Z okazji 1000. rocznicy koronacji dwóch pierwszych królów Polski, w sobotę 26 kwietnia w Gnieźnie odbędzie się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów - poinformował dziś marszałek Sejmu Szymon Hołownia. „Byłoby dobrze, gdyby rząd równie godnie uczcił tę wspaniałą rocznicę” - dodał. Marszałek Sejmu popełnił we wpisie na X błąd, nazywając milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski „Milenium koronacji Polski, co wywołało liczne komentarze w mediach społecznościowych.
W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej koronowany na pierwszego króla Polski został Bolesław Chrobry - uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Chrobry zmarł w czerwcu 1025, a koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta, odbyła się w Gnieźnie 25 grudnia 1025 r.
Sejm ustanowił 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie.
Święto państwowości polskiej
Marszałek Sejmu popełnił we wpisie na X błąd, nazywając milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski „Milenium koronacji Polski”. Dodał, że jest ono okazją „do hucznego święta naszej państwowości”.
Millenium koronacji Polski to okazja do hucznego święta naszej państwowości. Z tej okazji na 26 kwietnia zwołałem uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów. Miejsce najbardziej symboliczne: Gniezno. Sejm i Senat pierwszy raz od prawie 10 lat zbiorą się poza Warszawą
— napisał Hołownia na platformie X.
Dodał, że „byłoby dobrze, gdyby rząd równie godnie uczcił tę wspaniałą rocznicę”.
To nie temat na żarty
— napisał marszałek Sejmu.
Komentarze
Pomyłka we wpisie marszałka Sejmu wywołała liczne komentarze w mediach społecznościowych.
Szkoda, że Pan Marszałek odrzucił mój wniosek o ściągniecie Szczerbca do Sejmu aby dodatkowo podkreślić, promować i świętować tę arcyważną rocznicę
— napisał Krzysztof Tuduj.
Ale Pan wie, że to nie jest „millenium koronacji Polski”, bo nikt Polski nie koronował - tylko millenium koronacji pierwszego króla Polski? A w zasadzie dwóch pierwszych kroków, bo Chrobrego i Mieszka II
— zwrócił uwagę Wojciech Wybranowski.
Maturzysto, weź do ręki pierwszą lepszą „Historię Polski” dla szkół średnich i dowiedz się KTO został koronowany 1000 lat temu. Podpowiedź - z całą pewnością nie Polska
— napisał John Bingham.
Ale to była koronacja króla Polski Bolesława Chrobrego, a nie koronacja Polski. Państwa się nie koronowało
— podkreśliła Małgorzata Wanke-Jakubowska.
Rok Milenium Koronacji
Sejm ustanawiając 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie podkreślił, że koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne oraz że był to początek wzrastania pozycji Polski na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo.
Sejmowa uchwała głosi, że upamiętnienie wstąpienia na tron Bolesława Chrobrego oraz jego następcy Mieszka II Lamberta „jest wspomnieniem wszystkich tych, którzy skupieni wokół idei rodzącego się państwa polskiego, poświęcali czas, energię, a niekiedy i życie, byśmy dziś byli częścią dumnego grona krajów Europy z wielowiekową tradycją państwowości”.
Pielęgnowanie pamięci o początkach polskiej państwowości jest naszym obowiązkiem, to również świadectwo roli, jaką Polska odgrywała na świecie przez minione tysiąclecie
— podkreślono.
Program obchodów
Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów będzie jednym z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Milenium w Gnieźnie. Zgodnie z ich harmonogramem ogłoszonym przez Urząd Miejski w Gnieźnie przez cały ostatni weekend kwietnia - 26-27 kwietnia - będą trwać obchody imienin miasta połączone z uroczystościami święta Patrona Polski Św. Wojciecha. Z tej okazji Gniezno zaprasza na jeden z najstarszych w kraju jarmarków.
Od początku czerwca, do końca wakacji, w każdy weekend, w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego, będą organizowane wydarzenia historyczne, kulturalne i sportowe. Gnieźnieński magistrat wskazał, że na szczególną uwagę zasługuje „Festiwal Kultury Słowiańskiej - Koronacja Królewska”, który odbędzie się od 18 do 20 lipca. Ponad 150 aktorów weźmie udział w widowisku historycznym „Milenium Koronacji” - ten plenerowy spektakl, będzie organizowany w sześciu odsłonach przez pierwsze dwa weekendy sierpnia.
Z kolei od 11 do 14 września odbędzie się XII Zjazd Gnieźnieński. Tegoroczna edycja jest organizowana pod hasłem „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy”.
Wśród wydarzeń sportowych towarzyszących milenium koronacji wskazano m.in. na organizowany 5 kwietnia Bieg Europejski, przygotowany na dystansie 10 km. 21 września wystartuje, określany jako najstarszy półmaraton w Polsce, Bieg Lechitów. Natomiast na 6 kwietnia zaplanowano międzynarodowy Turniej Żużlowy o Koronę Bolesława Chrobrego.
Warto przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda postulował w liście do marszałka Hołowni zwołanie Zgromadzenia Narodowego z tej okazji już rok temu.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/725443-wpadka-holownia-zaprasza-na-millenium-koronacji-polski