Rzecznik prezydenta RP Diana Głownia poinformowała, że prezydent Andrzej Duda 31 marca podpisał jedno postanowienie o mianowaniu ambasadora. „Osiemnaście projektów takich postanowień oczekuje na kontrasygnatę premiera Donalda Tuska” - przekazała PAP rzecznik głowy państwa.
Według niej Konwent Służby Zagranicznej 11 kwietnia ma rozpatrzyć kolejne kandydatury, które uzyskały wstępną zgodę prezydenta.
CZYTAJ TAKŻE: Prowokacja? Sikorski proponuje zmianę ambasadora w USA. Magierowskiego miałby zastąpić… Klich. „Jedna polityczna kandydatura”
Rzecznik prezydenta: To MSZ rozpoczęło spór
Rzecznik głowy państwa zaznaczyła, że zgodnie z konstytucją prezydent w zakresie polityki zagranicznej współdziała z premierem i właściwym ministrem oraz, że postanowienie prezydenta w sprawie odwołania lub mianowania ambasadora wymaga kontrasygnaty premiera.
Warto podkreślić, że to MSZ w ubiegłym roku rozpoczął spór, nie respektując konstytucyjnego uprawnienia Prezydenta RP i 30-letniej praktyki w tym zakresie. Gdy powrócono do dotychczasowego sposobu powoływania ambasadorów, prezydent prowadzi proces nominacji
— zaznaczyła Głownia.
Przekazała, że prezydent 31 marca „podpisał jedno postanowienie o mianowaniu, natomiast osiemnaście projektów postanowień w sprawach mianowania ambasadorów oczekuje na kontrasygnatę Prezesa Rady Ministrów”.
Dodała, że zgodnie z decyzją szefa MSZ, „posiedzenie Konwentu Służby Zagranicznej, na którym będą rozpatrywane kwestie nominacji poszczególnych kandydatur, które uzyskały wstępną zgodę, zostało zaplanowane na 11 kwietnia”.
Według źródeł dyplomatycznych nominacje, które czekają na kontrasygnatę premiera, dotyczą osób, które już kierują placówkami dyplomatycznymi w randze charge d’affaires, a jedno postanowienie prezydenta, które zostało podpisane - osoby, która nie budziła kontrowersji w Pałacu Prezydenckim.
Sikorski w zeszłym roku rozpoczął hurtowe odwoływanie ambasadorów
CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Tak Sikorski pozbywa się ambasadorów! Szef MSZ mówił o „cywilizowanym” odwołaniu dyplomatów. Zrobił to… mailowo
Spór między MSZ a prezydentem Dudą o powoływanie ambasadorów trwał od marca 2024 r. Sikorski zdecydował wówczas, że ponad 50 ambasadorów zakończy misję, a kilkanaście kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu zostanie wycofanych. Portal wPolityce.pl ujawnił w marcu 2024 r., że Sikorski o odwołaniu informował dyplomatów drogą mailową, przy czym sam twierdził, że chce zrobić to w sposób „cywilizowany”.
Prezydent podkreślił natomiast, że „nie da się żadnego ambasadora polskiego powołać, ani odwołać bez podpisu prezydenta”.
W miejsce ambasadorów, którzy opuścili placówki, ale nie zostali formalnie odwołani przez prezydenta, trafili wskazani przez MSZ dyplomaci, którzy ze względu na konflikt nie mają statusu ambasadorów, lecz charge d’affaires - taka sytuacja jest np. w USA, gdzie były szef MON w rządzie PO-PSL Bogdan Klich zastąpił Marka Magierowskiego. Prezydent Duda wielokrotnie dawał do zrozumienia, że nie uważa Klicha za odpowiednią postać na stanowisku ambasadora w USA.
Klich wielokrotnie atakował w niewybrednych słowach Donalda Trumpa - prezydenta USA w latach 2017-2021 i ponownie od stycznia 2025. Kiedy w 2024 r. było już wiadomo, że Trump zawalczy w wyborach o powrót do Białego Domu, prezydent Duda zwracał uwagę, że powołanie ambasadora, który ma na koncie tego rodzaju wypowiedzi, nie wpłynie pozytywnie na relacje polsko-amerykańskie.
Andrzej Duda wyraźnie wyartykułował ten problem w rozmowie z portalem wPolityce.pl.
W moim osobistym przekonaniu pan Bogdan Klich nie nadaje się na Ambasadora Rzeczypospolitej w Stanach Zjednoczonych. Zwłaszcza w związku z tym, w jaki sposób zachowywał się wobec obecnego prezydenta Donalda Trumpa
— powiedział prezydent Marzenie Nykiel, redaktor naczelnej portalu wPolityce.pl oraz naszemu dziennikarzowi Wojciechowi Biedroniowi w lutym 2025.
CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Prezydent mówi wprost: „Pan Bogdan Klich nie nadaje się na Ambasadora Rzeczypospolitej w Stanach Zjednoczonych”
aja/PAP, wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/725642-spor-o-ambasadorow-bedzie-rozwiazany-jest-informacja-kprp