Politycy PiS zaprezentowali w Lublinie projekt ustaw o zmianie ustawy o obywatelstwie polskim. Zakłada ona, że cudzoziemcy polskie obywatelstwo będą mogli uzyskać nie po 3 latach pobytu w Polsce, ale dopiero po 10. „To nasza odpowiedź na zagrożenia, z jakimi boryka się Polska. Nielegalni migranci powinni być deportowani z naszego kraju” - mówił podczas konferencji w Lublinie wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak.
Deportacja
Były minister MON podkreślił, że nielegalni migranci przebywający w Polsce powinni być deportowani, ale nie tylko oni.
Legalni migranci, którzy dopuszczają się przestępstw, również powinni być deportowani. Ci, którzy pracują w naszym kraju i integrują się z polską kulturą, dopiero po 10 latach będą mogli otrzymać obywatelstwo. Nam zależy na tym, żeby Polska była bezpieczna. Nie możemy dopuścić do tego, żeby w Polsce panie nie mogły wychodzić z domu po zmroku. To zagrożenie bardzo realne i trzeba na nie w ten sposób odpowiedzieć. Będziemy domagali się, żeby Sejm zajął się tym projektem w środę na najbliższym posiedzeniu
— mówił Błaszczak.
„Nasz projekt to tarcza ochronna”
Z kolei poseł PiS Michał Moskal napisał na platformie X, że 10 lat to odpowiedni czas, aby osoba chcąca otrzymać polskie obywatelstwo udowodniła, że „szanuje polską kulturę, prawo i wartości”.
Obywatelstwo to nie prezent, to zobowiązanie do bycia częścią wspólnoty narodowej!
— podkreślił.
Nasz projekt to tarcza ochronna – dostosowuje Polskę do standardów, takich jakie mają np. Włochy i Austria (obywatelstwo dla cudzoziemców po 10 lat pobytu).
Rząd Donalda Tuska prowadzi nieodpowiedzialną politykę migracyjną, otwierając granice zachodnią i zgadzając się na pakt migracyjny.
Moskal zwrócił uwagę na rosnący poziom przestępczości w Lublinie, za którą odpowiedzialni są cudzoziemcy.
470 przestępstw w 2024 roku, wzrost o 81 proc. w porównaniu do 2023 roku! Cudzoziemcy, zwłaszcza z Ukrainy (76 proc. ogółu przestępstw, 356 przypadków), zalewają nasze miasto falą kradzieży, włamań, przestępstw narkotykowych i jazdy pod wpływem alkoholu. Na trzecim miejscu wśród nacji popełniających przestępstwa są obywatele Zimbabwe – 12 przestępstw, 2,5 proc. ogółu. Skąd Ci przestępcy wzięli się w Lublinie? Czy to już efekt przygotowań do Paktu Migracyjnego, który Donald Tusk chce wprowadzić, by zalać Polskę tysiącami niekontrolowanych imigrantów?
W 2024 roku w samym tylko Lublinie odnotowano 192 podejrzanych o popełnienie przestępstw cudzoziemców, w tym przede wszystkim Ukrainy, Gruzji i… Zimbabwe.
Pakt Migracyjny UE, który Tusk wprowadza, sprowadzi na Polskę chaos, przestępczość i strach. My mówimy: dość!
Zapobieganie przestępstwom jest najważniejsze! Wzywamy rząd do zaostrzenia polityki migracyjnej, zwiększenia kontroli granicznych i wsparcia policji dodatkowymi środkami. Nie pozwolimy, by polskie miasta stały się strefami strachu!
— napisał Moskal.
„Popłoch” w sztabie Trzaskowskiego
Podczas konferencji prasowej padło pytanie o sprawę kawalerki Karola Nawrockiego w Gdańsku. Błaszczak stwierdził, że „odpalenie” tej sprawy po wizycie Nawrockiego w USA, nie jest dla niego „zaskoczeniem”. Według niego, rozmowy Nawrockiego w Białym Domu „wywołały popłoch” w sztabie Rafała Trzaskowskiego. W kampanię po stronie obozu władzy włączają się służby specjalne - ocenił.
Wszystko wskazuje na to, że włączone zostały służby specjalne w kampanię wyborczą po stronie kandydata obozu władzy, a więc Rafała Trzaskowskiego
— stwierdził Błaszczak.
Jak dodał, w poniedziałek parlamentarzyści PiS udali się z kontrolą poselską do biura ministra koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka. Zdaniem polityków PiS o mieszkaniu prezesa IPN oraz okolicznościach jego pozyskania media dowiedziały poprzez wyciek informacji z jego oświadczenia majątkowego.
Błaszczak zaznaczył, że parlamentarzyści PiS chcą ustalić, kto i kiedy miał dostęp do ankiety umożliwiającej dostęp do materiałów niejawnych złożonej przez Nawrockiego, gdy był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej i odkąd jest prezesem IPN. Posłowie zażądali dokładnego spisu osób, funkcjonariuszy, którzy analizowali ankietę bezpieczeństwa złożoną przez Nawrockiego.
Oczekujemy na odpowiedź ministra koordynatora ds. służb specjalnych
— dodał polityk.
CZYTAJ WIĘCEJ:
kk/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/728598-wazny-projekt-ustawy-pis-polskie-obywatelstwo-po-10-latach
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.