Lewica wszczyna wojnę ideologiczną, atakując nasze źródła tożsamości - ocenił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-TD) odnosząc się do propozycji ws. likwidacji Funduszu Kościelnego. Według niego, Fundusz to nie przywilej, a element historycznego kompromisu i jego likwidacja to droga donikąd. „W koalicji trzeszczy – nerwowość przed 18 maja i 1 czerwca coraz większa. Rafał przegrywa – i tego rządu zaraz nie będzie” - napisał na X Paweł Jabłoński.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (posłanka Lewicy) skierowała wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy likwidującej Fundusz Kościelny. Dziś poinformowała, że według projektu Lewicy 50 proc. składek na ubezpieczenia społeczne opłacaliby duchowni, a 50 proc. zatrudniający ich kościół. Podkreśliła, że Fundusz „nie może być ‘ZUS-em kleru’, musi zniknąć”.
Droga donikąd
Nieco później we wpisie na platformie X Zgorzelski ocenił, że Fundusz Kościelny to nie przywilej, lecz element historycznego kompromisu.
Fundusz Kościelny działa na rzecz ok. 170 kościołów i związków wyznaniowych mających uregulowany status prawny w RP. Likwidacja w imię ideologii to droga donikąd. Tylko dialog, nie rewolucja
— napisał.
Polityk PSL w kolejnym wpisie ocenił, że Lewica „wszczyna wojnę ideologiczną, atakując nasze źródła tożsamości”.
Kulturę europejską oparto bowiem na trzech wzgórzach - Kapitol (pr.rzymskie), Akropol (fil.grecka), Golgota (rel. chrześcijańska). Kto atakuje którykolwiek z tych filarów, podważa kanon naszych wartości
— napisał Zgorzelski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Rekompensata
Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. Według założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z tych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.
95 proc. wydatków Funduszu Kościelnego to obecnie składki na ubezpieczenia społeczne osób duchownych. Korzystają z niego wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały w 1950 r. i nie utraciły żadnych nieruchomości.
W styczniu ub.r. powołano Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego, który ma wypracować koncepcję zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego i zasad finansowania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych. Na jego czele stanął wicepremier, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz..
Pod koniec lutego Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest zwolennikiem zamiany Funduszu Kościelnego na odpis podatkowy.
Komentarze
Stanowisko wicemarszałka Zgorzelskiego nie umknęło uwadze komentatorów w mediach społecznościowych.
W koalicji trzeszczy – nerwowość przed 18 maja i 1 czerwca coraz większa. Rafał przegrywa – i tego rządu zaraz nie będzie
— przewiduje Paweł Jabłoński.
Zawsze wszczynała, to naturalne. Pańska partia weszła z nimi w koalicję, zresztą nie pierwszy raz
— napisał Paweł Kubala.
Gdyby Pan jeszcze nie był z nimi w koalicji…
— zaznaczył Grzegorz Nocoń.
Państwo w polityce reprezentują paradygmat Piłata. Od dekad ręka w rękę z antydemokratyczymi postkomunistami. I obecnie żyrujecie bezprawnym działaniom Tuska
— ocenił S. Młynarski.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/724893-fundusz-koscielny-zgorzelski-lewica-wszczyna-wojne