Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej z prezydentem Bułgarii w Sofii został zapytany, czy dalej popiera obywatelskiego kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, pomimo kontrowersji wokół sprawy dotyczącej jego drugiego mieszkania.
Jeżeli chodzi o poparcie dla Karola Nawrockiego, to ja już swoje zdanie w tej kwestii wyrażałem chyba bardzo jasno i wyraźnie
— powiedział prezydent Andrzej Duda.
Dobrze pamiętam, jak ja byłem brutalnie oczerniany przez różne środowiska, nie raz to było bardzo dla nie przykre w 2015 roku przed wyborami prezydenckimi. Byłem też oczerniany brutalnie w 2020 roku przed wyborami prezydenckimi. Na szczęście moi wyborcy i moi rodacy nie dali się oszukać i mądrze wybrali
— dodała głowa państwa.
Prezydent: Bułgaria realizuje swoje zobowiązania w ramach NATO
Bułgaria należy do grona państw, które realizują swoje zobowiązania w ramach NATO - ocenił prezydent Andrzej Duda, który w Sofii spotkał się z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem. Podkreślił też znaczenie wymiany gospodarczej między obu krajami.
Bułgaria należy do grona państw, które realizują swoje zobowiązania, obecnie nas obowiązujące w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bułgaria wydaje ponad 2 proc. swojego PKB na obronność, z zamiarem podwyższania tego poziomu, dlatego mówiłem panu prezydentowi (Radewowi), że tę propozycję (przeznaczania) 3 proc. PKB (na obronność - PAP) uważam za rozsądną i realną w państwach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Uważam, że ten poziom jest możliwy do osiągnięcia
— zaznaczył Duda.
Polskę przedstawił jako lidera NATO pod względem wydatków na obronę (w tym roku jest to 4,7 proc. PKB) i zapowiedział dalszą modernizację armii oraz rozwój krajowego przemysłu zbrojeniowego, w tym produkcję bojowego wozu piechoty Borsuk. Wyraził także gotowość do wymiany doświadczeń z Bułgarią w kwestii użytkowania samolotów F-16 oraz przypomniał o planowanym wprowadzeniu w Polsce myśliwców F-35.
Duda podkreślił, że jego wizyta w Bułgarii wiąże się z symbolicznym zakończeniem jego 10-letniej prezydentury. Mówił o znaczeniu współpracy z Radewem w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz o rozwoju infrastruktury, w tym o szlaku transportowym Via Carpatia. Pozytywnie ocenił rozwój wymiany gospodarczej między Polską a Bułgarią, wskazując, że obroty handlowe przekroczyły 5 mld euro rocznie. Zachęcił bułgarskich inwestorów do inwestowania w Polsce.
Polski prezydent składa wizytę w Bułgarii wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą. Poza prezydentem Radewem Duda spotka się też z premierem bułgarskim Rosenem Żelazkowem i przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) Natalią Kisełową.
Andrzej Duda: Tylko USA mogą wymusić na Putinie zakończenie wojny
Dziś tylko Stany Zjednoczone, jako mocarstwo, które jest w stanie „złapać Rosję za gardło”, są w stanie wymusić na Władimirze Putinie zakończenie wojny na Ukrainie - ocenił prezydent Andrzej Duda w Sofii podczas wspólnej konferencji z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem.
Duda pytany przez dziennikarzy o pokój na Ukrainie i to, jaką rolę w tej kwestii powinna odgrywać Europa odpowiedział, że „politycznym podmiotem, który w tej chwili jest zaangażowany w proces pokojowy, jest prezydent USA Donald Trump”.
Na dziś patrząc, jeżeli ktoś jest w stanie przymusić Rosję i Władimira Putina do tego, żeby zakończyć wojnę na Ukrainie, to jest to wyłącznie mocarstwo, które jest w stanie złapać Rosję za gardło
— ocenił prezydent.
Jak zauważył Duda, wcześniejsze starania europejskich liderów ukierunkowane na uzyskanie pokoju, w tym spotkania z Putinem, nie przyniosły wymiernych rezultatów.
Radew, odpowiadając na to samo pytanie, ocenił, że europejscy liderzy powinni być spójni w działaniach mających na celu wstrzymanie działań wojennych na Ukrainie. Jego zdaniem inicjatywa pokojowa Trumpa „rozbiegła się” z wyzwaniami i zadaniami, które chcieli realizować europejscy liderzy.
Bułgarski prezydent ocenił, że w tej sytuacji Europa powinna opracować swoją wizję pokoju, ponieważ obecne działania europejskich liderów „nawiązują do tego, jak ta wojna powinna być dalej kontynuowana, a nie jak powinna się zakończyć”.
Prezydent Duda, pytany przez PAP o zapowiadany w mediach udział premiera Słowacji Roberta Ficy i prezydenta Serbii Aleksandara Vucica w moskiewskich obchodach zakończenia II wojny światowej 9 maja, odpowiedział krótko: „Ja się nie wybieram”.
CZYTAJ TAKŻE:
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/728742-prezydent-wspiera-nawrockiegotez-bylem-brutalnie-oczerniany
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.