczenia w nim większej liczby uprawnionych osób”.
PKW musi podjąć uchwałę ws. zakwestionowanych wytycznych
Po orzeczeniach Sądu Najwyższego kwestionujących niektóre z wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych PKW musi w odniesieniu do nich podjąć kolejną uchwałę
— powiedział rzecznik SN Aleksander Stępkowski.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zakwestionowała dziś dwa punkty z wytycznych PKW dla obwodowych komisji wyborczych. Skargi na niektóre z wytycznych zawartych w uchwale PKW z 23 kwietnia br. złożyli w końcu kwietnia pełnomocnicy komitetów wyborczych trojga kandydatów w wyborach prezydenckich. Dwie z tych skarg w częściach zostały uznane przez SN za zasadne.
Jak powiedział dziennikarzom sędzia Stępkowski – pytany o skutek środowych orzeczeń SN - obecnie Państwowa Komisja Wyborcza „musi podjąć kolejną uchwałę, w której dokona zmiany wytycznych w zakresie, w jakim zostały one zakwestionowane przez SN”.
Wytyczne PKW dotyczą sposobu przeprowadzania głosowania w dniu wyborów. Niewątpliwie sposób przeprowadzania głosowania, jak też sposób ustalania wyników tego głosowania, może stanowić przedmiot protestów wyborczych, więc potencjalnie może się to przekładać na efekt w postaci uchwały podejmowanej w przedmiocie ważności, bądź nieważności wyborów
— zaznaczył rzecznik SN dopytywany przez dziennikarzy o potencjalne niewykonanie przez PKW środowych orzeczeń Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/728776-sad-najwyzszy-zakwestionowal-niektore-wytyczne-pkw
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.