Jan Grabiec, szef KPRM, powiedział w rozmowie z TVN24, że rząd spodziewał się decyzji prezydenta o ogłoszeniu żałoby narodowej w dniu ostatniego pożegnania papieża Franciszka (sobota, 26 kwietnia). „Dzisiaj bez wątpienia mamy do czynienia z ważnym wydarzeniem dla milionów Polaków. Chcemy w jakiś sposób uszanować te uczucia i stąd decyzja pana premiera, żeby kontrasygnaty udzielić” - wyjaśnił. Grabiec podkreślił, że KPRM nie widziała powodu, aby kwestionować żałobę. Premier Donald Tusk przekazał dziś PAP, że udzielił kontrasygnaty do decyzji prezydenta.
Tusk wchodząc w środę na posiedzenie Sejmu poinformował dziennikarzy, że udzielił kontrasygnaty pod rozporządzeniem prezydenta.
Premier powiedział też, że to prezydent Duda będzie reprezentował państwo polskie w Watykanie w czasie uroczystości papieża Franciszka.
Byłem także w kontakcie z marszałkiem Sejmu (Szymonem Hołownią); też będzie uczestniczył w tych uroczystościach, także pani marszałek Senatu
— mówił szef rządu.
CZYTAJ TAKŻE:
„Będę pilnował tu porządku”
Jak dodał, jest taka zasada, że „ktoś z tej czwórki powinien jednak pilnować spraw w kraju”.
Tej zasady się trzymamy, więc uzgodniłem to z prezydentem, że będę w tym czasie pilnował tu porządku w Polsce
— dodał Tusk. Premier nawiązując do sobotniej żałoby narodowej zauważył, że wokół tego jest sporo emocji. „Nie bardzo rozumiem dlaczego, mówię zupełnie szczerze. Trudno, żeby premier polemizował z prezydentem, kiedy ten postanawia o żałobie narodowej
— podkreślił.
Zwrócił uwagę, że żałoba „nie jest restrykcyjna”.
Są tam zalecenia. Mam nadzieję, że nie spowoduje to jakichś strat, czy istotnych zaburzeń
— dodał premier.
Zaznaczył, że ze względu na żałobę konieczne było przełożenie koncertu z okazji obchodów 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.
Myśmy musieli przełożyć w związku z tym koncert i ten największy pokaz dronów jaki będzie miał miejsce nie w sobotę, a w niedzielę w Warszawie
— powiedział.
Bardzo pechowy i smutny zbieg okoliczności i to utrudnienie wynikające ze śmierci papieża
— dodał Tusk.
Żałoba ma obowiązywać od północy w nocy z piątku 25 kwietnia na sobotę 26 kwietnia do północy z soboty na niedzielę 27 kwietnia.
„Nie ma ścisłych zakazów”
Jan Grabiec, szef Kancelarii Premiera, tłumaczył wczoraj wieczorem w rozmowie z TVN24, na czym będzie polegać żałoba narodowa w dniu pogrzebu papieża Franciszka 26 kwietnia.
Jeśli chodzi o przepisy, to ustawa o godle, hymnie i symbolach narodowych precyzuje, na czym polega żałoba narodowa. Najważniejszy nakaz to obniżenie flag państwowych przed urzędami państwowymi do połowy masztu
— podkreślił.
Istnieją również zalecenia dla stacji telewizyjnych i mediów publicznych, „żeby uszanować uczucia tych, którzy uczestniczą w żałobie tego dnia”. Szef KPRM zaznaczył, że nie jest to nakaz prawny.
Natomiast jeśli chodzi o inne formy aktywności kulturalnej czy sportowej, nie ma ścisłych zakazów prawnych. To jest kwestia wrażliwości, wyczucia poszczególnych organizatorów
— powiedział Jan Grabiec.
Jak dodał, „formalnie nie ma przeszkody”, aby odbywały się wydarzenia kulturalne, np. koncerty i „nie będzie sankcji” za zorganizowanie takiego wydarzenia. Ewetnualne odwołanie meczów leży raczej w gestii „związków sportowych czy poszczególnych lig”, ale nie rządu.
„Żałoba stała się faktem”
Pytany, czy decyzja o ogłoszeniu żałoby była uzgodniona z rządem, szef KPRM odpowiedział, że Kancelaria Prezydenta informowała o takim zamiarze.
Spodziewaliśmy się tego rodzaju gestu ze strony pana prezydenta
– zaznaczył Grabiec.
Nie widzieliśmy powodu, żeby w jakikolwiek sposób kwestionować tę decyzję. Żałoba stała się faktem
– podkreślił.
Dzisiaj bez wątpienia mamy do czynienia z ważnym wydarzeniem dla milionów Polaków. Chcemy w jakiś sposób uszanować te uczucia i stąd decyzja pana premiera, żeby kontrasygnaty udzielić
– wskazał.
CZYTAJ TAKŻE:
aja/PAP, TVN24
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/727428-zaloba-w-dniu-pogrzebu-papieza-jest-kontrasygnata
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.