Magdalena Gaj została powołana na nową prezes Exatel S.A. - poinformowała spółka w dzisiejszym komunikacie. Do tej wiadomości odniósł się w mediach społecznościowych poseł PiS Michał Moskal, który zauważył, że jest to strategiczna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa instytucja, a „wygląda na to, że Exatel trafił w chińską strefę wpływów”.
Magdalena Gaj zajęła miejsce Tomasza Kruka, który złożył wczoraj rezygnację ze stanowiska. Jest związana z Exatel S.A. od października 2024 roku, początkowo w roli doradcy zarządu ds. strategii i prokurenta spółki, a od początku tego roku jako prezes w Energo-Tel sp. z o.o., spółce zależnej Exatela - poinformowano w komunikacie.
Nowa prezes w 2001 r. rozpoczęła pracę w departamencie prawnym Urzędu Regulacji Telekomunikacji, który przekształcono później w UKE, gdzie w 2005 została dyrektorem. W latach 2009 - 2011 była wiceministrem infrastruktury, a od 2011 do 2016 roku - administracji i cyfryzacji. W latach 2012–2016 była prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jak dodano, Gaj ma też doświadczenie jako prawnik obsługujący procesy M&A na rynku telco i członkini rad nadzorczych podmiotów branżowych. W ostatnich latach zarządzała Kancelarią Prawno-Doradczą MMI Proconnect, a od 2024 roku jest wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej Poczty Polskiej.
Jako Exatel mamy potencjał, a przede wszystkim unikalne kompetencje, aby stać się wiodącym i strategicznym partnerem dla instytucji publicznych w tym obszarze. Chcemy wspierać podmioty w budowaniu odporności w kluczowych obszarach m.in. cyberbezpieczeństwie, rozwoju prywatnych sieci 5G, rozwiązaniach chmurowych, a Państwo w budowie bezpiecznej łączności państwowej
— przekazała Gaj, cytowana w komunikacie.
Exatel to polski operator telekomunikacyjny i dostawca usług cyberbezpieczeństwa. Jest spółką pod nadzorem Skarbu Państwa, obsługującą m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Cyfryzacji, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Firma obsługuje też krajowych i zagranicznych klientów komercyjnych - m.in. z sektora finansów, energetyki oraz e-commerce, w tym PGE i Orlen. Spółka posiada 4700 węzłów komunikacyjnych oraz 23 tys. km sieci światłowodowej.
Chińskie wpływy?
Do informacji spółki Exatel odniósł się w mediach społecznościowych poseł PiS Michał Moskal, który zauważył, że jest to strategiczna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa instytucja.
UJAWNIAM: Peany nowej prezes Exatel na rzecz Chin i Huaweia. Spółka Exatel jest strategiczną spółką skarbu państwa. Jest to polski operator telekomunikacyjny, dostawca usług ICT, cyberbezpieczeństwa i łączności satelitarnej, zarządza jedną z największych sieci światłowodowych w Polsce, a jako państwowy podmiot z poświadczeniami bezpieczeństwa UE/NATO (w tym klauzula Ściśle Tajne), jest uprawniony do świadczenia usług teleinformatycznych nawet dla najbardziej wrażliwych instytucji państwa jak Wojsko Polskie. Można powiedzieć stanowi kręgosłup polskiej infrastruktury cyber
— napisał na X Michał Moskal.
Moskal podkreślił też, że nowa prezes, która robiła karierę przy okazji pierwszych rządów Donalda Tuska, chciała za wszelką cenę nawiązać współpracę Polski z Chinami w zakresie telekomunikacji.
Dziś prezesem tej spółki została Magdalena Gaj, w latach 2012-2016 prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a wcześniej w latach 2011-2012 wiceminister Administracji i Cyfryzacji. W tym czasie pisała peany do swojego chińskiego odpowiednika, licząc na nawiązanie współpracy pomiędzy Polską a Chinami w dziedzinie telekomunikacji. Z tym pismem możecie zapoznać się poniżej. I tak o to rozpoczęła się owocna współpraca, której pokłosiem było zatrzymanie w Polsce przez ABW dyrektora Huawei pod zarzutem szpiegostwa
— napisał Moskal.
Interesujące jest też doradztwo Exatela, za co odpowiada… prof. Chmaj.
Wspominałem już o tym w zeszły piątek, za doradztwo prawne Exatel odpowiada prof. Chmaj, który wielokrotnie jako ekspert Pracodawców RP wspierał publicznie rozwiązania prawne korzystne dla Huaweia przy okazji konsultacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa
— podkreślił Moskal.
Wnioski są smutne, wygląda na to, że Exatel trafił w chińską strefę wpływów. A wraz z nim bezpieczeństwo polskiej komunikacji. Parafrazując ,,Wesele” Wyspiańskiego: „Chińcyki trzymają się mocno!” … w polskiej telekomunikacji. Powinno to zainteresować nasze służby gdyby nie rządziła dziś w nich ekipa zakochana w FSB, ale ambasadora USA w Polsce i Toma Rosea zainteresuje z pewnością…
— dodał.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/726293-nowa-prezesa-exatel-sa-chinska-strefa-wplywow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.