Debata na temat dostaw pocisków manewrujących Taurus dla Ukrainy rozgorzała w Niemczech na nowo po wypowiedzi przyszłego kanclerza Friedricha Merza. Według portalu Tagesschau słowa Merza, że dostawę trzeba uzgodnić z europejskimi partnerami, ujawniły różnice między CDU/CSU i SPD, które stworzą nowy rząd RFN.
Po USA, Niemcy udzielają Ukrainie największego wsparcia militarnego w jej wojnie obronnej z Rosją. Jednak dostawa niektórych systemów uzbrojenia była kontrowersyjna od początku wojny.
Nic nie było dyskutowane dłużej i goręcej niż ewentualna dostawa pocisków manewrujących Taurus
— zauważył dziś portal programu informacyjnego telewizji ARD.
Ukraina od dawna liczy, że Niemcy dostarczą jej system uzbrojenia dalekiego zasięgu, który umożliwiłby przeprowadzanie ataków głęboko na terytorium Rosji. Jednak ustępujący kanclerz Olaf Scholz stanowczo sprzeciwiał się dostawie Taurusów. Głównym argumentem Scholza przeciwko dostawie tej broni było to, że Niemcy będą narażone na ryzyko wciągnięcia w wojnę, czemu należy zapobiec.
Należy zrobić wszystko, aby nie stać się stroną w wojnie
— powiedział Scholz w Bundestagu w listopadzie 2024 roku.
Idzie zmiana?
Według Tagesschau „może się to zmienić pod rządami jego prawdopodobnego następcy, lidera CDU Friedricha Merza”. Jako przywódca opozycji Merz wzywał do przekazania Taurusów Ukrainie. CDU/CSU złożyło w Bundestagu kilka wniosków popierających dostawy tych pocisków, ale zostały one odrzucone.
Politycy chadecji szczególnie krytycznie odnieśli się do odrzucenia wniosku przez Scholza i jego socjaldemokratyczną SPD
— przypomniał portal.
13 kwietnia w programie stacji ARD „Caren Miosga” przyszły kanclerz w odpowiedzi na pytanie, czy jego gotowość do wsparcia Ukrainy pociskami manewrującymi jest nadal aktualna powiedział, że musi to zostać uzgodnione z europejskimi partnerami, a jeśli dostawa zostanie skoordynowana, „to Niemcy powinny wziąć w niej udział”
Wypowiedź Merza wywołała ponowną debatę publiczną i ujawniła różnice między potencjalnymi partiami rządzącymi
— pisze Tagesschau.
Pod koniec negocjacji koalicyjnych lider SPD Lars Klingbeil powiedział, że partie chcą uniknąć publicznej wymiany poglądów na temat poszczególnych systemów uzbrojenia.
Wszystkie decyzje dotyczące wzmocnienia Ukrainy będziemy podejmować wspólnie
— powiedział Klingbeil.
Zmiękczanie SPD
Ekspert CDU ds. polityki zagranicznej i prawdopodobnie przyszły szef dyplomacji Niemiec Johann Wadephul liczy na porozumienie z SPD.
Friedrich Merz potwierdził swoją gotowość do wykorzystania Taurusów jako dźwigni do zmiany polityki Rosji. To ważny sygnał
— powiedział grupie medialnej Bayern.
Również SPD wie, nie tylko od czasu kolejnych rosyjskich zbrodni wojennych w Sumach, że z (przywódcą Rosji Władimirem) Putinem trzeba postępować inaczej
— powiedział Wadephul.
Jednak SPD pozostaje raczej sceptyczna
— zauważył Tagesschau.
Na konferencji SPD w Hanowerze obecny i prawdopodobnie przyszły minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział, że chociaż istnieją dobre argumenty za dostawą Taurusów, to jest też „wiele argumentów, dobrych argumentów przeciwko temu”. Jego zdaniem tylko część z nich może być przedmiotem publicznej dyskusji.
Polityk SPD Ralf Stegner skrytykował Merza.
Publiczna dyskusja na temat takich kwestii jak użycie poszczególnych systemów broni była, jest i pozostanie nierozsądna
— powiedział gazecie „Tagesspiegel”.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/726849-klincz-miedzy-cdu-a-spd-znow-poszlo-o-pomoc-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.