Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie lub skierowanie do TK nowelizacji ustawy dotyczącej delegowania sędziów do innego sądu. „W tej ustawie chodzi o zagwarantowanie dodatków do wynagrodzeń sędziów delegowanych przez Adama Bodnara przez 24 miesiące, nie o wzmocnienie niezawisłości sędziowskiej” - napisała Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca KRS. Tym samym Rada zaopiniowała nowelizację negatywnie.
26 marca Senat przyjął bez poprawek nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz Prawa o ustroju sądów wojskowych. Zmiana przepisów m.in. zobowiązuje ministra sprawiedliwości do podania przyczyn delegacji sędziego do innego sądu i uzasadnienia odwołania z niej.
Zmiany proponowane w nowelizacji negatywnie oceniła Krajowa Rada Sądownictwa, która w dzisiejszym stanowisku wystąpiła z wnioskiem do prezydenta Andrzeja Dudy o odmowę podpisania nowelizacji lub o skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.
W opinii KRS nowelizacja „stanowi zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej”.
Jedynym jej celem jest zastąpienie sędziów powołanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2025 sędziami delegowanymi przez Pana Adama Bodnara – Ministra Sprawiedliwości
— oceniła Rada. Wśród wad proponowanej nowelizacji KRS wskazuje m.in. na kwestię dodatków do wynagrodzeń dla delegowanych sędziów, a także kwestię dot. odwoływania sędziów z delegacji.
Zdaniem KRS wprowadzenie dodatków do wynagrodzeń dla sędziów na delegacjach „choć pozornie korzystne, budzi poważne wątpliwości co do intencji ustawodawcy”. Jak czytamy, takie dodatki „zamiast wzmacniać niezależność sędziów, mogą stać się narzędziem nacisku - zwłaszcza jeśli ich przyznawanie będzie zależne od władzy wykonawczej”.
Co w nowelizacji może najbardziej niepokoić?
KRS ocenia, że „najbardziej niepokojącym” elementem nowelizacji jest pozostawienie przepisów umożliwiających odwołanie sędziego z delegacji przez szefa MS „z dnia na dzień”.
Według Rady taki przepis jest „jawnym naruszeniem zasady niezawisłości sędziowskiej (…) oraz standardów międzynarodowych, w tym orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE”.
O co tak naprawdę chodzi?
W tej ustawie chodzi o zagwarantowanie dodatków do wynagrodzeń sędziów delegowanych przez Adama Bodnara przez 24 miesiące, nie o wzmocnienie niezawisłości sędziowskiej
— napisała przewodnicząca KRS, Dagmara Pawełczyk-Woicka, na platformie x.
Dokument został opublikowany na profilu KRS na platformie X:
Apel KRS do Prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie noweli u.s.p i Pr. o ustroju sądów wojsk. z 6.03. br. . wprowadzającej dodatki do wynagr. dla sędziów deleg., ale dająca szefowi MS możl. odwołania sędziów z delegacji z dnia na dzień
aja/PAP, x
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/726101-krs-apeluje-do-prezydenta-pulapka-w-nowelizacji-ustawy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.