Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konsultacjach ze stroną społeczną Rady Dialogu Społecznego w sprawie nowelizacji obniżającej składkę zdrowotną przedsiębiorcom. Spotkanie rozpoczęło się w Pałacu Prezydenckim po godz. 14. „Istotne jest to, że jak wiem, ta ustawa nie została skonsultowana z RDS, co uważam za sytuację nie do przyjęcia. W związku z tym, chciałem usłyszeć państwa zdanie co do dalszego losu ustawy. Ustawa jest bardzo specyficzna” - powiedział prezydent Duda. „Czas wykorzystywania pracowników na etatach się skończył. Jeżeli ktoś chce płacić niższą składkę, to musi się liczyć z tym, że będzie miał gorsze świadczenie” - dodał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz przewodniczący Rady Dialogu Społecznego.
Z ramienia NSZZ „Solidarność” w spotkaniu uczestniczą: Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „S” oraz Maria Ochman, przewodnicząca Rady Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
Konsultacje dotyczą uchwalonej 4 kwietnia nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, skierowanej do podpisu prezydenta.
Strona pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego (RDS) sprzeciwiła się procedowaniu projektu obniżającego składkę zdrowotną przedsiębiorcom z pominięciem konsultacji społecznych.
Kto jest przeciw?
Przeciwne obniżce składki zdrowotnej przedsiębiorcom są organizacje pacjenckie m.in. Ogólnopolska Federacja Onkologiczna i Onkofundacja Alivia. Zwróciły uwagę, że w ustawie nie ma zapisanych gwarancji rekompensaty z budżetu państwa ubytku wpływów do NFZ w kwocie 4,6 mld zł po obniżeniu składki zdrowotnej przedsiębiorcom.
O zawetowanie ustawy ws. obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców apelowali do prezydenta Dudy kandydaci na prezydenta Adrian Zandberg (Razem) i Magdalena Biejat (Lewica), Porozumienie Rezydentów OZZL i Naczelna Izba Lekarska. Argumentują, że obniżenie składki pogorszy sytuację pacjentów i pogłębi kryzys ochrony zdrowia.
„Ustawa jest bardzo specyficzna”
Bardzo dziękuję za przybycie do Pałacu Prezydenckiego przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie dalszych losów ustawy o składce zdrowotnej. Istotne jest to, że jak wiem, ta ustawa nie została skonsultowana z RDS, co uważam za sytuację nie do przyjęcia. W związku z tym, chciałem usłyszeć państwa zdanie co do dalszego losu ustawy. Ustawa jest bardzo specyficzna
— powiedział prezydent Andrzej Duda.
Następnie głos zabrał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz przewodniczący Rady Dialogu Społecznego
Nie sądziliśmy, że fundamentalna sprawa, jaką jest składka zdrowotna, nie zostanie skonsultowana z Radą Dialogu Społecznego. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy takiego dialogu chcemy? Czy tak ma wyglądać RDS w jej 10-lecie powstawania? Jeżeli w dalszym ciągu tak ta rada będzie funkcjonować, to faktycznie te fundamentalne sprawy, które powinny być z nami skonsultowane, a nie będą, to prawdopodobnie to będzie ostatni rok funkcjonowania RDS
— mówił Piotr Duda.
„Ustawa jest niesprawiedliwa”
Pan premier prowadzi dialog na giełdzie papierów wartościowych, prosząc pana Rafała Brzoskę o tzw. szybką ścieżkę dot. deregulacji
— dodał przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Szanowny panie prezydencie czas wykorzystywania pracowników na etatach się skończył. Jeżeli ktoś chce płacić niższą składkę, to musi się liczyć z tym, że będzie miał gorsze świadczenie. Jaka składka, takie świadczenie. Trzeba z tym naprawdę skończyć. Pracownicy na etacie nie będą utrzymywać całego zabezpieczenia społecznego i także zdrowotnego. Nikt w przestrzeni publicznej nie mówi o tym, że ta ustawa jest niesprawiedliwa społecznie. Pracownicy na etacie nie mają wyjścia, bo składka jest obowiązkowa
— podkreślił Piotr Duda.
Obniżka składki zdrowotnej
Obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Sejm uchwalił 4 kwietnia głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD. Przeciwko byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Nowela zakłada wprowadzenie od 2026 r. dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów – procentowa. Zmiany dotyczące 2,5 mln prowadzących działalność gospodarczą mają kosztować budżet państwa 4,6 mld zł, które mają rekompensować zmniejszone wpływy ze składki zdrowotnej.
Projekt zakładający obniżenie składki zdrowotnej przedsiębiorcom od 2026 r. w listopadzie ub. roku został skierowany od razu na posiedzenie Rady Ministrów. Projekt nie podlegał prekonsultacjom. Pominięto także etapy uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania projektu, co uzasadniono pilnością inicjatywy. Projekt przygotowało Ministerstwo Finansów.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że jeśli prezydent zawetuje zmiany w składce zdrowotnej, to jako premier podejmie kroki, by wrócić do tego tematu po wyborach prezydenckich.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/728565-prezydent-ustawa-o-skladce-nie-zostala-skonsultowana-z-rds
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.