Czym właściwie ma się zajmować powołana przez ministrów Adama Bodnara i Tomasza Siemoniaka komisja ds. rozliczenia rzekomych represji za rządów PiS, którą pokieruje mec. Sylwia Gregorczyk-Abram? „Czyżby chodziło o pieniądze dla rzekomych i domniemanych ofiar tych zmian? Temat wart dalszej obserwacji” - napisała na X sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka. Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa przypomina, że szefowa tej komisji to osoba bardzo „zasłużona” dla obecnej władzy.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar oraz minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak powołali wczoraj komisję, która zajmie się „wyjaśnieniem mechanizmów represji wobec organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz działaczy społecznych w latach 2015 -2023”. Kogo postawili na jej czele? Przewodnicząca KRS sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka przypomniała „dorobek” adwokat Gregorczyk-Abram, którą Bodnar wyznaczył na szefową komisji.
Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka zatrudniona w kancelarii Clifford Chance, jest współzałożycielką „Wolne Sądy” i Komitetu Obrony Sprawiedliwości (KOS), a także zasiada w zarządzie Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Te organizacje NGO otrzymywały wsparcie finansowe m.in. od Fundacji im. Stefana Batorego, USAID , Ambasady Królestwa Niderlandów
— napisała na X sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa.
„Czyżby chodziło o pieniądze dla rzekomych ofiar tych zmian?”
Mec. Gregorczyk-Abram obok swojego wyjątkowego zaangażowania na rzecz walki przed międzynarodowymi trybunałami z wprowadzaną przez PiS reformą sądownictwa zasłynęła także wsparcie na rzecz grupy „Wejście” w czasie bezprawnego przejmowania mediów publicznych. Sędzia Pawełczyk-Woicka zastanawia się, dlaczego to Gregorczyk-Abram została wyznaczona na szefową nowej Komisji ds. Rozliczeń nadużyć władzy.
Przed TSUE występowała w sprawach: C-585/18, C-624/18 i C-625/18 (sprawa A.K.) oraz C-487/19 (Waldemar Żurek), dotyczących polskich sędziów. Przed ETPCz występowała m.in. w sprawach Dolińska-Ficek i Ozimek przeciwko Polsce oraz Broda i Bojara przeciwko Polsce, związanych z sądownictwem, które to sprawy miały podważać reformy dot. sposobu wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa.
Sieć powiązań osobowych i finansowych tych organizacji budzi pytania – czy to kółeczko wzajemnej adoracji?
Ciekawy wątek to zaangażowanie zarówno Gregorczyk-Abram, jak i kancelarii Clifford Chance w przejęcie mediów publicznych w styczniu 2024 roku. Teraz została szefową Komisji ds. Rozliczeń nadużyć władzy gdzie kluczowym słowem, które podkreśla, jest „kompensacja”. Czyżby chodziło o pieniądze dla rzekomych i domniemanych ofiar tych zmian? Temat wart dalszej obserwacji. Na pytania Samuela Pereiry z wPolsce24 o udział w grupie „Wejście” nie odpowiada
— przypomniała szefowa KRS.
koal/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/726060-szefowa-krs-czy-komisji-gregorczyk-abram-idzie-o-pieniadze
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.