Rozporządzenie szefa MON, które wprowadza m.in. zasady wydawania pozwoleń na robienie zdjęć jednostkom wojskowym i obiektom infrastruktury krytycznej, to narzędzie skierowane przeciwko wrogim służbom - podkreślił Szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła.
Od jutra wchodzi w życie, rozporządzenie szefa MON, które wprowadza zasady wydawania pozwoleń na robienie zdjęć jednostkom wojskowym i obiektom infrastruktury krytycznej. Określa też, jak mają być one oznaczone. Gdy przepisy wejdą w życie, fotografowanie bez zezwolenia tych obiektów będzie traktowane jako wykroczenie – grozić za to będzie grzywna albo areszt. Wcześniej, z powodu braku odpowiednich oznaczeń, służby nie były w stanie tego egzekwować. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 3 kwietnia.
To dla nas żołnierzy bardzo ważna sprawa, ponieważ zmieniła nam się sytuacja w domenie bezpieczeństwa, również na terytorium Rzeczpospolitej
— powiedział gen. Wiesław Kukuła podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie.
Jak podkreślił, wprowadzenie przepisów było konieczne ze względu na rosnące zagrożenie ze strony obcych służb wywiadowczych.
Obserwujemy szereg drobnych aktywności, które mają na celu pozyskiwanie informacji o naszej infrastrukturze krytycznej. U zatrzymywanych agentów znajdujemy informacje zdjęciowe o położeniu naszych wojsk i jednostek wojskowych. Dlatego jako siły zbrojne poprosiliśmy ustawodawcę o zmianę zapisu (…) i wprowadzenie tego zakazu
— oświadczył gen Kukuła. Dodał, że były to „bardzo często osoby związane z wywiadem Federacji Rosyjskiej czy też Białorusi”.
Wcześniej przez kilka lat mieliśmy sytuację, kiedy było to prawnie dozwolone
— zaznaczył.
To jest narzędzie skierowane przeciwko obcym służbom i wspierające stworzenie pewnej kultury odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo
— podkreślił szef sztabu generalnego odnosząc się do rozporządzenia. Jak dodał, „to nie jest nowość, to jest zwyczaj i prawo obowiązujące w bardzo wielu państwach”.
Gen. Kukuła zaapelował też o powstrzymanie się od publikowania zdjęć przedstawiających transport sprzętu wojskowego.
Apeluję do wszystkich po to, abyśmy zwłaszcza w mediach społecznościowych, nie ujmowali informacji zdjęciowych i nie umieszczali tam innych danych dotyczących tego, co robią Siły Zbrojne i jak się przemieszczają
— powiedział szef sztabu generalnego WP. Dodał, że dotyczy to również „transportu wsparcia do Ukrainy, czy wojsk sojuszniczych, które wspierają naszą obronę”.
Rozporządzenie szefa MON ws. fotografowania infrastruktury krytycznej
Rozporządzenie ministra obrony narodowej z 27 marca 2025 r. dotyczy trybu oraz terminów wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów, osób lub ruchomości, o których mowa w art. 616a ust. 1 znowelizowanej 17 sierpnia 2023 r. - ustawy o obronie Ojczyzny.
Rozporządzenie daje podstawę prawną do interwencji organów porządkowych (cywilnych i wojskowych) w stosunku do osób, które bez zezwolenia fotografują, filmują lub utrwalają w inny sposób obraz lub wizerunek obiektów, osób lub ruchomości obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów resortu obrony narodowej oraz obiektów infrastruktury krytycznej. Zakaz fotografowania obejmuje wszelkie sposoby utrwalania, fotografowania i filmowania zarówno z poziomu terenu, jak i z powietrza (dotyczy np. bezzałogowych statków powietrznych, jak również motolotni, spadolotni). Regulacja dotyczy organów, instytucji, formacji, przedsiębiorców lub jednostek organizacyjnych, w których właściwości znajdują się obiekty.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/726883-nowe-prawo-ws-bezpieczenstwa-gen-kukula-tlumaczy-jego-cel
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.