Sejmowa komisja etyki ukarała dziś posła PiS Piotra Glińskiego naganą za słowa z marca w Sejmie, że „premier sprawia wrażenie psychopaty” - poinformowała PAP Ewa Schädler (Polska 2050-TD). Gliński ocenił, że decyzja komisji jest polityczna i sprzeczna z konstytucyjnym prawem do wolności słowa. „Posiedzenie komisji w ogóle było ciekawe, bo najpierw uniemożliwiono w niej udział zaproszonemu przeze mnie posłowi (łamiąc art. 154 Regulaminu Sejmu) a później, po 20 min przerwano mi wyjaśnienia (które były gł. punktem posiedzenia) i uniemożliwiono przedstawienie moich argumentów” - napisał na X prof. Gliński.
Chodzi o słowa, które Gliński wypowiedział na mównicy sejmowej, podczas posiedzenia 7 marca 2025 r. Polityk PiS zadawał pytanie skierowane do przedstawicieli Ministerstwa Kultury o jeden z wyjazdów zagranicznych, ale zanim je zadał, powiedział, że kieruje je „w sytuacji pełzającego zamachu stanu, aresztowania, zatrzymywania posłów, premiera, który sprawia wrażenie psychopaty”.
Wypowiedź Glińskiego wywołała oburzenie posłów KO, a wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska (KO), która wówczas prowadziła obrady powiedziała, że poseł PiS „obraził premiera, zachował się skandalicznie i sprawa wyląduje w komisji etyki”.
Posłanka z komisji etyki Ewa Schädler (Polska 2050-TD) poinformowała dzisiaj PAP, że komisja zdecydowała o ukaraniu Glińskiego naganą, czyli najwyższą karą, jaką może przyznać. Schädler przekazała, że Gliński stawił się przed komisją i przedstawił „bardzo burzliwą linię obrony”.
Półgodzinna wypowiedź
Schädler dodała, że wystąpienie posła PiS na komisji tylko utwierdziło ją w przekonaniu o zasadności nałożenia kary.
Jego ponad półgodzinna wypowiedź stanowiła raczej próbę udowodnienia, że właśnie pan premier jest psychopatą (…), więc zdecydowaliśmy się pod wpływem jego wypowiedzi na ukaranie go
— powiedziała posłanka Polski 2050.
Gliński ocenił w rozmowie z PAP, że decyzja komisji jest polityczna i sprzeczna z konstytucyjnym prawem do wolności słowa. Przytoczył treść uchwały o Zasadach Etyki Poselskiej, zgodnie z którą poseł powinien kierować się interesem publicznym.
To była opinia o stylu działania, który sprawia wrażenie, a więc opinia o pewnej ocenie dotyczącej działań polskiego premiera
— wyjaśnił.
Zgodnie z regulaminem komisja może ukarać posła zwróceniem uwagi, udzieleniem upomnienia lub udzieleniem nagany. Posłowi przysługuje odwołanie od decyzji komisji etyki w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały dotyczącej kary. Do zakresu działania komisji etyki należy m.in. rozpatrywanie spraw posłów, „którzy zachowują się w sposób nie odpowiadający godności posła”.
Jak było naprawdę?
Do decyzji sejmowej komisji etyki poselskiej odniósł się sam zainteresowany prof. Gliński, który poinformował, że uniemożliwiono udział w jej posiedzeniu posła, którego zaprosił.
Kierowana przez koalicję rządową Komisja Etyki Poselskiej (przy 1 głosie przeciw, 1 wstrzymującym i bez udziału Konfed.) ukarała mnie właśnie naganą, za wyrażenie z trybuny sejmowej opinii, że „premier sprawia wrażenie psychopaty”. Cóż, opinia, jak opinia. Można się z nią zgadzać bądź nie, ale na pewno są powody, żeby w interesie publicznym ją prezentować, bo wiele osób myśli przecież podobnie. Ale „Uśmiechnięta” woli kneblować
— napisał prof. Piotr Gliński.
Posiedzenie komisji w ogóle było ciekawe, bo najpierw uniemożliwiono w niej udział zaproszonemu przeze mnie posłowi (łamiąc art. 154 Regulaminu Sejmu) a później, po 20 min przerwano mi wyjaśnienia (które były gł. punktem posiedzenia) i uniemożliwiono przedstawienie moich argumentów. Jakby udowadniając, że moją opinię o stylu działania PDT można poszerzyć na całą władzę: łamią normy, niszczą demokrację, kłamią i manipulują, używają agresji i pokazówek, nie liczą się z niczym i się dziwią, że ich tak oceniamy.
— dodał były szef MKiDN.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/728771-glinski-ukarany-przez-komisje-etyki-dosadna-riposta
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.