„Opinia publiczna ma jednak wszelkie prawo do rzetelnej informacji czy za deklaracjami politycznymi idą rzeczywiste i konsekwentne działania” – pisze prezydent Andrzej Duda w liście do premiera Donalda Tuska.
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że podpisał tzw. „ustawę azylową”. Przy okazji zaapelował też do premiera Donalda Tuska o podjęcie działań w sprawie działań Niemiec na polsko-niemieckiej granicy. Na oficjalnym profilu Kancelarii Prezydenta RP, opublikowano list Andrzeja Dudy do szefa rządu.
W liście prezydent informuje premiera, że podpisał tzw. ustawę azylową. Przypomina w nim jednak, że nie zawsze obóz polityczny Donalda Tuska stał po stronie żołnierzy i funkcjonariuszy chroniących granicę RP.
Informuję Pana Premiera, że w dniu dzisiejszym podjąłem decyzje o podpisaniu ustawy z dnia 21 lutego 2025 r. o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Kwestia bezpieczeństwa polskich Obywateli, ochrona granic Rzeczypospolitej, jak również wsparcie polskich żołnierzy i funkcjonariuszy to priorytety mojej prezydentury.
Dziś te wyzwania łączą wszystkie ośrodki władzy i całą scenę polityczną. Nie zawsze tak było. To Pan Premier i członkowie pańskiego ugrupowania jednoznacznie sprzeciwialiście się m.in: budowie zapory na wschodniej granicy, wprowadzeniu stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego czy uchwaleniu przepisów wzmacniających ochronę granicy państwowej. Nielegalnych migrantów, często brutalnie atakujących funkcjonariuszy Straży Granicznej czy żołnierzy, nazywaliście, „biednymi ludźmi”, proponując wpuszczanie ich bez kontroli na terytorium Rzeczypospolitej.
Dobrze, że doszło do zmiany stanowiska w tych fundamentalnie istotnych dla Rzeczypospolitej sprawach. Opinia publiczna ma jednak wszelkie prawo do rzetelnej informacji czy za deklaracjami politycznymi idą rzeczywiste i konsekwentne działania.
Pytania do premiera
Następnie prezydent Andrzej Duda zadał serię pytań skierowanych do premiera RP. Głowa państwa pyta m.in. o działania rządu ws. przekazywania migrantów do Polski z RFN oraz o kwestię Centrów Integracji Cudzoziemców.
Biorąc pod uwagę, że obecnie prezydencję w Radzie UE sprawuje Polska oraz w obliczu obaw polskich Obywateli i zastrzeżeń państw członkowskich, co do poszczególnych elementów Paktu o Azylu i Migracji, w tym deklarowanej przez Rząd odmowy jego wdrażania należy postawić następujące pytania:
1) Jakie działania podjął Pan Premier w celu przeciwdziałania przekazywaniu migrantów do Polski przez władze Republiki Federalnej Niemiec? Jakie działania podjął Pan Premier w ramach prezydencji w zakresie toczących się prac nad wdrażaniem Paktu o Azylu i Migracji na poziomie Unii Europejskiej. Aby przeciwdziałać niekorzystnym dla Rzeczypospolitej rozwiązaniom?
2) Jakie działania zostały do tej pory poczynione w celu zwolnienia Polski z zobowiązań przewidzianych ww. puli solidarnościowej, w szczególności 2 udziału w mechanizmie relokacji (przekazywania) i kontrybucji finansowych?
>3) Czy organy Państwa podejmują obecnie działania w celu realizacji wytycznych Komisji Europejskiej, co do implementacji Paktu, jak na przykład budowa Centrów Integracji Cudzoziemców? Ile takich Centrów powstaje? W jaki sposób są finansowane?
4) Jakie działania zostały podjęte w ramach polskiej prezydencji w celu zmiany stanowiska Komisji Europejskiej i uzyskania wsparcia finansowego na rzecz budowy zabezpieczeń granicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo także granicy zewnętrznej UE?
– pyta prezydent Andrzej Duda.
Mly/prezydent.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/724926-list-prezydenta-dudy-do-tuska-pytania-ws-bezpieczenstwa