Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Izraela Isaac Herzog wezmą 24 kwietnia udział w Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau - potwierdziła Kancelaria Prezydenta. Jak podała, przed uroczystościami dojdzie do dwustronnego spotkania Dudy i Herzoga.
Marsz Żywych 24 kwietnia organizuje międzynarodowa organizacja International March of the Living. Organizacja już wcześniej informowała, że prezydenci Polski i Izraela wraz z 80 ocalałymi z Holokaustu z różnych krajów, poprowadzą tegoroczny Marsz Żywych w Oświęcimiu.
Prezydencka kancelaria potwierdziła, że Duda i Herzog wezmą 24 kwietnia udział w Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Udział w uroczystościach poprzedzony będzie dwustronnym spotkaniem Prezydenta RP z Prezydentem Państwa Izrael
— przekazała KPRP.
Kto weźmie udział?
Jak informowali organizatorzy uroczystości, w wydarzeniu udział wezmą również: Michal Herzog, pierwsza dama Izraela; Merrill Eisenhower, prawnuk gen. Dwighta Eisenhowera dowodzącego siłami alianckimi na zachodzie Europy podczas II wojny; a także były naczelny rabin Izraela Israel Meir Lau, który jak dziecko przeżył KL Buchenwald i spotkał amerykańskiego generała po wyzwoleniu obozu.
Tegoroczna uroczystość przypada w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckich obozów, w tym Auschwitz, który jest symbolem Zagłady.
Podczas wydarzenia uwypuklona będzie kwestia pamięci i przeciwstawienia się rosnącej fali antysemityzmu na świecie.
24 kwietnia uczestnicy pieszo pokonają trzykilometrową trasę wiodącą spod bramy „Arbeit macht frei” w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie odbędzie się główna ceremonia. Rokrocznie w uroczystości bierze udział kilka tysięcy osób. Są to głównie Żydzi z różnych krajów. Będzie im towarzyszyła polska młodzież.
Założenia
Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają również historię polskich Żydów. Spotykają się między innymi z rówieśnikami i polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami jest kulminacją projektu. Uroczystość tradycyjnie przypada w Dniu Pamięci o Zagładzie (Jom ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma.
Pierwszy marsz odbył się w 1988 roku. Kolejne organizowane były co dwa lata, a od 1996 roku - corocznie. W najliczniejszym uczestniczyło 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. W marszach szli między innymi prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, nobliści i duchowni różnych wyznań.
Auschwitz
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, by więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/726474-prezydenci-polski-i-izraela-wezma-udzial-w-marszu-zywych
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.